Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprzątanie w Poćwiardówce
#16
No i spotkalismy się dziś z MIQ w Poćwiardówce.
Wbrew obawom Stopy i na przekór letnim deszczom wcale to nie zarosło. Opisane zagłębienia po płytach to fałszywy alarm. Nic nie zgninęło, a owe zagłębienia to efekt wczesniejszej niefortunnej próby uporządkowania dokonanej przez gminę. Teraz po usunięciu krzaków po prostu zaczęło je być lepiej widać. W ogóle cały cmentarz jest bardziej widoczny. Po naszych cięciach krzaków od strony drogi ktos jeszcze trochę przeswietlił wnętrze cmentarza, usuwając nieduże drzewka. Zapewne jest to dzieło leśników. Pooglądaliśmy bardziej dokładnie ocalałe płyty i oto co zauważyliśmy:

1.Płyty z okresu bitwy, pionowe. Są imienne oraz z mogił zbiorowych. Napisy oczywiście w języku niemieckim. W ramach radosnej twórczości gminy ustawiono je półkolem za pomnikiem.

2. Płyty z okresu bitwy, poziome. Napisy w języku niemieckim. Podana data śmierci żołnierza. Zdarza się, ze jest dokładna co do dnia, czasem miesiąc i rok 1914, czasem tylko rok 1914. Płyty żołnierzy niemieckich mają nadlew w kształcie podobnym do żelaznego krzyża, płyty zołnierzy rosyjskich mają nadlew prostokątny, ale ponad inskrypcją jest tłoczenie w postaci małego krzyżyka.

3. Płyty międzywojenne, polskie, umieszczone po ekschumacjach i przeniesieniach innych cmentarzy do Poćwiardówki. Napisy w języku polskim "Nieznany Żołnierz Armii Niemieckiej", pod spodem data 1914.

Na koniec to co nas najbardziej zaciekawiło. Uważamy, że są to płyty umieszczone w okresie okupacji. Mogły być dorobione na miejsce zniszczonych płyt, albo przeprowadzano równiez wtedy jakieś ekschumacje. A może po prostu odnaleziono jakies groby wojskowe.

4. Płyty niemieckie, zapewne z okresu okupacji. Napisy w języku niemieckim "Nieznany Żołnierz Armii Niemieckiej", pod spodem data 1914 - 1918 co mogłoby przemawiać za ekschumacjami i pochówkiem żołnierzy których data śmierci była nieznana, więc podano lata trwania Wielkiej Wojny. Być może nie są to żołnierze polegli podczas Operacji Łódzkiej.

Na koniec odnaleźliśmy wykonany przez ludność okoliczną co najmniej kilkanaście lat temu (jeśli nie więcej, ale na pewno po II wojnie) śmietnik na terenie cmentarza. Leżały głównie stare słoiki i flaszki. To co było widac oraz udało się wyjąć ze ściołki, którą było już przerośnięte spakowaliśmy w foliowe wory, które osobiście zdeponowałem już w Łodzi w śmietniku.


Fajnie byłoby wziąć udział w planowanej akcji. Cóż - trzeba poszukać i porozmawiać z jej organizatorami. Już teraz widać, że nasz wiosenny sukces zaczyna mieć wielu ojców.
Odpowiedz
#17
Ja też się pisze ale taki mały problem nie wiem gdzie to jest bo tam nigdy nie byłem można by jechać w konwoju za kimś jest taka możliwość? Mogę zabrać 4 osoby
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#18
przybędę z wykaszarką spalinową, może ktoś zostałby koordynatorem tej akcji ? warto się dowiedzieć : kto, co, jak i dokładnie kiedy. Czy już są zezwolenia i takie tam ....
Sac
We're Colonel Johnson's Troopers
We're fighters of the Night
We're dirty sonsabitches
We'd rather fu ck than fight!
Hi-Dee, Hi-Dee, Christ Almighty,
Who in the Hell are WE?
Rim-Ram, Gawd Damn, Parachute Infantry
Odpowiedz
#19
Staralem sie to wszystko ustalic...kto organizuje i wogole.Kontakty do wojta posiadam,soltysa pocwiardowki,
Skontaktuje sie z Parkiem Krajobrazowym.
Moge sprobowac sie cos dowiedziec wiecej.


Pozdrawiam MIQ
Odpowiedz
#20
grandi87 napisał(a):Ja też się pisze ale taki mały problem nie wiem gdzie to jest bo tam nigdy nie byłem można by jechać w konwoju za kimś jest taka możliwość? Mogę zabrać 4 osoby
Jesli używasz gps'u to moge podać koordynaty i trafisz bezproblemowo ;-)
Ale możemy też pojechać razem w "konwoju". Będę jechał z Widzewa Wschodu.
Odpowiedz
#21
Niestety nie posiadam gps ale dziękuje za pomoc ile to będzie km w obie strony?
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#22
Z Nowosolnej do Poćwiardówki jest jakieś 13-14 km
Pozdr MJ
Odpowiedz
#23
To Panie i Panowie którego dnia i o której godzinie spotykamy się W POćwiardówce.
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#24
Konkretna data i godzina , żeby nie było nieścisłości .
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#25
Wielki szum wokół sprzątnia, a teraz nikt nie potrafi powiedzieć kiedy mamy się zebrać.
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#26
jutro wypytam p. Cewińskiego z referatu ochrony miejsc pamięci narodowej Urzędu Wojewódzkiego o szczegóły. Niemcy skądś o którejś czymś będą jechać, może autobusem, może da się załapać z nimi.
Odpowiedz
#27
Z transportem nie ma problemu.

[ Dodano: 2007-10-14, 16:47 ]
Z transportem nie ma problemu.Tylko termin musze dopasować sobie
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#28
Witam

Rozmawialem z Wojtem Zbigniewem Sokolowskim na temat akcji w Pocwiardowce.Pytalem sie o mozliwosc udzialu w sprzataniu cmentarza.Niestety woj t powiedzial ze to jest wspolna akcja zolnierzy niemieckich i polskich i nie chca juz reorganizowac calej pracy tych ludzi.
Wiec chyba wyjdzie z tego klops.Chcieli sie nawet do tej akcji podlaczyc harcerze z Brzezin ale rozniez im to sie nie udalo.Wojt powiedzial ze jezeli mamy sile i srodki to mozemy zajac sie cmentarzem w Pustułce...

Jednoczesnie dzwonilem do Michala Stopczynskiego z PKWŁ mowil ze ta akcja ma razcej wymiar symboliczny i ta cala akcja poprostu zakonczy sie na zlozeniu kwiatow,zbieraniu smieci i przetarciu nagrobkow.Michal mowil ze maja tam byc 23 osoby czyli w sumie nie za wiele.Ma on wyglosic tam jakis mini wyklad dotyczacy histori tego miejsca i nic pozatym.
Akcja w pocwiardowce to chyba za duzo powiedziane.

Maja oni tam sie zjawic we wtorek o 9

Nic wiecej nie udalo mi sie ustalic ...moze wiecie cos wiecej ??



Pozdrawiam MIQ
Odpowiedz
#29
żołnierze będą zakwaterowani w hotelu „Zacisze” w Zgierzu. Zjadą tam w poniedzialek o godz. 17. Od wtorku pracują w Poćwiardówce. Do 26.10, czyli piątku. Referat Ochrony Miejsc Pamięci UW (naczelnik Andrzej Cewiński) nie ma nic przeciwko włączeniu się poszukiwaczy, ale mowi, że to sprawa gminy - czyli trzeba będzie jeszcze raz porozmawiać z wójtem

[ Dodano: 2007-10-18, 15:07 ]
chyba że ktoś znający niemiecki porozmawia z wojakami... :-)

[ Dodano: 2007-10-18, 16:00 ]
wójt jednakowoż obstaje, żeby sie nie włączać. Sprawa jest bardziej promocyjna - był w Brzezinach jakiś generał niemiecki (oby nie Litzmann) :-D, i od wójta dowiedział się, jaka byla skala Bitwy. „przecierał oczy ze zdumienia” - powiedział wójt. Potem dodał, że front robót jest ograniczony i na cmentarzu trudno byłoby zorganizować coś dla tlumów chętnych. Będzie opowieść o bitwie, składanie kwiatów, spotkanie z samorządem i Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, potem głównie mają czyścić tabliczki z nazwiskami. Uwaga - jeśli ktoś ma czas i możliwość, to można pojechać do Poćwiardówki we wtorek na godz. 9. Oni wtedy tam się zjawią. Jak nie pomoc przy cmentarzu, to może chociaż przydatne kontakty na przyszłosć udałoby się nawiązać?
Odpowiedz
#30
Hotel zacisze to koło mnie znajduje się na Chełmach.To co wpadamy z flaszką???Tak sie najlepiej nawiązuje kontakty :lol:
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości