Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zachowa Pan konserwator czujność i baczenie -o zmianie prawa
#16
Ciekaw jestem, co WKZety na taką interpretację, tak oficjalnie, jak i nieoficjalnie :mrgreen: .

Przejrzałem ostatnio projekt nowego Rozporządzenia, przyznaję, że pobieżnie i prawdę powiedziawszy, jakichś sensacji tam nie znalazłem.

Ironrat
#17
Ironrat. Nieoficjalnie? Są ciężko wkurzeni. ;-)
Oficjalnie dalej rżną głupa i szukają yeleni. :cenzura:
Szok przeżyli w połowie czerwca, kiedy zobaczyli projekt rozporządzenia, gdzie minister dopisał (jak wół) konserwatorom i archeologom, że pozwolenia na poszukiwania są potrzebne tylko przy zabytku wpisanym do rejestru. :lol:
#18
Jak na razie nikt nie widział takiego rozporządzenia. A co z wydobyciem też bez zezwolenia ?
„Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej ojczyzny”
#19
Zbigniew jeśli się uważnie wczytałeś to mowa jest o projekcie ,a nie zatwierdzonym akcie prawnym :cwaniak:
#20
Cytat:Jak na razie nikt nie widział takiego rozporządzenia.

Widział, widział. Wystarczy wejść na strony BIP.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://bip.mkidn.gov.pl/pages/projekty-aktow-prawnych/projekty-rozporzadzen.php">http://bip.mkidn.gov.pl/pages/projekty- ... zadzen.php</a><!-- m -->

Może coś mi umyka??, ale w kwestii poszukiwań, widzę zmianę z "w zabytku" na "przy zabytkach", czyli
Cytat:§ 1. 1.
4) poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, zwanych dalej "poszukiwaniami ukrytych lub porzuconych zabytków".
Odpowiednik w projekcie nowego Rozporzadzenia to § 1. 1., punkt 8.
Umyka mi coś, czy nie?

Tak naprawdę, to widzę spory ruch w kwestiach okołobudowlanych i chyba o to w tym całym nowym rozporządzeniu chodzi. Euro 2012, autostrady, itd...

Ironrat
#21
Po wczorajszych rozmowach w WKZ-cie mam informacje że nic się w tej kwestii nie zmieniło . Bo wszelkie zmiany na kolanie przed wyborami nie wyjdą zabytkom na zdrowie . Co najwyżej kilku cwaniaków na tym skorzysta .
pozdrawiam.
ps. Projekt wygląda na typowo pod budowlankę.
„Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej ojczyzny”
#22
Statystyczny wyborca jest raczej mało zainteresowany kwestią ochrony zabytków i szerzej, dziedzictwa, tak więc nie wiązałbym tego w żaden sposób z wyborami, a tylko z Euro i autostradami. Widać próbę uelastycznienia niektórych procedur, szczególnie w punktach, w których odwołano się do UoZP.

Stan aktualny to rozporządzenie, którego fragment cytowałem, czyli pozwolenia na poszukiwania tylko "w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków", bo innych pozwoleń na poszukiwania ww. rozporządzenie nie przewiduje. Całe rozporządzenie mówi o "przy", a tu nagle bez powodu "w". Teraz tylko, co autor miał na myśli z tym "w"? Budynki? Co jeszcze tu można podciągnąć?
Zobaczymy, co tym razem autor ostatecznie zmaluje i kiedy. Podejrzewam, że raczej będą się spieszyli, a to raczej nie wróży dobrze.

Ironrat
#23
Tu nie chodzi o statystycznego wyborce a o czas i ilość ustaw czekających na zatwierdzenie. Co nagli to po.... itp Sam nie jestem zwolennikiem grzebania w ustawie w takim tępię by nie stała się furtką dla kilku cwaniaków.
pozdrawiam
„Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej ojczyzny”
#24
Tylko, że tu chodzi o akt prawny niższego rzędu, niż ustawa, czyli o rozporządzenie. Sprawa jest więc realizowana na poziomie odpowiedniego ministerstwa, a nie Sejmu. Poza tym, to przecież ty pisałeś o wyborach.


Ironrat
#25
Dokładnie tak ja pisze przed wyborami spiesza się wieloma rozporządzeniami itp.
byle popędzić sprawę i tak jest zawsze. Tak naprawdę zainteresowanie zmianą ustawy są te osoby które widzą korzyści materialne w poszukiwaniu i wydobywaniu sprzętu który waży więcej niż mauzer .
pozdrawiam.
„Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej ojczyzny”
#26
Oczywiście, że chodzi o zmianę rozporządzenia, a nie ustawy. Zbyszek myli pojęcia.
Ironrat. Jak trafnie zauważyłeś zmiana rozporządzenia ma na celu ukrócenie niezgodnych z prawem praktyk urzędów konserwatorskich wymuszających uzyskanie pozwolenia na poszukiwania tam, gdzie ich nie trzeba. Teraz archeolodzy i konserwatorzy będą mieli czarno na białym, że pozwolenie jest wymagane na prowadzenie badań i poszukiwań w zabytkach oraz ich najbliższym otoczeniu.
Trudno cały teren RP uznać za wpisany do rejestru zabytków. :lol:
#27
Muzeum Eksploracji napisał(a):Trudno cały teren RP uznać za wpisany do rejestru zabytków. :lol:
... a jak jest de facto traktowany przez archeologów. Przynajmniej przez tych "twardogłowych".
Potencjalnie jedno, wielkie skupisko wciąż nieodkrytych miejsc, gdzie można zadzierzgnąć swoją chorągiewkę z logiem muzeum, miotełki i grabi.
#28
Xanadu, oczywiście masz rację. Zwróć jednak uwagę, że wcześniej nikt tak stanowczo nie postawił sprawy, nie postawił tamy archeologom i konserwatorom.
W AZP jest ponad 500 tys. stanowisk archeologicznych. Wpisanych do rejestrów jest nieco ponad 7 tys. Z tego za zagrożone uważa się nieco ponad 1200 stanowisk...
Oni mają większe apetyty niż ich szeroka paszcza. :cenzura:
Naprzód niech się zajmą tym co jest, a dopiero potem myślą o innych tematach. ;-)
#29
Muzeum Eksploracji napisał(a):Zwróć jednak uwagę, że wcześniej nikt tak stanowczo nie postawił sprawy, nie postawił tamy archeologom i konserwatorom.
Cóż, wsadzenie łomu w szczelinę 60-letniego systemu musi boleć.

A niech ich zaboli :->
#30
Ciekawi mnie fakt że coraz więcej w tej naszej pasji jest pędu za kasą niż przyjemnościom odkrywania. Uważałem i nadal uważam że wszelkiego rodzaju zabytki Techniki Militarnej powinny być chronione przez państwo i na ich poszukiwania i wydobycie powinna być zgoda WKZ-u.
Piszmy jasno że robię to dla kasy i chęci obrotu zabytkami a nie pitolmy o zawłaszczaniu sobie państwa przez archeologów.
pozdrawiam
„Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej ojczyzny”


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości