Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wiejskie cmentarze ewangelickie
#16
Rozmawiałem kiedyś z jednym człowiekiem mieszkańcem bylej kol. Olechów i tenże człowiek powiedział dosyć niesamowitą informację, iz mały ewangelicki cmentarzyk (wielkości tego na Olechowie) znajdował się kiedyś dokładnie w miejscu na którym dzisiaj stoi..... mniejszy komin elektrociepłowni EC4. Z relacji tego faceta wynikało, iz cmentarzyk zlikwidowano na krótko przed rozpoczęciem budowy EC4 a płyty nagrobne i krzyże wywalono nieopodal obecnego nowego cmentarza na Zakładowej. Z własnych wspomnień wiem że bawiąc się tam jako dziecko napotykałem płyty z napisami (być może to własnie te z cmentarza). Swoją drogą informacja warta potwierdzenia.... może któryś z forumowiczów wie coś na ten temat ??
Odpowiedz
#17
Koło Gorzewa jest cmentarz a dokładniej w Czyżeminku II posrodku pola praktycznie
widzialem tez w lesie dwa w Wymysłowie Francuskim (znjaduje sie tez tam duzy cmentarz wojskowy okolo 650 zołnierzy niemieckich i radzieckich z I wojny swiatowej) jest tez cmentarz w Pawlikowicach w lesie ale ten tez jest raczej żolnierzy z I wojny.
Odpowiedz
#18
Jagoda napisał(a):Natolin - już nie istnieje chociaź podobno coś się zachowało w okolicach stacji benzynowej orlenu
Pozdr MJ

Ja myślę, że to raczej Teolin, ale nie wnikam w geodezję :-P
byłem dziś i widziałem, zachowało się 5 nagrobków cholernie mocno zarośniętych trawą, co widać na zdjęciu (ile tego trzeba było odgarnąć by coś było widać)


Załączone pliki Miniatury
           
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#19
denver78 napisał(a):mały ewangelicki cmentarzyk (wielkości tego na Olechowie) znajdował się kiedyś dokładnie w miejscu na którym dzisiaj stoi..... mniejszy komin elektrociepłowni EC4. Z relacji tego faceta wynikało, iz cmentarzyk zlikwidowano na krótko przed rozpoczęciem budowy EC4 a płyty nagrobne i krzyże wywalono nieopodal obecnego nowego cmentarza na Zakładowej. Z własnych wspomnień wiem że bawiąc się tam jako dziecko napotykałem płyty z napisami (być może to własnie te z cmentarza). Swoją drogą informacja warta potwierdzenia.... może któryś z forumowiczów wie coś na ten temat ??
Witam
Wszystko się zgadza.
Był to ewangelicki cmentarz dawnej wsi Augustów (pierwotnie Friedrichshagen), powstałej w ramach pruskiej tzw. kolonizacji fryderycjańskiej, na przełomie XVIII i XIX wieku. Reliktem tej wsi jest obecnie ulica Augustów i chyba ze dwa stare domy tuż przy niej. Dawna wieś była ok. dwukrotnie dłuższa od obecnej ulicy. Całą południową część z cmentarzem "zaanektowano" pod budowę EC-4.

P.S. Co do nieistniejących już cmentarzyków, to tak na gorąco przychodzi mi do głowy jeszcze jeden:
Nowy Wiączyń/Podwiączyń
Leżał tuż przy skrzyżowaniu ulicy Wiączyńskiej i Gajcego (po lewej stronie, patrząc od Nowosolnej, tuż za zakrętem):
<!-- m --><a class="postlink" href="http://img510.imageshack.us/my.php?image=nowywiaczyneg0.gif">http://img510.imageshack.us/my.php?imag ... zyneg0.gif</a><!-- m -->
Obecnie jest to teren jakiegoś warsztatu, czy fabryczki. Kilkanaście lat temu było tam jeszcze kilka zdewastowanych nagrobków. Obecnie za siatką, pozostałością po nim jest grupa starych drzew.
Pozdr
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości