Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KATYN - ten temat musi tu byc !
#76
Faktycznie. Pomyliłem się...Prawidłowa nazwa to FSB.

Czytałem u siebie na uczelni w bibliotece opisy ekshumacji z Katynia, Charkowa i Miednoje, też w CBW w Warszawie Kawalerów Virtuti Militari w mogiłach katyńskich...straszne.

Tym niemniej uważam, że najmądrzej moim zdaniem postąpił płk dypl Bronisław Prugar, były komendant Departamentu Piechoty MSWojsk. , dowódca PD 11 KDP i bohaterski dowódca tejże dywizji w kampanii wrześniowej, który, kierując się intuicją, podświadomością, czy jak to inaczej nazwać [może był świadkiem odkrycia zamordowanych naszych jeńców przez bolszewików w czasie wojny 1918- 21 i instynktownie wyczuł zagrożenie ], który, gdy bolszewicka kawaleria otoczyła odchodzące na południe po nieprzedarciu się do Lwowa w walkach z Wehrmachtem [ klęska pod Hołoskiem] oddziały Armii Karpaty, razem ze swym oficerem operacyjnym, kpt. Bronisławem De Ville, wycofał się dyskretnie z grupą szeregowych żołnierzy swej jednostki i w ten sposób uniknął aresztowania, obozu w Starobielsku, izby w Charkowie i strzału kończącego życie [podobnie zrobił dca otoczonego przez RKKA 22 IX w obszarze Kołki- Dereźne- Hruziatyn 3 pstrz.KOP, płk Zdzisław Zajączkowski ].
Natomiast jego zwierzchnik, b. długoletni dca 11 KDP gen. bryg. Kazimierz Orlik- Łukoski i dca 38 DP płk Alojzy Wir- Konas- wsiedli do bolszewickiego samochodu i pojechali nim na stracenie.
Odpowiedz
#77
W zasadzie ten link powinien znaleźć się w dziale linki ale myślę, że ten post jest lepszym miejscem.
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości