Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka zagadek o Łodzi
#76
Brawo Archeo bardzo dobra odpowiedź ngroda(wąsy i broda) zostnie wręczona wkrótce po tym jak przestniesz się golić :-) Pozwolisz jdenak, że twoją odpowiedź trochę uściślę. Otóż łódzka Praga to dzielnica leżąca pomiędzy ulicami Nawrot, Kilińskiego (Sienkiewicza spotkałem się z różnymi opiniami), Narutowicza Uniwersytecka Kopcińskiego Nawrot. Na tym terenie do 1840r był las miejski w tymże roku las wycięto krzaki wypalono (stąd nazwa dzielnicy) a ziemię podzielono na działki. Ale tereny te nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dopiero wraz z wybudowaniem linii kolejowej z Koluszek do Łodzi(1866) sytuacja uległa zmianie. Zaczęły powstawać zakłady przemysłowe m.in. gazowni (1869), zajezdnia tramwajowa(1898). Tory linii kolejowej podzieliły dzielnicę na dwie części. Południowa zamieszkiwana była przez biedotę i robotników fabrycznych. Północna zaś stała się luksusową dzielnicą willową. Część północna Pragi rozwijała się wolniej i jeszcze z początkiem XX w. maiła dość sielski wygląd Np tam gdzie obecnie jest park Staszica i budynek UŁ wydziału chemii były dwa stawy, nad którymi rosły wierzby, od tych drzew wzięła nazwę ul. Wierzbowa. Podobno ostała się jeszcze jedna ostatnia wierzba (Weronika) pamiętająca czasy stawów. Co ciekawe tor kolejowy skutecznie oddzielił od siebie Pragę północną i południową dość długo nie było ulicy, która by je połączyła i aby się przemieścić z północy na południe lub na odwrót trzeba było jechać aż do obecnej ul. Sienkiewicza (dawniej Mikołajewskiej). Piechurzy zaś przechodzili przez nasyp kolejowy lub przemykali przepustem ściekowym znajdującym się gdzieś w okolicach dzisiejszej ul. Tramwajowej.
Pozdr MJ

[ Dodano: 6 Listopad 2006, 23:29 ]
Ok to kolejna zagadka o Łodzi, a w zasadzie o historii łódzkiej rozgłośni radiowej. Kiedy powstała, kiedy nadała pierwszą audycję gdzie miała pierwszą siedzibę?
Pozdr MJ

[ Dodano: 5 Grudzień 2006, 23:23 ]
Heh albo konkurs przestał cieszyć się zainteresowaniem kolegów albo nikt nie znał odpowiedzi na zadane pytania!
Oto one
Rozgłośnia oficjalnie powstała w 15 lutego 1930r.
pierwszą audycję nadała pod koniec stycznia 1930 - audycja próbna
Siedziba Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi mieściła się przy ul. Inżynierskiej 14, budynek nadal istnieje! Może kiedyś uda się tam wmurować tablicę pamiątkową?
Pozdr MJ
Odpowiedz
#77
To teraz ja coś zadam.

Do jakich miast w Polsce można było dolecieć rejsowymi lotami z Lublinka przed jego zamknięciem? Chodzi mi o okres od 1945 roku.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#78
wrocław, warszawa, kraków, gdańsk
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#79
Smile No to pałeczka przechodzi dalej!
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#80
Jakie miasto przed I wojną (oprócz Łodzi) miało więcej niż jedną cerkiew prawosławną?
bartek
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#81
Ale mówimy o regionie łódzkim czy jakimś większym terenie?
Pozdr MJ
Odpowiedz
#82
Oczywiście chodzi o dzisiejsze woj. łódzkie!!!!

Przepraszam, ale gdzieś mi to umknęło z mojego pytania. :axe:
bartek
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#83
W Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach
Pozdr MJ
Odpowiedz
#84
Brawo Jagoda! Choć musze przyznać, że dopiero dzisiaj kiedy postanowiłem sprawdzić zagadkę przypomniało mi się, że oprócz skierniewic był jeszcze piotrków Smile
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#85
No to mieszkałem na Pradze! Wierzbowa 33, rodzinna wielka kamienica przy Pl. Pokoju. Jej bardzo fajny obraz od strony ul. Uniwersyteckiej (która ma na nim jeszcze kocie łby) wisi w Urzędzie Miasta Łodzi. Mimo błagań nie chcą mi go odstąpić.
Odpowiedz
#86
skoro Jagoda nie "zarzucił" nowej zagdaki to pozwólcie, że ja to zrobię. Jakiego miejsca dotyczy ten opis:

"Rezerwat obejmuje szczyt i fragmenty zboczy jednego z najwyższych wzniesień województwa łódzkiego. W obrębie południowych zboczy, pod szczytem znajdują się ciekawe odsłonięcia piaskowców kredowych z których zbudowany jest cały masyw, a będące efektem funkcjonowania nieczynnego dziś kamieniołomu. Urwiska skalne osiągają tu 20 metrów wysokości.Na szczycie znajdują się pozostałości wczesno-średniowiecznego grodziska z X - XI stulecia, z czterema pierścieniami wałów. Teren grodziska porasta las liściasty."
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#87
Czyżby g. Chełmo. kropi
Odpowiedz
#88
No, to teraz Ty coś "zapodaj" . Chełmo oczywiście, polecam, świetne miejsce na wyjazd Smile
bartek
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#89
Może coś takiego.To łatwe jak sądzę


[Obrazek: 1210731vu8.jpg]

kropi
Odpowiedz
#90
Młyn w Ldzaniu?
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości