Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarz w Wiączyniu
Muszę sprostować jedna wypowiedź! Jeżeli chodzi o cmentarze województwa podkarpackiego i małopolskiego to nie jest tak różowo! Rotunda to pierwsza jaskółka i mam nadzieję, że uczyni ona wiosnę! A wszystko zaczęło się od akcji Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich z Warszawy. SKPB nadała sprawie szumu i tempa (mówimy cały czas o cmentarzu na Rotundzie)! Z cmentarzy, które można pokazać:
cmentarz na przeł. Małastowskiej
cmentarz nr 55 w Gładyszowie
reszta w mniejszym bądź większym stopniu jest zaniedbana!
Pozdr MJ
Odpowiedz
Ale robią, Juszko Walentyn z Moskwy, obwieziony po tamtejszej okolicy, był zachwycony i pokazał mi chyba ze dwie setki zdjęć. Też mają tam multum cmentarzy, ale chociaż coś się dzieje, ktos o tym myśli, tu i ówdzie trawę nawet strzyże...
Odpowiedz
Postaram sie dojechac w środe na pogrzeb, jak trza bedzie wczesniej byc to tez!
Robimy jakąs delegację z nas do składania wiązanki? Składamy sie na cos symbolicznego?
Tak pytam bo bywałem juz na takich uroczystosciach.

A tak zmieniając temat - udało mi sie wyrwac na Allegro pocztówki przedstawiające cmentarze z mojego rejonu - Rawka. Feldpost, zdjęcia z epoki! Ciekawe czy istnieją takie widoczki z cmentarzy Bitwy Łodzkiej. Jak nie jak tak Smile Tylko jak je dorwac? Mamy dzięki temu widok pomników i grobów w wersji oryginalnej, bez dewastacji poczynionej upływem czasu!

(Ivan cyklista)
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz
Żeby nie dublować tematów piszę w większym wątku o cmentarzu.
Jagoda wrzucił fotki z Wiączynia po odbudowie ogrodzenia i przyznam że mam mieszane uczucia.

(<!-- m --><a class="postlink" href="http://lodz-eksploracja.org/tematy30/ogrodzenie-cmentarza-w-wiaczyniu-wizja-lokalna-25112006-vt512.htm?sid=5c3cfbc887d149936852db596d5e2d03">http://lodz-eksploracja.org/tematy30/og ... 596d5e2d03</a><!-- m -->)

Z jednej strony teren został ogrodzony i na pewno z tego punktu widzenia jest lepiej niż było, bo zastąpiono rozwalone stare ogrodzenie. Niemniej jednak na renowację cmentarza gmina dostała 17,2 TYSIA PLN ! A prace które zostały wykonane moim zdaniem nie są warte 2,5-3tys. Dodatkowo efekt "renowacji" jest powiedzmy mocno dyskusyjny (żeby uniknąc słowa dramatycznie rozczarowujący).

Może powinno się temat jakoś nagłośnić, fizycznie szkoda tej kasy i okazji na restauracje cmentarza. Zwłaszcza że kapitał był (może nadal jest). Takie płotki to ludzie w okolicy stawiają w tydzień żeby ogrodzić pastwisko. Za podobną sumę można bankowo coś więcej zrobić.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
Bolas część kasy poszło na ogrodzenie a część na kamień nagrobny dla żołnierzy! Tak podejrzewam. Jednakże wg mojej wiedzy i opinii nie powinno się z tej puli pokrywać kosztów ustawienia kamienia nagrobnego!
Pozdr MJ
Odpowiedz
Słyszałem, że płot nie jest zgodny z planem (projektem) -wg niego deski miały być dużo grubsze i szersze, tak żeby odstęp między nimi nie był większy niż ich grubość, czyli płot byłby bardzo zwarty i nie widać by było słupków betonowych. Wykonawca się nie spisał albo Gmina nie dopilnowała.

W ramach poprawiania stanu Gmina miała uzupełnić płot o trzecią deskę - zamocowaną między poprzednimi. Jak zrobią to na pewno będzie lepiej.
Jak widać czasem zamiary rozmijają się z praktyką :-(
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
Takie małe odświerzenie tematu.
Byłem wczoraj na cmentarzu i powiem tak nic się od pogrzebu nie zmieniło! Oficjele pojechali, dawno przebrzmiało echo pięknych i wzniosłych słów, kwiaty zwiędły, znicze się wypaliły i Gmina o sprawie zapomniała! Nikomu nie chciało się nawet wynieść zwiędłych wiązanek i wypalonych świeczek – przykre! Nadal nie pomalowano trzeciej deski w płocie (brak odpowiedniego koloru psuje ogólny wygląd nekropolii), ponadto nie wiem jaka jest ostateczna koncepcja czy kamień nagrobny ekshumowanych żołnierzy ma stać czy leżeć, w każdym razie nadal leży tak jak w dniu pogrzebu. Styczniowa wichura obaliła jedno ze strych suchych drzew oraz połamała gałęzie na szczęście nie poczyniła większych szkód, jak widać przyroda jest po naszej stronie w odróżnieniu od lokalnego samorządu. Nie mniej jednak cieszy fakt, że ogrodzenie nie stało się workiem treningowym okolicznej młodzieży! Nikomu też nie były potrzebne miniaturki flag Rosyjskiej i Polskiej pozostawionych na mogile! Zadzwoniłem do Gminy i przekazałem swoje uwagi, czekamy teraz na ruch Samorządu!
Pozdr MJ
Odpowiedz
Warto chyba namówić trójkę, żeby pokazała materiał o cmentarzach. Sporo się tam dzieje - bylem w Wiączyniu, wygląda na to, że ktoś tam grabi ścieżki i sprząta (choć mogiła z listopada wygląda fatalnie). Franiu obskoczył z aparatem Gałków i Witkowice. W Gałkowie wywalona brzoza pokazała pod korzeniami kości i nagrobek - tego samego dnia ludzie z Urzędu Wojewódzkiego, gminy i leśnictwa zrobili porządek. Jest też nowa brama wejściowa i leży głaz z polskim napisem - nie wiem, kto go umieścił. W Witkowicach jest o niebo lepiej, pomnik, krzyże itd. Jak daliśmy przykład, to się zaczęło.
We wtorek w Gazecie poznańskiej będzie spory materiał o Bitwie, będzie można poczytać na stronie „GW”.
Wesołych Świąt wszystkim!!!
Odpowiedz
pewnie ze warto niech pokaza ale nie tylko te piekne wysprzatane niech pokaza tez te zaniedbane zdewastowane zapomniane moze jak urzednicy z innych gmin zobacza jak mozna odnowic cmentarz zawstydza sie ze na ich terenie sa w tak oplakanym stanie i wezma sie za robote i porzadki
Odpowiedz
A teraz przysłowiowa łyżka dziekciu w beczce miodu! Pracownicy UG Nowosolna są święcie przekonani, że to tylko dzięki Wójtowi i Gminie Cmentarz został uprzątnięty! A skoro tak myślą pracownicy to i mieszkańcy!
Pozdr MJ
Ps A kamień nagrobny pomimo mojej interwencji jak leżał tak leży. Chyba trzeba poprosić Stellę aby zatelefonował do Gminy! Wiadomo czwarta władza!
Odpowiedz
Standardowe podejście samorządu. Ktoś inny się narobi a oni zbierają wszystkie laury.
Zgadzam się z Jagodą że "czwarta władza" powinna wyjaśnić sytuację i skorygować co nieco informacje głoszone przez UG Smile
A na przyszłość - jeżeli będziemy przeprowadzać takie akcje powinniśmy mieć własne koszulki z logo stowarzyszenia i forum. Przynajmniej będziemy się reklamować że to my robimy a nie ktoś na zlecenie urzędników.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
Rozmawiałem przed chwilą z wójtem Nowoslnej. Jeszcze w kwietniu zlustruje stan Wiączynia. Ponieważ cmentarz jest zabytkowy i generalnie totalnie płaski, mogiły Rosjan wystającej raczej nie będzie. Kopiec mogilny zostanie zrównany z ziemią, a nad trumny będzie przesunięty kamień. Myślę, że tak powinno być, bo pojedyńczy grób psułby widok całości (o ile w ogóle można to nazwać widokiem).
Bardzo niedobrze, że większość tabliczek betonowych jest już zupełnie nieczytelna, widać tylko wgłębienia po literach. W pierwszej chwili myślałem nawet, że to chodnik wzdłuż płotu.. Powinno się jakoś odnowić te płytki pod nadzorem specjalistów. Pewnie kosztowałoby to masę forsy, a efekt byłby mizerny, bo beton jest zwietrzały. Sam widziałbym to wszystko inaczej - nowe nagrobki w starym kształcie, z nazwiskami (ponoć w gminie są), ustawione tak, jak było to kiedyś - bo stały, przynajmniej część. Obok nich - te stare, nieczytelne, ale autentyczne. Wtedy cmentarz zacząłby wyglądać jak cmentarz.
Na razie rośnie tam dywan białych i fioletowych kwiatków...
Odpowiedz
a moze pod tym artykulem w gazecie co sie ma ukazac napisac wzmianke kto tak naprawde zrobil porzadek albo wyslac jakiegos redaktora na wywiad do Wojta i gminy i niech powie prawde bo przypisuja sobie czyjes zaslugi i chwala sie tylko
Odpowiedz
Stella a co z tą szyszką co była posadzona na grobie? Ta, co przywieźli ją Rosjanie o ile pamietam... Coś z niej wyrośnie?
Jak nie, jak tak!
Odpowiedz
Miałem ten zaszczyt, że trzymałem tę szyszke w reku Big Grin A czy cos wyrosnie to nie wiem. Klimat mamy ocieplający się...nigdy nic nie wiadomo
pzdr
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości