Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarz w Wiączyniu
Czyli rura bałtycka znowu śmierdzi.
Putin zrobił nam nie miło. Przy całej sympatii dla Rosjan, muszę się zgodzić ze stanowiskiem, że z rurą należy walczyć (właściwie należało wcześniej zbudować własną do Szwecji i Norwegii wtedu Rosjanie nie mogli by położyć swojej).
Byle tylko nie było gorzej niż jest :-(
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
W razie czego mamy F-16.
Odpowiedz
Nieźle jak na cmentarzu w Wiączyniu zainstalują rurę gazociągu i F-16 za te skromne 17,2 tys PLN-ów :lol: :lol: :lol: :wypas:
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
Koncepcja płotu jes taka.Dwie poprzeczne listwy mocowane do słupków.Spotkałem dziś dwóch pracowników w ubraniach ŁZE kończących mocowanie listw na słupkach.[Obrazek: wyn171106005qh1.jpg]


Szczegół mocowania/kołki rozporoqwe/


[Obrazek: wyn171106006mc3.jpg]


Stare ogrodzenie na złom.


[Obrazek: wyn171106004wt6.jpg]

[ Dodano: 17 Listopad 2006, 17:51 ]
[Obrazek: wyn171106003iw6.jpg]

kropi

[ Dodano: 17 Listopad 2006, 18:37 ]
może teraz

[Obrazek: wyn171106002fm4.jpg]
Odpowiedz
cóż, miałem się już nie odzywac , ale jeśli ktoś chce się obrażać to niech się obraża, jeśli zabrał swoją dolę to nie powinien piastować stanowiska na którym jest, a jeśli nie to niech wie ile dał zarobić komuśtam.... jeśli ma to wyglądać tak jak narysowałeś - to moja wycena jest zawyżona 2 krotnie - a ceny i koszty o których pisałem zawierają Vat i wszystkie inne podatki .... wybacz Archeo, ale w budowlance do przyjęcia są marże na poziomie 20-30 % wartości materiału a nie 150 !!!! (piszę o marżach nie narzutach ) to już zakrawa o niedbalstwo , by nie powiedzieć - korupcja , sory, rozumiem że może ktoś chce dobrze , ale to jest przesada i nie tłumacz mi proszę o CIT VAT i podatku dochodowym - gdyż w firmie, która generuje takie zyski coś takiego nie istnieje. ! (wiem jak to działa - od 10 lat w tym siedzę ) moim zdaniem to skandal. Wyobraź sobie teraz podobną sytuację okna do muzeum włókiennictwa ich koszt to około 200 000 zł, oznaczałoby to że wykonawca powinien otrzymać milon za ich zamontowanie ! to jest 20 tysięcy za sztukę ..... za samo zamontowanie , ten sam system tylko skala inna, a tłumaczenie że nie musi być przetargu niczego nie wyjaśnia, to zwykłe oszustwo, bo nie jest problemem zadzwonić do 3 firm i dowiedzieć się ile kosztuje wykonanie. Poza tym istnie coś takiego jak zapytanie ofertowe bez konieczności organizowania przetargu .... ręce mi opadają ....


sac
Odpowiedz
No mnie projekt tego ogrodzenia w formie przedstawionej powyżej nie powala – ogrodzenie przetrwa (drewno z tego co widzę nie jest w żaden szczególny sposób impregnowane – a przydało by się) najwyżej lat kilka – jak na inwestycje za kilkanaście tys. to raczej coś jest nie tak... :zdziwko: Przychylam się do zdania Sac ...
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
[Obrazek: wyn1711060021qb9.jpg]

[ Dodano: 17 Listopad 2006, 20:48 ]
Jeśli poprzeczki będa tego samego przekroju co listwy przy słupkach to lepiej aby nikt tego nie dotykał.Papierowy płot!!!

[Obrazek: wyn1711060021qb9.jpg]

[ Dodano: 17 Listopad 2006, 21:00 ]
Proszę o usunięcie zdjęć ,które się nie otwierają i podwójnego z resztkami płotu.

[Obrazek: wyn1711060091ni8.jpg]

Niby zwykły kamol.Ale ile w nim dostojeństwa.Czy potrzebuje oprawy jaką zaserwowano?kropi
Odpowiedz
Właśnie rozmawiałem z wykonawcą nowego ogrodzenia. Jak mi powiedział elementy starego mają być cięte a potem przewiezione do gminnego zakładu komunalnego. Co potem z nimi zrobią on nie wie. Raczej nie mają miejsca na przechowanie. Wielce prawdopodobne, że trafią na złom. Istnieje też możliwość wcześniejszego rozkradzenia. O finansach nie rozmawiałem, ale mają tak jak pisałem wcześniej zamknąć się w 10 000,- PLN. Zapewniał mnie , że drewno zabezpieczone i wytrzyma parenaście lat. Jeśli dobrze widzę na zdjęciach to daję mu 2-3 lata o ile wcześniej nie skończy w ognisku. :-(
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
Normalnie ręce opadają! Teraz kilka słów na temat przetargów! Jeżeli jesteś jednostką finansów publicznych (gminy są) to istnieje obowiązek przeprowadzania procedury przetargowej w przypadku gdy zakup rzeczy lub usługi przekroczy w okresie rozliczeniowym 6000 tyś Euro (przelicznik wg rozp. chyba prezesa Rady Ministrów około 4 zł z hakiem) czyli około 24 tyś zł netto! Gmina dostała 17 tyś i nie miała obowiązku stosować procedury przetargowej!
Teraz na temat finansów 17 tyś to mało i dużo! Dużo bo chciałbym mieć taką pensje miesięczną mało bo tyle płotu metalowego (około 300-350 mb) się nie postawi, ale od maja 2004 jesteśmy w strukturach UE. Z tego co wiem to są różne ZPOR PROW i inne programy z których można szarpnąć kasę. Mało tego są ludzie, którzy potrafią taki wniosek napisać! Trzeba tylko chcieć ich odszukać! Sądzę że za 170 tyś zł można już by było jakieś sensowne ogrodzenie metalowe zbudować! Z tym że tu już przetarg jest obowiązkowy!
Teraz na temat czasu! Gmina Kasę dostała z początkiem października (albo pod koniec września) 1,5 miesiąca temu przez ten czas można było zorganizować kasę i przetarg! Trzeba jednak chcieć!
Teraz na temat decyzji KZ. Dziwni mnie ona mocno! Skoro jest to zabytek (o czym się przekonaliśmy osobiście - pewna mała awanturka o płyty) to należy dążyć do tego by przetrwał on dla późniejszych pokoleń w stanie jak najbardziej zbliżonym do oryginału (jeśli nie oryginalnym). Czyli ogrodzenie ni jak sie ma do oryginału.
Reasumując:
Sądzę że zabrakło tu "dobrego gospodarza" robi się prowizorkę (jak mawia mój ojciec na odpierd..) Obawiam się, że Gmina nadal nie czuje tematu. Nie widzi tu "produktu", który można sprzedać (chodzi o turystykę). Szkoda! Pozostaje mieć nadzieję, że uda się przywrócić tej nekropolii pierwotny wygląd.
Pozdr MJ
Odpowiedz
Zapomnij o pierwotnym wyglądzie.Poszło nie tak jak trzeba. Umiejscowienie mogiły.,Teraz płot.Co dalej?Tak jak w Witkowicach.Wyrwać płyty-nasyp wokół pomnika.A wokół chaszcze ,śmieci i wykroty.Płot przepadł.Poodcinano od słupków mocowania.Elementy,które należało wykorzystać wywala się na złom.Co w następnej kolejności?Wapno jak na Gadce?Nie tak się odnawia zabytki.Chciałoby się powiedzieć ,,po pierwsze nie szkodzić,, Ale konserwator zabytków zapomniał chyba o tym.kropi
Odpowiedz
Moim zdaniem:
- metalowe ogrodzenie i tak zostałoby rozkradzione. Nie łudźmy się. Swołoczy nie brakuje.
- niech będzie drewniane. Najważniejsze, że będzie i że cmentarz będzie wyglądać jak cmentarz, a nie kawałek zaświnionego lasu. To miejsce spoczynku ludzi.
- na razie pochówek kości spadł na gminę jak grom z jasnego nieba. Niech się odbędzie. Trzeba działać spokojnie. Nie sprawimy, że raptem Wiączyń odzyska wygląd sprzed II wojny ze wszystkimi bajerami. Teraz - nie. To wymaga czasu i sensownych działań, czyli kompleksowego zajęcia się podłódzkimi cmentarzami przez władze. To zadanie stowarzyszeń i prasy, czyli nas wszystkich.
- pogadamy przy ognisku w przyszłą sobotę. Ktoś musi być mądry - i tym mądrym musimy być my.
Odpowiedz
Stella pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić. Mógłbym przyjąć za rozsądne to prowizoryczne ogrodzenie gdyby było ono prowizoryczne a jego montaż nie naruszałby istniejących słupków, które w przyszłości mógłby być wykorzystane do rekonstrukcji pierwotnego ogrodzenia. Mógłbym przymknąć oko na to ze się wydaje 2 razy pieniądze nasz (podatników) na tą samą inwestycję mógłbym nawet przymknąć oko ze 80% płotu to będą dechy a 20 pierwotne ogrodzenie (zachowane w części w której cmentarz przylega do posesji). Gdybym miał pewność, że Gmina zrozumiała temat, że się zajmie tym cmentarzem zacznie coś działać w tym kierunku! Niestety śmiem twierdzić, że odejdzie on w zapomnienie na kolejne 7 lat. 7 lat temu Gmina uprzątnęła teren cmentarza ale nie sama z siebie! Niestety miała pecha podobnie jak teraz! Ktoś kopiąc fundamenty trafił na mogiłę rosyjskiego żołnierza i pochówek wyznaczono na Wiączyniu. Różnica polegała na tym, że przy tamtej ekshumacji nie było takiego szumu medialnego jak obecnie oraz to, że było już po wyborach!
Wracając do nieszczęsnego płotu. Kropi ma rację cmentarz za tymi sztachetami będzie wyglądał jak leśne pastwisko.
Pozdr MJ
Odpowiedz
ja także musze przyznać że jestem rozczarowany. Stella, Archeo - mówicie tak jakbyśmy winni być wdzięczni że w ogóle coś tam będzie robione. Moim zdaniem jeśli ktoś już otrzymuje na coś pieniądze, powinien wydać je w możliwie najwłaściwszy sposób, jednocześnie dbając o to by efekty tych działań były maksymalne. Zastanawia mnie jeszcze jedno, rozumiem że nikt z gminy nie mógł podjąc działań bez zgody KZ. Czy zatem widział on i zaaprobował taki projekt, uwzględniający dewastację tego co było ? przypomina mi się sprawa chłopaka, na którym wieszaliśmy psy za to iż zabrał nieśmiertelniki z grobów wieszając w zamian alublaszki z nazwiskami - teraz jest podobnie tylko za czyjąś zgodą ..... tak samo tłumaczył się koleś, że przecież ktoś kiedyś może przyjść i je zabrać - tak tu teraz słyszę że ogrodzenie metalowe ktoś może oddać na złom, a właśnie - gdyby nawet częściowo odrestaurować wyrwane "sztachety" i zrobić z nich choć kilka przęseł byłoby to znaczne odciążenie dla planów docelowej renowacji. A tak dodatkowy zysk dla wykonawcy w postaci kasy za sprzedaż złomu ... ile by tam nie było kilogramów to zawsze zysk.
Druga sprawa, skoro ma to być rozwiązanie tymczasowe, warte 10 000 zł, to czy ktoś pokusił się o zrobienie kosztorysu renowacji ogrodzenie przywrócenia go do stanu poprzedniego ? Czy w ogóle realna będzie jego realizacja ? Niestety sądzę że nie, że zostanie tak do końca ... lub do chwili gdy ktoś, może jakieś stowarzyszenie zrobi to za kogoś ... wybory wyborami, kasa kasą, ale to co się tam dzieje to efekt braku zainteresowania tematem i chęć pozbycia się problemu, bo przecież nikt nie może zarzucić że nic się robi. To przykre cholera ...
sac
Odpowiedz
bo to jest pieprzona banda panowie stare ogrodzenie mogli wypiaskowac koszt jest minimalny i zabespieczyc Mozna by go bylo ulokowac chociaz w czesci przy bramie a tak ktos z ukladu wezmie kase za zlom dobrej jakosci stal ma swoja cene a za taki badziew co robia to koszt nie powinien przekroczyc 10 tys ale jak mowilem urzedasy teras patrza jak tu zarobic pare zloty na lewo sory jagoda ciebie to nie dotyczy :mrgreen:niestety w takim kraju zyjemy
Odpowiedz
Dokładnie tak jak piszecie - ręce opadają.
Nie wiem dlaczego uważacie że nowy stalowy płot ktoś rokradnie, skoro obecne ogordzenie stalowe nadal stoi (w opłakanym stanie ale nikt go nie kradnie).

Taki badziew to nie jest praca za 10 czy 17 tys PLN ! Na taką powierzchnie sami w 10 osób z wynagrodzeniem po tysiąc zeta na łeb moglibyśmy zrobić coś o wiele bardziej okazałego i prawdopodobnie trwałego.

[ Dodano: 19 Listopad 2006, 22:19 ]
Moim zdaniem powinno się też zasygnalizować gminie, że w ramach remontu i otrzymanej na niego $$$ powinni postawić jakaś tablicę informacyjną ...

.... z której każdy dowie się o:

- tym, kto spoczywa na cmentarzu ?
- tym, w jakich okolicznościach poległ ?
- bitwie łódzkiej 1914 roku i walczących w niej stronach, szczególnie o okolicznych walkach - albowiem to z okolicznych pobojowisk jak Bedoń, Olechów, Feliksin żołnierze tam spoczywają,
- podstawowych informacjach o przestrzennym rozplanowaniu cmentarza i podziale mogił na walczące strony, stopnie itp. i jego historii,

Tablica powinna być napisana po polsku i przynajmniej angielsku. Cudownie by zaś było, gdyby miała też opis po niemiecku i rosyjsku.

To niby detal. Ale może dzięki niemu ludzie trafiający w to miejsce będą mogli sobie uprzytomnić co się właściwie za historia wiąże z tym miejscem. Podobnie była by to wielka pomoc dla obcokrajowców, którzy zapewne powoli zaczną odwiedzać to miejsce. Finalnie zaś taki opis powinien pomóc uświadomić najmniej uświadomionych i ustrzec przed pojawianiem się takich kwiatków w przyszłości jak napis "HITLER SPIER...AJ" na pomniku niemieckim z 1914 roku.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości