Ankieta: Czy inwentaryzacja cmentarzy to dobry pomysł?
Tak ale
21.43%
6 21.43%
Nie
7.14%
2 7.14%
Tak
71.43%
20 71.43%
Razem 28 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inwentaryzacja cmentarzy wojennych województwa łódzkiego
#31
W Pabianicach faktycznie nie ma już cmentarza z IWŚ (choć taki był).
Pozostał tylko charakterystyczny nagrobek na cmentarzu katolickim (nikt nie wie kiedy/skąd przeniesiony).

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/cmentarze/pabianice">http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... /pabianice</a><!-- m -->
Odpowiedz
#32
cmentarz w Pabianicach z I wojny swiatowej byl w Parku Wolnosci tzw "Strzelnica" w latach 70 zolnierze spoczywajacy na nim zostali ekshumowani i przeniesienii na cmentarz w Gadce Starej
Odpowiedz
#33
wiecie ja mieszkam w Pabianicach od wielu latach, ale szczerze mówiąc nie wiem, czy pojawił tam cmentarz pierwszowojenny. Na pewno jest pomnik, tak mi sie przynajmniej wydaje w Parku Wolnosci. Walki były, owszem, ale o cmentqrzu nie słyszałem, uderze do źródła i napisze konkrety.
Wielki, zły Buc

[Obrazek: walenie_konia.png]
Odpowiedz
#34
Cmentarz jak najbardziej był na cmentarzu wojskowym (dzisiejszy jak i dawniejszy Park Wolnosci0 Dziś po nim został tylko pomnik z tablicom. i wielki rów ogradzający go dookoła. Kilka krotnie chodziłem tam szukajac jakichkolwiek śladów grobów (coś wrodzaju czegoś jak dzisiaj wygląda cmentarz w Pawlikowicach) - bez rezultatu. Mam książke opisujacom moje miasto i na jednym ze zdjec jest właśnie ten cmentarz. Widac na nim kaplice i geste szeregi drewnianych krzyzy. Wiecej na temat tej kaplicy było w ksiązce 650 lat Pabianic niestety niemam dostepu do tej książki. A swoja drogą ciekaw jestem gdzie ta drewniana kaplica dokladnie stała.
Odpowiedz
#35
uuu Krzysiu....
Książkę możesz sobie kupić, popracowałeś ostatnio no nie? :cwaniak:
Wielki, zły Buc

[Obrazek: walenie_konia.png]
Odpowiedz
#36
sokol ten row odgradzal cmentarz na wprost wejscia na cmentarz jak udalo mi sie dowiedziec z rozmow stala wysoka jak blok 4 pietrowy dzwonnica (a nie kaplica) pod nia znajdowalo sie cos w rodzaju studni moj rozmowca mowi ze jak on ja widzial to byla zasypana wiec nie wiadomo co w niej bylo niemcy mieli pomniki a rosjanie lezeli w dlugich mogilach lezeli tez polacy ale prawdopodobnie w 1958 roku zostali gdzies przeniesieni a niemcy i rosjanie jak juz pisalem napewno w latach 70-tych zostali przeniesieni na cmentarz w Gadce Starej
Odpowiedz
#37
Wiesz może, kiedy tą dzwonnicę usunięto?
Wielki, zły Buc

[Obrazek: walenie_konia.png]
Odpowiedz
#38
prawdopodobnie nie wiem tego napewno usunieto ja przed rokiem 1970
Odpowiedz
#39
archeo napisał(a):Dowiedziałem się, że inwentaryzacja przygotowywana jest też przez profesjonalistów (już trwa). Oczywiście dopiero po opublikowaniu można będzie stwierdzić na ile różni się od waszej.

Coś już wiadomo na temat inwentaryzacji?
Kiedy może być gotowe taki opracowanie?
Odpowiedz
#40
To nie mój temat. Dowiedziałem się o niej przypadkiem przy okazji wspólnych działań z Urz. Wojewódzkim przy ekshumacji. Zainteresowanych odsyłam do specjalistów z Urzędu Wojewódzkiego.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#41
Jagoda napisał(a):Oto lista sporządzona przez Sac [...].
...
73. Leśmierz
74. Łęczyca
75. Łódź cm. Szczecińska
77. Sobień

Ktoś wie gdzie szukać cm. IWŚ w tych miejscowościach?

Byłem ostatnio w Sobieniu ale niewiele udało mi się odnaleźć. W miejscu przedwojennego cmentarza znajduje się tam teram "bratnia mogiła". Innych śladów nie znalazłem.
ZTCP w Łęczycy są tylko groby z 1939r.
Odpowiedz
#42
urwis30 napisał(a):cmentarz w Pabianicach z I wojny swiatowej byl w Parku Wolnosci tzw "Strzelnica" w latach 70 zolnierze spoczywajacy na nim zostali ekshumowani i przeniesienii na cmentarz w Gadce Starej

Kilka fotek tak apropos. Kiepska jakość bo to zdjęcia zdjęć (pocztówek) z książki.
Źródło: "Pozdrowienia z Pabianic. Miasto na starej pocztówce", Pabianice, 2007, s. 55.


Załączone pliki Miniatury
       
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#43
Cześć
bartek bijak napisał(a):Kiepska jakość bo to zdjęcia zdjęć (pocztówek) z książki.
Na jednym ze zdjęć jest widoczny nagrobek z inskrypcją. Mógłbyś odczytać informacje o jednostce wojskowej do której należał Konrad Hunrath?
Odpowiedz
#44
Oto ile udało mi się odcyfrować przy pomocy słabej lupy:

Leutnant Res
Konrad Hunrath
3 Komp Kolin [Kolim?]
Reg [tb?] [1b?]
10 [?] 1914

czyli podporucznik rezerwy z 3 kompanii, któregoś tam regimentu...
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#45
bartek bijak napisał(a):Oto ile udało mi się odcyfrować przy pomocy słabej lupy
Wielkie dzięki. Informacje i zdjęcia zamieściłem pod adresem <!-- m --><a class="postlink" href="http://1914.pl/lodzkie/pabianice">http://1914.pl/lodzkie/pabianice</a><!-- m -->

Piotr.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości