Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarz w Witkowicach
#31
No o Świątnikach też słyszałem. Koleżanka która tam mieszka, wspominała mi że jest tam jakiś cmentarz z kwaterami wojennymi dosyć zaniedbany. Niestety jest obecnie w IV Rzeszy i nie wróci wcześniej jak w lutym.
Jagoda wie o kogo chodzi - koleżanka Marta :mrgreen:
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#32
Ty Genek uważaj z Martą bo moja luba fila puszcza na tę stronkę :-). A tak poważnie całkiem dobry pomysł niestety szlak pieszy wokoło Łodzi szlakiem operacji łódzkiej odpada bo to będzie ponad 100 km. Rowerowy, samochodowy i owszem. Chyba żeby wyznaczyć najciekawsze punkty godne zwiedzenia i przeszlakować do nich ścieszki z miejsc uczęśzczanych np rzystanków mpk pkp pks itp.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#33
biorąc pod uwage to ze czesto bywam w okolicy bo moja pani jest z Kanzasu to uważam że rszew jest mocno zniszczony tylko trzeba wejść w środek cmentarza a prawie noge bym sobie w dolku skręcil;-/
z tego co wiem gmina cos robila postawili tablice zrzucili plyty w paru rzędach to nic że wszystko zrobiono poza terenem cmentarza właściwie na jego granicy plyta ładna owszem ale czemu nie zrobiono tego dobrze ...;-/ pozaty z drugiej strony cmentarza trafilem na zrzucone w gorszym stanie płyty cześciowo polupane może to miejscowi brali te na gruz?
slyszałem że jak ludzie z rszew budowali domy i potrzebny był gruz to tam chodzili;-/
co do swiatnik to tak cmentarz jest nawet bardziej w porszewicach . ale tylko obsypane brzegi po nim zostały, podobnoi jak kładli linie tele w światnikach wykopali szczątki żołnierzy przy drodze ale co gdzie jak tak miejscowi mówią
Odpowiedz
#34
Mówiąc w skrócie - coś zostało z cmentarza w Świątnikach?
W Proszewicach byłem ale tam jest tylko miejsce po cmentarzu;
Nie zachował się ani jeden nagrobek - tylko drzewa i niewielki wał ziemny.

kobieras39 napisał(a):płyty cześciowo polupane może to miejscowi brali te na gruz?
slyszałem że jak ludzie z rszew budowali domy i potrzebny był gruz to tam chodzili

standard; zobacz <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/cmentarze/gradowek">http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... e/gradowek</a><!-- m --> lub
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/cmentarze/czeruchy">http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... e/czeruchy</a><!-- m -->
Odpowiedz
#35
piszac świątniki mam na myśli porszewice i las miedzy porszewicami a świątnikami;-]
Odpowiedz
#36
Propozycja: jeśli jesteście gdzieś na zapomnianym cmentarzu, róbcie zdjęcia i np. przysyłajcie mi mailem. Z krótkim opisem - gdzie, jak tam dotrzeć, co wiadomo na temat cmentarza ( o ile wiadomo). Info typu: wieś taka a taka w gminie X, las 200 metrów w lewo od GS-u, miejscowi mówią, że kiedyś były tam nagrobki Rosjan albo Niemców. Plus zdjęcie/a. Ja zbieram. Powstaje folder autorstwa ŁFE. Na płytę go - i wysyłamy gdzie się da, do wszystkich odpowiedzialnych urzędów z rządem i sejmem włącznie. Do ambasad Rosji i Niemiec też. I do Putina - a co tam! Zrobimy raban. Kaczyński (Jarosław) powiedział wczoraj w Łodzi, że budżet na ochronę zabytków w przyszłym roku wyniesie ponad 100 mln zł, a cmentarze „mówią bardzo wiele o naszej historii”. To niech, qrna, dają kasę! I wojna to też nasza historia, bo nasi ginęli we wszystkich armiach.
Moje maile: <!-- e --><a href="mailto:michal.jagiello@lodz.agora.pl">michal.jagiello@lodz.agora.pl</a><!-- e --> albo <!-- e --><a href="mailto:michal2006@yandex.ru">michal2006@yandex.ru</a><!-- e --> (ten mam w domu i mogę druknąć foto w kolorze).
Odpowiedz
#37
Stella pamiętaj, że trzeba zregenerowac kolor w drukarce bo sie konczy...


A co tam! ;p
Odpowiedz
#38
Jagoda napisał(a):całkiem dobry pomysł niestety szlak pieszy wokoło Łodzi szlakiem operacji łódzkiej odpada bo to będzie ponad 100 km. Rowerowy, samochodowy i owszem. Chyba żeby wyznaczyć najciekawsze punkty godne zwiedzenia i przeszlakować do nich ścieszki z miejsc uczęśzczanych np rzystanków mpk pkp pks itp.
NIekoniecznie. Szlak może być długi byle było kilka-odcinków miejsc od których można zacząć zwiedzanie (takie mniejsze pętle łączące się w pierścieeń - niech Stelli będzie :-)). Poza tym można zrobić jeden szlak główny oraz kilka tematycznych. Wiadom, że jeden szlak nie może biec po wszystkich atrakcjach bo byłby połamany jak wydruk EKG :-D. Dlatego najlepiej zachowane i najważniejsze miejsca należy zmieścić na szlaku głównym - lepiej rowerowym, wtedy 100km to pestka (najlepiej te do których można zarówno dojść, jak i dojechać samochodem + inne najważniejsze nie spełniające tych warunków :lol: ).
Szlak główny może mieć kilka klonów lub łączników obejmujących pobliskie miejsca o mniejszym znaczeniu lub bardziej na uboczu.
Najlepiej spojrzeć na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Jest tam Szlak Orlich Gniazd jako sztandarowy, ale i on nie obejmuje wszystkich "orlich gniazd", równolegle biegnie Szlak Warowni Jurajskich oraz Zamonitu, a mniejsze "szlaczki" uzupełniają siatkę w najciekawszych okolicach.
Pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#39
Jako Forum możemy zaproponować i opracować NASZ szlak. Pozostający później pod naszym nadzorem. Pamiętajmy, że chodzi o ofertę dla turystów zagranicznych - zorganizowana wycieczka ma swój autokar i dojedzie, gdzie zechce, nawet po EKG. „Złoty Szlak” musi być wizytówką Łodzi, Bitwy i regionu. Nikt nie uporządkuje od razu wszystkich cmentarzy wokół Łodzi, jest ich za dużo i wstyd wozić turystów po pokrzywach (chyba że sami zechcą...). Trzeba dzialać metodą małych kroków. Wiączyń i Witkowice są porządkowane. Powoli, ale już się przebiły do świadomości władz, że trzeba coś zrobić. To i nasza zasługa, ale nie warto nie spoczywać na laurach. Podziałaliśmy w Wiączyniu, teraz możemy pomóc w Witkowicach, potem w Gałkowie i na prawosławnych Dołach. Te cmentarze MUSZĄ WYGLĄDAĆ DOBRZE. Dać przykład dla innych gmin w województwie. Zresztą nie samym cmentarzem człowiek żyje. Okopy w lesie gałkowskim trzeba by np. oczyścić z syfa (leśnicy wyrzucają tam galęzie, a ludziska śmieci), wskazać inne... Od czegoś trzeba zacząć.
Odpowiedz
#40
Stella zgoda! Ale pamiętaj, że jak wycieczka będzie widziała 30-ty cmentarz to obojętnie czy będzie zarośnięty czy odnowiony to i tak nikt z autokaru nie wyjdzie go zobaczyć. Atrakcje trzeba reglamentować żeby nie spowszedniały - jak w PRL z większością produktów pierwszej potrzeby :mrgreen:
Dlatego trzeba zdecydować czy nastawić się na długi (choć niekoniecznie od razu wokół Łodzi, może tylko w Parku Krajobrazowym) szlak "turystyczny" czy raczej efektowny ale z małą ilością obiektów "promocyjny". Zresztą pierwszy może być tym najważniejszym, a na potrzeby wycieczek można z niego wykroić "szlak" autokarowy obejmujący tylko niektóre najważniejsze obiekty odpowiednio oznaczone na mapie i w terenie.
Myślę też, że ponieważ śladów Bitwy jest mnóstwo warto zacząć od przygotowania wąskiej listy największych atrakcji aby móc zabrać się za ich restaurację.
pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#41
co do cmentarza w Światnikach, D. , to nie ma tam mogił wojskowych, tam jest normalny cmentarz, a to, ze nieco zadbany jest, to juz inna sprawa. jest tam kilka jeszcze grobów z XIX wieku, ale powoli znikaja. co prawda słyszałam, że sa tam rzekomo, jakieś dwa groby nieznanego żołnierza, ale tak naprawde nie ma tam żadnych tablic, oba znajduja sie w róznych miejscach na cmentarzu, i chyba tylko nieliczni potrafia dokładnie wskazac gdzie one sa, ja pamietam te miejsca jak przez mgłe.

co do tego cmentarza, o którym napisał Gun... to załączam mapke z zaznaczonymi miejscami gdzie prawdopodobnie on jest. ( nie jestem w stanie dokładniej tego sprecyzować, gdyz to sa informacje zasłyszane).

[Obrazek: mapacmentarzrd4.th.jpg]

ale jezeli ktokolwiek cos wie, to prosze o info, z racji ze nie ma mnie w kraju nie moge wybrac sie na poszukiwanie tego miejsca.

pozdrawiam m.
eeM
Odpowiedz
#42
Może warto stworzyć Temat dot. szlaku, ew. innych promocji BITWY? W tym miejscu nie jest konieczny.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#43
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lodz-eksploracja.org/viewtopic.php?p=3334#3334">http://www.lodz-eksploracja.org/viewtop ... =3334#3334</a><!-- m -->

już otworzyłem
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości