Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kontrowersje pomnikowe ???
#1
Kontrowersyjna dyskusje wywolal kolejny projekt pomnika Zarowy p.Marcela Szytenchelma :

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/727706.html?ses_nm=756fbf782f35eb161f64c2b95c63e7f4">http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/7 ... b95c63e7f4</a><!-- m -->

Moim zdaniem nasza ,,Pietryna'' moze wszystkiego nie strawic ! Ale ... ale jest tyle innych lodzkich ulic i uliczek . Nalezy tylko dokladnie pomyslec jak skierowac ( po lodzku - przewekslowac ;-) ) czesc ruchu turystycznego na inne ulice , w inne dzielnice .
A jakie jest Kolegow zdanie w tej materii ???
Odpowiedz
#2
Piotrkowska, albo rynek Manufaktury. Inne miejsca są skazane na porażkę jeśli chodzi o turystów (takich zwyczajnych - z całym szacunkiem to piszę, bo szperacza i miłośnicy walących się fabryk to jednak grupa niszowa). Może Księży Młyn po powstaniu loftów i rewitalizacji.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#3
Odpowiedź jest prosta! REWITALIZACJA bocznych uliczek na które chcemy przewekslować ruch turystyczny! Oczywistym jest ze turysta z chęcią obejrzy secesyjną kamienicę np. na ul. Traugutta, tylko musi ona odnowiona, a nie kompletną ruiną jak obecnie!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
Ten pomnik jakoś się na Pietrynie upchnie, choć mnie on się zdecydowanie nie podoba.
Ironrat
Odpowiedz
#5
Ja bym go ustawił na ul. Moniuszki. Stylowa ulica, zachowana w "carskim" stylu, filmy tam kręcą, pasowałby. Na Pietrynie - bez sensu.
Odpowiedz
#6
Jagoda napisał(a):Odpowiedź jest prosta! REWITALIZACJA bocznych uliczek na które chcemy przewekslować ruch turystyczny! Oczywistym jest ze turysta z chęcią obejrzy secesyjną kamienicę np. na ul. Traugutta, tylko musi ona odnowiona, a nie kompletną ruiną jak obecnie!
Pozdr MJ

W zasadzie masz rację Jagoda tylko, że części mieszkańców rewitalizowanych uliczek też by się rewitalizacja przydała. A może by najpierw Piotrkowską porządnie zrobić a nie tylko fasady? Choć lepsze to niż nic. A najlepiej to jaby Benedykt 16 przyjechał do Łodzi i zechciał zrobić sobie długi spacer bocznymi uliczkami, to by władze miasta miały motywację do rewitalizacji.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#7
Haha! Bartku - pomysł genialny. Zwyczaj odnawiania i sprzątania przed przyjazdem szanownych gości to u nas norma.
Można wykorzystać... Może tak mały list do Watykanu?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
Odkąd z głupia frant pertraktowałem z kumplem Michaela Jacksona (dyrektor muzeum w Łazienkach), żeby namówił go na budowę parku rozrywki w Łodzi, byłbym ostrożny z gośćmi...Smile)))
Odpowiedz
#9
Pomniki p.Marcela Szytenchelma są wporzadku, pomimo kontrowersji promują nasze miasto. Tuwim jest prawie na wszystkich widokówkach łodzkich. Jak sie p. Rubinstain nie podoba, powinna ufundować drugi i problem się rozwiąże. Nie jesteśmy w Londynie to nie muzeum figur woskowych, może byc taki jaki jest!
Inne miasta idą w tym samym kierunku w Gdańsku Wrzeszczu jest ławeczka w parku gdzie siedzi bohater filmu "Blaszany Benbenek", ma być również duży termometr na cześć Farenheita, w Sanoku jest ławeczka Szfejka. Myślę że idziemy w dobrym kierunku.
Przesadą moze byłoby gdyby postawiono na środku pietryny tramwaj.

Problemem jest fakt, że nikt nie ma pomysłu na Stary Rynek, wszyscy wiemy jak on wygąda. Po za mieszkańcami nikt się tam nie wypuszcza, bo po co. Jest to duży obszar niezagospodarowany z duzymi możliwościami do adaptacji. Myślę, że nasza "elita" mogła by się tym tematem zająć.
Łódkie plenery były często wykorzystywane w filmie. Może pomnik Kwinto, fiat 518, może otwarta kasa pancerna ? W końcu nie wszystko działo się na Pietrynie.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#10
bartek bijak napisał(a):A najlepiej to jaby Benedykt 16 przyjechał do Łodzi i zechciał zrobić sobie długi spacer bocznymi uliczkami, to by władze miasta miały motywację do rewitalizacji.
Pomysł sprawdzony i dobry. Łowicz do dzisiaj dziękuje za przylot Papieża Polaka. Odnowiono wtedy centrum miasta.

martinez napisał(a):Może pomnik Kwinto, fiat 518, może otwarta kasa pancerna ? W końcu nie wszystko działo się na Pietrynie
NIe wszystko :lol: :lol: :lol: Ale pomysł dobry.

Osobiście działania pana Marcelego oceniam pozytywnie z pewnymi zastrzeżeniami. Nikt oprócz niego nie działa na podobnym polu, więc należy go wspierać a nie przeszkadzać.
Uważam, że choć jego rzeźby są kiczowate (wg mnie!) to ważne by było ich DUŻO!!!! Im więcej tym lepiej. Oczywiście lepiej gdyby był konkurs na rzeźbę (wtedy była by dodatkowa atrakcja, która przy 4-5 rzeźbie stała by się "samobieżnym" wydarzeniem kulturalnym) ale do tego trzeba wsparcia a nie wyłącznie krytyki (Stella! - może Gazeta zorganizuje we współpracy z Marcelem taki konkurs?).
Sądzę, że niezależnie od dyskusyjnej estetyki rzeźb, jeśli będzie ich 20 to będzie to rewelacja na skalę światową. Nie należy pomysłu zarzucać.
Sądzę też, że dopóki rzeźby nie tamują ruchu, to powinny być wzdłuż Pietryny (dzięki temu ulica nabiera dodatkowego waloru), a gdy się nasyci to rozszerzać galerię na inne tereny.
I na koniec uwaga z nutką goryczy. Marceli robi swoje, a reszta mu przeszkadza. Tak jest niestety. Popatrzcie co zrobiono z aleją gwiazd! Pomysł idealny, ale z czasem zarżnięto go, a profity ciągną naśladowcy (np. Międzyzdroje)!!!
Drodzy Łodzianie!!! Oby podobnie nie stało się z Galerią!!!
Pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#11
archeo napisał(a):co zrobiono z aleją gwiazd!
Temat się wypalił, do puki filmówka nie zacznie działeć i odnosić sukcesy do puty nic dalej nie będzie. Został juz tylko Grand z rewitalizacją pokoii Gwiazd. - marketing hotelu, nie miasta.
Rozszerzając temat uważam, że nasze miesto nie ma pomysłu na promocję. Pomniki o których mowa to temat z przed ponad 10 lat. Dobrze że powstają, ale to zasługa p. Marcela i nic po za tym się nie dzieje. Totalny brak pomysłu. Ostanio nawet przeszedłem się po Pietrynie i naliczyłem 6 kamienic secesyjnych! Gdyby nie rzeźby to by nie było po co na Piertynę wchodzić. O zapachach nie wspomnę.
:kwasny:
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#12
Marcel raczej nie zgodzi się na konkurs - on ma własne wizje i konsekwentnie je realizuje. Gazeta mu nic nie podpowie raczej, bo mówiąc oględnie, poza mną nikt tych rzeźb nie lubi. Ja lubię, bo co komu przeszkadzają?
Na Starym Rynku powinien moim zdaniem stanąć pomnik króla Jagiełły - w końcu zasłużyl się Łodzi - albo pomnik BitwySmile - postument po Marchlewskim jest, mogliby tam stanąć POLACY w obcych mundurach - mamy już kilkaset nazwisk z obu stron, czemu nie uczcić pamięci tych nieszczęsnych ludzi, którzy ginęli w końcu za Polskę? Byłaby to i atrakcja dla turystów z zachodu i wschodu. Sołdat, soldat i legionista razem - przeciwko durnocie wojen
Odpowiedz
#13
No można by tak zrobić. Co z tą fontaną na placu Dąbrowskiego?Pamietacie hasło "Łódź - Miastem fontann"
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#14
Cytat:postument po Marchlewskim jest, mogliby tam stanąć POLACY w obcych mundurach - mamy już kilkaset nazwisk z obu stron, czemu nie uczcić pamięci tych nieszczęsnych ludzi, którzy ginęli w końcu za Polskę? Byłaby to i atrakcja dla turystów z zachodu i wschodu. Sołdat, soldat i legionista razem - przeciwko durnocie wojen

Wiesz stella, to niezły pomysł. Taki upamietnienie operacji łódzkiej, a zarazem wyraz durnoty tamtej wojny, a przy okazji, taki centralny punkt informacyjny, z którego ci, którzy by chcieli, mogli by jechać odwiedzić miejsca związane z operacją łódzką.

Czy akurat we wskazanym przez Ciebie miejscu? Sprawa do dyskusji.

Ironrat
Odpowiedz
#15
IRONRAT napisał(a):Czy akurat we wskazanym przez Ciebie miejscu? Sprawa do dyskusji.
RAczej Jagielle byłoby tam bardziej do twarzy. Krok już kiedyś zrobiono ustawiając kamień z tablicą.
O pomniku już kiedyś wspominałem. Lokalizacja figur w którymś pasażu na Pietrynie była by niezła, albo może któryś park - miejsca więcej i skala i forma pomnika mogłaby być inna. Mnie się marzy coś w podobie do pomnika czynu rewolucyjnego na Zdrowiu - czyli dominujący element wertykalny (mogą być wojacy albo coś abstrakcyjnego) a poniżej w posadzce wielka szkicowa mapa bitwy, na ścianach sceny, albo informacje pisane (np. lista cmentarzy, bitew, jednostek birących udział, albo kalendarium).
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości