Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SPOTKANIE SPRZĄTACZY CMENTARZA W WIĄCZYNIU DOLNYM
#76
w końcu coś miłego dla ucha.......i oczu mam nadzieje ze kiedys bedzie piekny i nie bedzie go nam wstyd
Лодзь
#77
na wszelki wypadek: tu Stella. Osiągnęliśmy już tyle, że:
- o forum wiedzą wszyscy zainteresowani urzędnicy ( i czytają...)
- byli w Wiączyniu, zobaczyli, jak to wygląda, sami zabiorą się za jakie takie porządki a o to chodziło
- sprawą cmentarzy zainteresowała się osobiście wojewoda
- sporo ludzi dowiedziało się o Bitwie
- poznaliśmy się i mamy wspólny cel, akcja nam nie przepadnie, niech tylko najpierw pochowają te szczątki
- żołnierze zostaną pochowani
- mamy zaproszenie do sympatycznej pani archeolog z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków, która poradzi, jak fachowo organizować „czyny społeczne”, podpowie gdzie i pomoże załatwić formalności - a jest ich kupa niewyobrażalna.
Jak na początek to całkiem sporo...
#78
jasne że to dużo. Osobiście uważam że dalsze operacje mają dzięki temu większe szanse powodzenia. Mam nadzieję że nie będzie to jedynie pojedynczy zryw, niezależnie od tego czy jednak będziemy tam sprzątać czy też nie. Znane są już zasady i konieczne działania jakie należy podjąć, są ludzie i chęci, i to najważniejsze.
pozdrawia Sac
ps. kiedy odbędzie się spotkanie z Panią Archeo ?
#79
witam jak zwykle nie moge sie zalogowac to co osiagnelismy to juz jest duzo ale wpadl mi do glowy pomysl zalozenia stowarzyszenia ktore zajmowalo by sie opieka nad cmentarzami 1 wojennymi w naszym regionie jest juz takie towarzystwo opieki nad cmentarzem na ogrodowej kwestuja 1 listopada i odnawiaja pomniki zaangazowani sa tam dziennikarze pr3 tvp tu mozna by bylo wciagnac dziennikarzy GW Michal bylby pierwszy.... heheheh stowarzyszenie zajmowalo by sie tez Bitwa Lodzka 1914 jest to o tyle bespieczniejsze ze nie mieszalo by sie archeologow nie mialo by to nic wspolnego z wykopkami a pozniej mozna by bylo pomyslec o eksploracji co wy na to pzdr OBERT8 a tak zupelnie z innej beczki powinnismy sie spotkac w realu takim spotkaniem mialo byc sprzatanie cmentarza ale ze sie przesunelo to moze jakis inny termin i ustalilibysmy co robic dalej
#80
Cóż skoro się tak sprawy mają (ciekawe co z tego wyjdzie mam nadzieję ze nie guzik z pentelką i klapa) to póki co stoimy pod czerwonym semaforem. Chyba że zamiast Wiączynia wydłużyć skok o kilka km do Witkowic. Tamten cmentarz bardziej wymaga oczyszczenia niż Wiączyń (jeszcze trochę i wogóle zniknie). Należy tylko załatwić formalności z Wójtem (nie wiem jaka to Gmina Brzeziny albo Andrespol) bo nadleśnictwo to samo co Wiączyń. Z tego co wiem to Stella otworzył drzwi w WUOZ a więc droga stoi otworem i sprawa porządkowania cmentarzy wojennych tym bardziej nabierze rozgłosu. Słowem termin i cel bez zmian, jeno lokalizacja odmienna! Co kleżanki i koledzy uważają w tym tym temacie?
Pozdr MJ

[ Dodano: 18 Wrzesień 2006, 17:43 ]
Ps Ober można założyć jeszcze kilka innych stoważyszeń powstaje pytanie: tylko po co? Po co rozmieniać się na drobne?
#81
no dobra a jakie stowarzyszenie chcesz zalozyc kopaczy zeby miec caly czas cos na glowie i grupe ludzi 12 czy wiecej osob lazacyh z piszczalkami po lesie juz to p[rzerabialismy w bolimowie pamietasz gdzie las rozbrzmiewal pipipipipi i teraz pytanie czy jakbys chcial kopac na polu u chlopa to kogo masz prosic o zezwolenie chlopa czy urzad bo pole jest faceta a to co w ziemi to zabytek i nalezy do panstwa czyli trzeba sie starac o zezwolenie ze o tej i otej godz w tym dniu grupa 10 osob bedzie lazila z wykrywaczami po tym terenie tu oczywiscie mapka i do tego nadzor archeo plus saperzy jakbys kopnal urwilapke i do tego tysiac zezwolen i pozwolen dlatego uwarzam ze stowarzyszenie milosnikow bitwy lodzkiej 1914 jest bespieczniejsza forma a ustalenie statutu to juz inna sprawa ...... pomysl i dlatego mozna by bylo sie spotkac pzdr OBERT8
#82
Wujek nie neguję potrzeby istnienia stow. tylko zastanawiam sie po jakiego grzyba zakładanie np:
1. stow. "miłośników kopania"
2. stow. "przyjacół cmentarzy wojennych"
3. "grupa rekonstrukcji histroycznej operacji łódzkiej"
4. "Towarzystwo miłośników Historii Koziej Wólki i okolic"
5. "Łódzke zrzeszenie przyjaciół nadbzurza"
6. Organizacja czyścicieli Neru
i setki innych mały grupek, oranizacji i towarzystw. Sądzę że jeżeli robić coś to robić porządnie, coś dużego i w naszym przypadku uniwersalnego. Poza tym koszty rejestracji może dla nie których nie wysokie ale zawsze rejestracja w KRS to w granicach 300 zł (tylko rejestr stowarzyszeń) jezeli owo stow. ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą (np wydawać własne pismo, organizaować zloty lub inne płatne spotkania) to niestety trzeba wybulić 1500. a to już przyznasz spory grosz. Być może źle odczytałem twój wcześniejszy post
Anonymous Obert napisał(a):wpadl mi do glowy pomysl zalozenia stowarzyszenia ktore zajmowalo by sie opieka nad cmentarzami 1 wojennymi w naszym regionie
ale zakładanie dwóch organizacji zajmujących się tak naprawdę tym samym jest irracjonalne.
Mówisz o pozwoleniach papierkach duperelach tak! Jest jak jest! Ale pierwszy raz uzyskanie bumagi jest trudne i zajmie Ci mase czasu zaś kolejne przyjdą już dużo łatwej (tak sądze). Tak że chcesz zakładać proszę bardzo ale o wiele łatwiej i rozsądniej jest dopisać kolejny punk-cel oorganizacji do statutu przyszłego stow.
Pozdr MJ

[ Dodano: 18 Wrzesień 2006, 18:36 ]
PS Na tym zamykam dyskusję na temat innych stow. w tym wątku jest od tego inny dział i wątek, kolejne posty nie związane z tematem będą przenoszone do właściwego działu.

WRACAJĄC DO TEMATU!

Co sądzicie o posprzątaniu (lub co najmniej inwentryzacji) Witkowic?
#83
Witam. Jeżeli chodzi o cmentarz we Wiączyniu, osiągnęliśmy to o co nam chodziło. Zainteresowaliśmy miejscowe władze i ludność. Stało się więc tak jak przewidywał archeo. Jak długo to zainteresowanie będzie trwało okaże się - powiedzmy za rok - kiedy sprawdzimy czy nadal jest tam tak jak zaraz po pogrzebie tych Rosjan.
Cieszy mnie bardzo, to o czym pisał Stella. Jeszcze na dobrą sprawę nic nie zrobiliśmy, a już ktoś nas zauważył, dowiedział się o nas. Stella, podaj termin spotkania z Panią archeo!
Jeżeli chodzi natomiast o posprzątanie Witkowic, jestem za tym aby wykorzystać to, iż już nastawiliśmy się na jakąś robotę. Ja jestem "ZA". Tylko ktoś musi powiedzieć gdzie to jest, nie byłem tam jeszcze. Na 30-go pożyczyłem wykaszarkę spalinową z myślą o Wiączyniu. Może przyda się w Witkowicach?
Pozdrawiam wszystkich.

[ Dodano: 18 Wrzesień 2006, 19:38 ]
Jeszcze jedno. Jagoda czy uda się załatwić wszystkie "bumagi" na sprzątanie Witkowic?
A i jeszcze coś. Nie wiem czy pamiętacie ale proponowałem zainteresować się wszystkimi cmentarzami 1-wszo wojennymi. Co na to forumowicze? Może choć ustalimy gdzie one są, spróbujemy je zinwentaryzować? ( Nie musimy zrobić wszystkiego od razu ).
#84
Więc Wiączyń 23 wrzesień spotkanie odwołane z tego co rozumiem...
Лодзь
#85
Hef oto fragment mapy z zanaczonym cmentarzem teraz chyba trafisz.
Pozdr MJ


[Obrazek: witkowicexr6.th.jpg]
#86
Ano udało się! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Cieszę się iż nawet malkontenci dostrzegli że czasem uda się coś przy minimum zaangażowania :mrgreen: :mrgreen: :-P

Mili gawędziarze!
Jeśli ochota nie mija to do roboty. Formalności są zawsze takie same tylko wiedza jest większa a co za tym idzie sprawniej się je załatwia. Czyli po spotkaniu u Pani Konserwator Archeo wszyscy chętni dowiedzą się, że strachy na Lachy, czyli nie taki diabeł straszny itd. Wbrew pierwszemu wrażeniu nie jest tak ciężko, zresztą sami zobaczycie. Tylko mała sugestia - konserwatorka jest jedna a spraw w Łodzi mnóstwo, więc wykorzystajcie jej czas odpowiednio bo jest cenny :-P .

Pozdrawiam wszystkich nadal głodnych sukcesu :!:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
#87
jestem, za sprzataniem witkowic ale jak tam dojechac z lodzi obert8
#88
Stella wita. Witkowice odpadają! Wczoraj rozmawiałem o tym z panią arecheolog. Tydzień temu zawiózł mnie do Witkowic policjant z Koluszek. Na cmentarzu trwają prace - gmina z nadleśnictwem wycinają krzaki i drzewa, płyty nagrobkowe są zbierane, cmentarz będzie odtworzony. To też trochę zasługa rabanu, jaki podnieśliśmy na tym forum. Z TYM ŻE: Witkowice (choć to dziwne patrząc na stan cmentarza) są W REJESTRZE ZABYTKÓW. (Smile)))) A to oznacza, że nie można tam NIC robić bez zgód, zaświadczeń, nadzoru archeologicznego itd. Nawet zbierać patyki może tylko ktoś z uprawnieniami, np. student archeologii. Nadleśniczy co prawda wspominał, że chętnie weźmie ludzi do pomocy w porządkach, ale może on też nie zna tych setek przepisów, które obowiązują. One nie są wymysłem urzędu konserwatora - biedni urzędnicy są rozliczani np. przez NIK, czy gdzieś nie złamali prawa.
Pani archeolog proponuje spotkanie w pierwszej połowie października. Termin jeszcze ustalimy. Plus lista wszystkich chętnych do konferencji na szczycie. W biurze konserwatora zabytków jest ciasno, ale możemy np. spotkać się w redakcji.
Dalsze wątki nasze:
- myślę, że stowarzyszenie powinno byc jedno i na tyle pojemne, żeby zmieściło wszystko: eksplorację, cmentarze, przygotowanie wystawy fantów, rekonstrukcję. Jakieś np. Stowarzyszenie Pamięci o Bitwie Łódzkiej 1914. Albo krócej Stowarzyszenie „Bitwa Łódzka 1914”, „Łódź 1914”, „Grupa Łódź 1914”. (zwłaszcza że Grupa Łódź już jest). Wymyślmy najlepsze. W sprawach Bitwy chce pomóc Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki z ul. Kopcińskiego - prywatna. Chcą ewidencjonować cmentarze, wytyczać szlaki. Mielibyśmy w ten sposób solidne zaplecze i ew. sponsora.
- w związku z pogrzebem kości w Wiączyniu chyba nie ma co jechać tam na rekonesans 23-go. Co do 30-go, to zobaczymy: możemy po prostu spotkać się tam i pogadać. A przy okazji sprzątnąć trochę śmieci nie ruszając nic więcej. To można zrobić. Możemy też wziąć udział w pogrzebie - kto będzie mógł. Na razie nie wiadomo, kiedy to będzie, ale chyba na dniach.
#89
Jak bedziesz miał dokładny cynk pochówku we Wiączyniu to daj cynk....pzdr
Лодзь
#90
Powitać! :!: :!: :!:
Jak widać "głos ludu" skutkuje :-D
Wyliczmy:
- Wiączyń się zrobi za sprawą pogrzebu,
- Witkowice są robione za kasę UE,
- zaraz ruszy porządkowanie Gałkowa!

Nie jest źle :lol: jak na początek!

Mili zapaleńcy! Jak nadal chcecie coś zrobić to:
1. zapytajcie odpowiednie osoby (np. Koserwatora :-) ) co należy zrobić - gdzie pomoc jest pilnie potrzebna lub
2. gdzie można coś zrobić bo można wejść lub też inni jeszcze się tym nie zajęli.

Bez tych podstawowych informacji będziecie się miotać jak... goły po krzakach Undecided
Myślę że po konsultacjach można:
1. wykonać porządki na innym obiekcie lub
2. pod odpowiednim nadzorem wykonać prawidłową (i cenną) inwentaryzację jakiegoś cmentarza lub
3. zrobić rekonesans w rejonie i zebrać dane (foto, plan i komentarz) o stanie innych cmentarzy w okolicach, który można przekazać Konserwatorowi w celu ustalenia dalszych WSPÓLNYCH DZIAŁAŃ

...i (dla własnej satysfakcji) kontaktujcie się z paniami u Konserwatora :mrgreen: :lol:

pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości