Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka zagadek o Łodzi
Chechło
Pozdr MJ
Odpowiedz
brawo Jagoda! to teraz ty coś zapodaj :zly:
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
To teraz wam przywalę z grubej berty :guns: :ninjabattle: Confusedhootzombie: pytanie z pogranicza słowotwórczo-językowo-lingwistyczno-historycznego! Proszę podać (uwaga trudne słowo!) etymologię nazwy Nowosolna :cwaniak: :wypas: :-> :box: ;-) :-) :hurra: 8-) :vivalabamba:
Miłego kąbinowania!
Pozdr MJ[/b]
Odpowiedz
B. proste Nowe Słońce. Osada założona przez holenderskich osadników. Nie wiem dokładnie jak to sie pisze to w niderlandzkim:-)).Chyba Nue Solz

[ Dodano: 23 Styczeń 2007, 14:27 ]
A teraz ja. Etymologia nazwy ul. Solnej:-))
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
No to strzelam - Niemcy, którzy założyli tą wioskę mieszkali u siebie we wsi o nazwie Sól i stąd wykombinowali Nowąsól
bb

Szukając odp znalazłem przypadkiem kilka bardzo istotnych dla mnie informacji - udała Ci się ta zagadka, choć nie mam pojęcia o rozwiązaniu
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
Fidel i Bartek jesteście blisko jednakże nie jest to odpowiedź w 100% poprawna. Tłumaczenie Fidela troszkę nie trzyma się kupy, bo co ma wspólnego sól ze słońcem??
Pozdr MJ
Odpowiedz
nie wiem jak to brzmi po Niderlandzku, powaga. Ale wiem napewno że chodzi o słońce. Zreszta charakterystyczny układ Nowosolnej wywodzi się z holenderskiego typu układów architektonicznych.Nie mam dostepu do źródeł, ale jestem w stanie udowodnić swą tezę
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
Witam,
Nowosolna dawniej Sulzfeld vel Salfeld. Póżniej w wskutek spolszczenia Nowo Solno lub Nowosolno.
Dla inf dodam, iz plan zagospodarowania w/w terenu to lata 1798-1800.
Powstała w wyniku KOLONIZACJI PRUSKIEJ często mylowe z osadami holenderskimi (Propaganda Prus).
Osady "olederskie" na terenach Łodzi to w pierszej kolejności Dąbrowa, Żabieniec i Janów.
Osady Olenderskie na terenie Łodzi można umieścic jako nowy temat dawnej Łodzi
Pozdrawiam.
Odpowiedz
martinez napisał(a):Witam,
Nowosolna dawniej Sulzfeld vel Salfeld. Póżniej w wskutek spolszczenia Nowo Solno lub Nowosolno
Prawie dobrze trzeba dodać tylko Neu czyli nowe słońce (nawiązuje do słońca układ ulic). Następnie nie wiedzieć czemu (być może pomyłka urzędnika) a być może w wyniku laicyzacji ludności pojawiła się nazwa Neu Saltzfeld czyli nowa Nowa Sól następnie w wyniku złączenia tych dwóch słów wyszła Nowosolna. Ot cała tajemnica!
Pozdr MJ
Odpowiedz
Nie wiem czy martinez się nie myli z tymi prusakami. Ale jest to do sprawdzenia. Niestety moja biblioteczka jest w innym mieszkaniu niż w tej chwili przebywam.Ale obiecuje sprawdzić

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 10:19 ]
No a co z ulicą Solną. Wieta?, bo ja wiem:-)). Nagród nie przewiduję:-))
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
Chyba od targu solnego, co?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
Kolonizacja pruska bo Nowosolną lokowano pod koniec XVIIIw. 1798r. ale osadnikami byli Olendrzy (nie mylić z Holendrami) lud żyjacy gdzieś na granicy Niemiec i Niderlandów.

Ul. Solna bo tam było tajemne wejście do kopalni soli w Wieliczce i Kłodawie. :-D
Ja bym odstwaił że nie targ a skałdy soli!
Pozdr MJ
Odpowiedz
Jagoda napisał(a):Kolonizacja pruska bo Nowosolną lokowano pod koniec XVIIIw. 1798r. ale osadnikami byli Olendrzy (nie mylić z Holendrami) lud żyjacy gdzieś na granicy Niemiec i Niderlandów.

Jagoda - Olędrzy to nienazwa etniczna tylko gwarowe określenie "Holendrzy" Na samym poczatku (XVI w. jesli sie nie mylę) byli faktycznie Holendrami; później na tych samych zasadach lokowano głównie Niemców, a czasem i Polaków. Jeśli w nazwie wsi HOLENDRY, OLENDRY to może to świadczyć o pierwszych osadnikach z Niderlandów lub częściej o zasadach lokacji z reguły Niemców (np. Holendry Paprockie k. Z - Woli) W razie wątpliwości polecam wstęp do książki Jerzego Szałygina "Katalog zabytków osadnictwa Holenderskiego na Mazowszu". W razie czego służe egzemplarzem

bb
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
Prawdopodobnie masz słuszność moja pamięć mimo młodego wieku czasami zawodzi, ponadto nigdy nie wgłębiałem się w samo pochodzenie Olendrów (Holendrów) nie mniej w moim źródle pisało dość wyraźnie, że byli to osadnicy z pogranicza Niemiec i Niderlandów. A jak wiadomo przy granicach mieszkają różne mieszanki etniczne.
Pozdr MJ
Odpowiedz
Nazwa ulicy pochodzi od nazwiska jednego z ówczesnych Żydów- Saltzmana, bardzo przedsiebiorczego czlowieka, ktory miedzy innymi prowadzil sklad przedzy oraz dzialalnosc budowlana- stworzyl na swych dwoch posesjach ulice, zwana wlasnie ulica Saltzmana (teraz Solna).

Czy tak? :->

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 13:37 ]
Jesli mozna, to i ja mam łatwą zagadke, tak a propos soli hehe Smile

Ktora z łódzkich synagog ocalała z wojennej zawieruchy wyłącznie dlatego, że została przerobiona na skład soli? :->
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości