Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarz w Wiączyniu
#91
Gdzieś przeczytałem ,że z pieniędzy przyznanych na renowację ma być zrobione drewniane ogrodzenie.Czyżby nad renowacją nie czuwał KZ?To takie mają być piorytety.Drewniane sztachetki!! Ten cmentarz nigdy nie miał drewnianego płotu. Więc jak?Napisy na płytach rozsypują się w pył.Za rok niektórych nie da się odtworzyć.Ten cmentarz przetrwał bez płotu kupę lat.Płot może poczekać,nagrobki nie.Dla mnie jest oczywiste CO TU jest piorytetem.pozdrawiam



[Obrazek: 121033in0.jpg]

Można tak albo cos na wzór wiejskiej zagrody.
Odpowiedz
#92
Final Fantasy VI ?
Przecie nie było takiej bramy na Wiączyniu ... po co cudować ?
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#93
A kto twierdzi ,że była
Odpowiedz
#94
To chyba nie złapałem ... nie podoba Ci się pomysł drewnianego ogrodzenia, o którym pisał Michał w "GW", pokazujesz fotę jakiejś przykładowej bramy pisząc pod nią "można tak albo cos na wzór wiejskiej zagrody" ... o co więc chodziło ? O to że ładnie wygląda jak nie ma płotu a stoją resztki czy jak Wink
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#95
Nie podoba mi sie ten pomysł.Nie płot jest tu chyba najwazniejszy.Podobnie jak nie podoba mi sie miejsce wyznaczone na mogiłę w czym zresztą się zgadzamy.
A brama... No cóż To tylko przykład spod Rychłocic na to ,że już w 1997 pozyskiwano środki
z fundacji ,,Pamięc,, na renowację ,co zresztą upamiętnia napis na lewym słupie bramy.Jakoś nie wpadli na pomysł grodzenia płotów.pozdrawiam
Odpowiedz
#96
Kropi ma rację płot drewniany (dechy cięte wzdłuż bez rónych brzegów) będzie wyglądał mówiąc szczerze hmmm poktacznie. Skoro to zabytek to dokonując jego konserwcji-rekonstrukcji należy przywrócić go do pierwotnego stanu, a nie wprowadzać wolną twórczość. Czyli ogrodzenie winno być z metalowych prętów (tak jak się zachowało na wschodnim boku) Niestety taki płot wyparje w bardzo szybkim czasie! Cena złomu nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#97
Hehe cmentarz w Zamościu-Grabnie :mrgreen: Przykład spartolenia przez służby konserwatorskie renowacji tabliczek nagrobnych. Wszystkie zaszpachlowali i naćkali NIEZNANY ŻOŁNIERZ. Gdzieniegdzie tylko pozostawili nazwy.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#98
O ogrodzeniu pisałem 1 listopada. Jutro postaram się dowiedzieć czegoś więcej. Nie wiem czy wszyscy z akcji wiączyńskiej pamiętają ale padła propozycja monitorowania sposobu wydawania pieniędzy otrzymanych przez gminę na zabezpieczenie i renowację. Ostatecznie tą kasę dostali także dzięki naszej akcji.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#99
Kropi
jeżeli chodzi o ogrodzenie było konsultowane z KZ i ze względu na wysoką cenę złomu jak słusznie zauważył Jagoda, to rozwiązanie może nie najlepsze z wizualnego punktu widzenia, jest niestety najbardziej praktyczne; poza tym będzie z zewnątrz obszadzone żywopłotem o który ma zadbać gmina. Jeżeli byłeś w Wiączyniu widziałeś resztki tego co tam postawiono w 1999 r. - czyli raptem 7 lat temu!
Wszyscy odpowiedzialni -zgodzili się, że taka forma ma szansę przetrwać nieco dłużej a na przyszłość ma to być jedynie żywopłot i myślę, zupełnie prywatnie, że jak na taki cmentarz leśny jest to jedno z najrozsądniejszych rozwiązań.
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
Z drugiej strony mam uzasdnione obawy, że "młodzież" z pobliskiego gimnazjum będzie ćwiczyła ciosy karate na owym ogrodzeniu. Obym był fałszywym rorokiem.
Pozdr MJ
Odpowiedz
Nieee nie wierze zeby te resztki płotu były z 1997 !!!???!!!! Wyglaja jak ostatni bastion z 1914 ... o zgrozo .... Drewno ma taka przewage ze nie bardzo po co jest je kraść, dzieciaki nie beda chyba cwiczyc karate ... swoja droga minely 4-5 tygodni i nadal nie widac zastrzyku 17,1 tys PLN na cmentarzu ...
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
Mówiąc szczerze wraz ze spadkiem temperatury powietrza spadł zapałGminy co do porządkowania cmentarza. Cóż Wójt z pewnością zajęty jest innymi ważkimi tematami w końcu wybory za pasem!
Pozdr MJ
Odpowiedz
Archeomag, jest tylko jeden problem : zywopłot wymaga przycinana i dbałości o jego kształt - by nie stał się kolejnym krzaczorem. ciekawe czy będzie miał kto to robić. ..... :roll:
Sac
Odpowiedz
Wiesz Sac. Podobnie jest z wycinaniem krzaków, grabieniem ścieżek i zbieraniem śmieci oraz pilnowaniem cmentarza. Albo to Gmina zrobi albo nie. :mur:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
Kochani, niestety projekt ogrodzenia był konsultowany z KZ. Estetyka nie jest najmocniejszą stroną tej instytucji. Surowe deski cięte z bala nawet zabezpieczone drewnochronem a taki jest pomysł nie przetrwają w tych warunkach paru lat czyli znowu wyrzucone pieniądze. Widziałem projekt narysowany na kartce w kratkę, który dostała "firma" - podwykonawca. Największe moje zastrzeżenia budzi tzw. brama, czyli parę desek w formie przypominającej bramkę na ogrodzone pastwisko. Wiem, że krytykować jest łatwo ale... :cenzura: w tym kraju nic nie może być zrobione normalnie. Zawsze jakieś prowizorki. Byleby kasę wyciągnąć Sad ...Jeśli macie jakieś pomysły dajcie znać. Obawiam się, że Wiączyń podzieli los innych "odrestaurowanych" cmentarzy.
Nie wiem tylko jeszcze co się stanie z pozostałymi resztkami kutego ogrodzenia. Czyżby złom?
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości