Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łódź Kaliska
#31
Polecam kapitalny filmik na YouTube.com ... kadry z filmu "Skłamałam" z 1937 roku. Cała masa migawek z przedwojennej Łodzi, widać np. kapitalnie przedwojenny Dworzec Łódź-Kaliska - i chyba właśnie tramwaje u jego podnóża plus przejazd pod wiaduktem. Widać też "granatowego" policjanta jak pomaga jakiejś podróżnej zorientować się w Łodzi ... Wink

<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.youtube.com/watch?v=dKBmdHTWybU">http://pl.youtube.com/watch?v=dKBmdHTWybU</a><!-- m -->

Kadry:
[Obrazek: f1aj1.jpg]
[Obrazek: f3hs7.jpg]
[Obrazek: f4km7.jpg]
[Obrazek: f2fy0.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#32
Wątek dworca kolei kaliskiej wielokrotnie przewijał się na forum, budząc nieustanną nostalgię za minionym. Oto pocztówki, które ostatnio w mało zacny sposób znalazły się w moim klaserze.

pzdr


Załączone pliki Miniatury
       
witek
Odpowiedz
#33
Kiedyś słyszałem że pod dworcem Kaliskim są schrony a raczej były pod starą Łodzią Kaliską i to nie najmniejsze. Wiecie coś o tym ??
Odpowiedz
#34
Niewykluczone ale na pewno nie takie jak w Szczecinie Smile
Trzeba by zasięgnąć informacji u źródła zaprzyjaźnionego z PKP ale nie wiem czy takowe jest na forum.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#35
Raczej nie sądzę by były, jeśli jakieś były to w okolicy Dworca, a teren się raczej zmienił od 1945 r.może mój Tata coś będzie wiedział
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#36
Zapytałem się mojego ojca i powiedział że coś tam było - był kolejarzem
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#37
cześć

odnalazłem to forum przez przypadek, ale pewnie część osób pisze też na opuszczone.com (to może mnie kojarzą Smile

jestem miłośnikiem kanałów, złaziłem Łódż pod ziemią (i kilka innych miast Smile ale nie trafiłem do tej hali (burzowce połączyły się ze ściekowacami i nie szło dalej iść.
Opowiadał mi kolega że 15 lat był, widział halę z galeryjką i przelewem ściekowym (taka niby tama).

polecam książkę o łódzkich rzekach: są tam zdjęcia tej hali i tablicy ku czci Lindleya.
na szybko wygooglałem
<!-- m --><a class="postlink" href="http://fakty.interia.pl/newsroom/news/tablice-z-kanalu,934986">http://fakty.interia.pl/newsroom/news/t ... alu,934986</a><!-- m -->

gdyby ktoś się wybierał - dajcie znać

gg:20207

kamilltee
gospodarz BLOKU
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.blok.excel.pl">http://www.blok.excel.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz
#38
A więc w temacie tylko że trochę późniejszym , dziś możemy zobaczyć tymczasowy budynek kas w którym sprzedawano bilety jak stawiali nową stacje Łódź Kaliska , bilety były sprzedawane tylko na czas remontu .

[Obrazek: dsc00589xw5.jpg]

Napis na drzwiach :
Kasy biura przerwa ....

[Obrazek: dsc00586ij5.jpg]

Czy te dzrzwi zaraz przy wejściu do przejścia podziemnego to schron?

[Obrazek: dsc00590cf2.jpg]
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#39
Grandi mówisz o remoncie, który tak zacnie oszpecił dworzec a odbywał się w latach 90-tych wieku ubiegłego? Bo z tego co pamiętam kasy były vis a vis stadionu ŁKS-u ale nie w takim domku lecz takiej betonowej hali. Zresztą istniejącej do tej pory, a mieszczącej jakąś hurtownię czy sklep zoologiczno-kwiaciarski.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#40
Wcześniej (czy raczej we wcześniejszej fazie remontu) kasy rzeczywiście były w takim drewnianym budynku zlokalizowanym na lewo od betonowej hali o której pisał Jagoda. Potem kasy przeniesiono do hali, a w tym budyneczku (przybajmniej przez pewien czas) załatwiało się zakup biletów zbiorowych, zniżkowych dla grup i tym podobnych.
Odpowiedz
#41
Tak Jagoda w oprócz tego były jakiś barki ale zostały po nich tylko fundamenty , najdziwniejsze jest to że w tym domku jest flaga klubu widzewa .
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#42
A ja pamietam jeszcze inne baraki kolejowe przy Dw.Kaliskim .I nie jakies tymczasowe , ale wtedy to byly stale zabudowania , ktore mialy dachy kryte papa i byly pomalowane na zielono . Byly to jakies kolejowe zabudowania socjalno - zwiazkowe - min.Rada Zakladowa i swietlice .Znajdowaly sie one po wschodniej stronie torow (od strony dzisiejszej al.Wlokniarzy , + - pomiedzy obecna krancowka autobusow nr nr 6.51.52 a torami tramwajowymi w kier.poludniowym . Staly tam jeszcze w latach koncowych 60-tych . Mielismy tam zbiorki Harcerskiego Szczepu Druzyn Kolejowych (starszoharcerskich ). Szefem tzn, Szczepowym byl instruktor PKP hm Edward Jaworski i zastepcami jego synowie - Janusz i mlodszy Ryszard. Stanowilismy bardzo zgrany zespol mlodziezy , jezdzilismy razem na rozne obozy w rama HAL-u . To byly niezapomniane przezycia . Zreszta do dzisiaj jestem Milosnikiem Kolei .
Odpowiedz
#43
I jeszcze jedna fotka


Załączone pliki Miniatury
   
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#44
Fajna fotka , tylko ten ordynarny napis . Weksel klimatyczny i ten Herbrand ! :wypas: . Pamietam ,ze po wojnie ten weksel funkcjonowal po drugiej , zachodniej stronie tego placu - podjazdu .
Odpowiedz
#45
Mogli decydenci za PRL- u nie nakazać rozbiórki starego budynku na Kaliskiej...był to bowiem jednak zabytek...A tak, to pewnie już w kontekście przebudowywanego dworca pewien nasz rodzimy rockman śpiewał o pewnej dziewczynie, że jest "brzydka jak Łódź Kaliska".
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości