Ankieta: Czy inwentaryzacja cmentarzy to dobry pomysł?
Tak ale
21.43%
6 21.43%
Nie
7.14%
2 7.14%
Tak
71.43%
20 71.43%
Razem 28 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inwentaryzacja cmentarzy wojennych województwa łódzkiego
#1
Panowie i Panie
proponuję zrobić inwentaryzację cmentarzy okolic Łodzi oraz województwa. W wątku o nekropoliach operacji łódzkiej są ładnie wymienione lokalizacje. Akcja miała by wyglądać następująco. Jeden z nas jedzie na dany cmentarz i wykonuje następujące czynności:
1 odnajduje nekropolie;
2 orientuje cmentarz w terenie (wyznacza gdzie jest półmoc);
3 dokonuje pomiaru powierzchni (może być krokami przyjmując 1 krok = 0,75 m);
4 odanjduje lub próbuje odnaleść mogiły, obeliski, furty, furtki lub bramy wejściowe;
5 dokonuje jeżeli to jest możliwe spisu pochowanych zołnierzy;
6 notuje inne ważne informacje (np czy est jakaś tablica informacyjna itp);
7 dokinuje oceny zachowania cmentarza wg klasyfikacji:
5-stan bardzo dobry nie wymagany żaden remont/renowacja;
4-stan dobry należy dokonać drobnych napraw np wyprostować tablice nagrobne,
poprawić litery, uzupełnić ogrodzenie;
3-stan zły wymagana naprawa (np mogiłyrozkopane, porozbijane tablice zniszczone
ogrodzenie cmentarz miejscami zarośnięty;
2-stan tragiczny cmentarz istnieje tylko na mapach (i to starszych) lub w pamięci
ludzi wymagane natychmiastowe prace ratunkowe UWAGA NIE DOTYCZY
CMENTARZY EKSHUMOWANYCH !!
Następnie w wolnej chwili i bez pośpiechu wykonuje w miarę możliwości szkic nekropoli wg wzoru zamieszczonego poniżej.

Ok a teraz cel takiej ogromnej pracy:
1 bedzie materiał do dokonania następnego posprzątania cmentarza (tak jak planujemy w Wiączyniu);
2 być może w przyszłości udałoby sie wydać książkę Cmentarze wojenne okolic Łodzi. Podobne dzieło z tyz że opisujące cmetarze beskidu niskiego już od dawna istnieje i cieszy sie dużym zainteresowaniem.

Tak to sobie sprytnie wykombinowałem! Czekam na sugestie!
Pozdr MJ

Ps w dalszej perspektywie można się zająć mogiłąmi drugowojennymi (tu bedzie mniej roboty gdy z co do zasady są one zadbanevno chyba ze są w nich pochowani zołnierze niemieccy).


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
Oto lista sporządzona przez Sac usunąłem lokalizacje wg uwag Narg.
1. Bechcice
2. Będków
3. Biała
4. Bielice
5. Bolimowska Wieś
6. Borowa
7. Braki/Złota
8. Brochów
9. Brzeziny kwatery żołnierskie na cmentarzu komunalnym
10. Budy Grabskie
11. Chechło
12. Ciężków
13. Dziadkowice przy drodze na Szadek
14. Dzierżązna
15. Felicjanów
16. Gałków/Borowa
17. Gieczno
18. Głuchów/Prusy
19. Gradów
20. Gradówek
21. Grzmiąca
22. Guzów (2 cmentarze )
23. Humin
24. Inowłódź
25. Itów
26. Jeżów
27. Joachimów gm. Bolimów pow. Skierniewice /Mogiły
28. Kaletnik - mogiła zbiorowa
29. Kalino
30. Las koło Gałkowa ( 6 Dyw. Syberyjska )
31. Leźnica Wielka
32. Lubijew
33. Łódź Łaskowice
34. Łódź Rzgowska
35. Łódź Telefoniczna
36. Małczew
37. Mileszki
38. Olechów/Janów - prawdopodobnie przeniesiony w latach 20
39. Ozorków
40. Pabianice
41. Pawlikowice gm. Pabianice; pow. Pabianice
42. Piotrków Trybunalski
43. Poćwiardówka
44. Rosanów
45. Rszew
46. Rulice Skraj lasu Stanisławowskiego ; gm. Bielawy
47. Rydzyny
48. Rzgów/Gadka Stara
49. Zamość gm. Sędziejowice przy skrzyżowaniu Łask - Widawa (481) Siedlce - Grabno
50. Srock
51. Stawiszcze gm.Sieradz pow.Sieradz na skraju lasu przy drodze z Sieradza do Zduńskiej Woli
52. Stefanów/Stefanowski Las
53. Styków - cmentarz parafialny ( pochówki przeniesione z cmentarza znajdującego się za torem Crosowym)
54. Swędów
55. Swędziejowice pow Zduńska Wola
56. Szadkowice gm. Szadek pow.Zduńska Wola
57. Szczawin
58. Tkaczewska Góra
59. Ulejów gm. Łask pow. Łask
60. Wąiczyń
61. Wiskitki ( 2 cmentarze )
62. Witkowice/Kolonia Gałkówek
63. Wolbórz
64. Wymysłów Francuski, gm. Dobroń pow. Pabianice
65. Wysieradz
66. Zamość gm.Sędziejowice pow Zduńska Wola
67. Zgierz Aniołów
68. Zgierz/Krogulec Las
69. Żakowice
70. Żyrardów

Pozdr MJ
Dodam jeszcze Ja:

71. Aleksandrów Łódzki
72. Bądków
73. Leśmierz
74. Łęczyca
75. Łódź cm. Szczecińska
76. Parzęczew
77. Sobień
Odpowiedz
#3
Cytat:proponuję zrobić inwentaryzację cmentarzy okolic Łodzi oraz województwa

zastanawiałem się kiedyś nad taką inwentaryzacją; poniżej moja propozycja opisu (zdaję sobie sprawę, że o wielu łódzkich cmentarzach nie da się zebrać kompletu informacji):

1. typ obiektu
- cmentarz wojenny (cmentarz na którym są wyłącznie kwatery lub mogiły
żołnierskie)
- kwatera wojenna (wydzielony obszar na cm wyznaniowym na którym są
żołnierskie mogiły zbiorowe lub pojedyncze)
- mogiła zbiorowa
- mogiła pojedyncza
- pomnik (głaz pamiątkowy itp)
2. usytuowanie obiektu względem charakterystycznych punktów w okolicy;
- w przypadku kwater opis lokalizacji względem cmentarz
- opis charakterystycznych cech mogił, ich układu; liczba nagrobków, krzyży; materiał z którego zostały wykonane
- informacja o napisach na pomnikach/głazach (po niemiecku i polsku)
3. liczba poległych w podziale na narodowość z wyszczególnieniem jednostek
wojskowych oraz okolicznościach śmieci
4. ciekawostki związane z miejscem, poległymi żołnierzami
5. stan zachowania (informacja co się zachowało, czego brakuje)
- nie zachowany / miejsce położenia nie znane
- zachowany w stanie szczątkowym / układ czytelny / układ nie czytelny
- zachowany w stanie dostatecznie
- zachowany w stanie dobrym
- odnowiony / uporządkowany
- pierwotny układ zachowany / nie zachowany
6. bibliografia

kilka zdjęć jest pod adresem <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/cmentarze">http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/cmentarze</a><!-- m -->
Odpowiedz
#4
Proponuję żeby inwentaryzację zrobić ale na forum nie podawać wszystkich szczegółów zwłaszcza dotyczących cmentarzy leżących na uboczu lub zarośniętych. Może to być wskazówką dla rabusiów o mniejszych skrupułach a większej chęci zysku.
Pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#5
to moze wlasnie specjalnie podac i jakaś pulapke zastawic by takiemu lapy ciachnelo......a tak na serio to zgadzam sie archeo jak cos takiego powstanie podzielimy sie tym miedzy sobą nie mam ochoty patrzec na jakies dziurska przy nagrobkach tak jak we Wiączyniu kilka było....
Лодзь
Odpowiedz
#6
Nie tylko między sobą! Skonsultujcie się przede wszystkim z Konserwatorem. Powie jak i co robić.
Zawsze starajcie się pracować metodycznie - zaczynając z odpowiedniej strony uzyskacie lepsze efekty
Pozdrawiam
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#7
Do listy trzebaby dodać Rogów i Brzeziny, cmentarz ewangelicki.
Pozdrawiam!!!
Odpowiedz
#8
Jak na razie siedzę sobie w wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków i robię kwerendę materiałów dotyczących cmentarzy, które znajdują się w rejestrze i ewidencji – sporo żmudnej pracy – ale myślę, że kiedy skończę to niektóre informacje mogą się bardzo przydać... Jak na razie ukończyłem jedynie kilka teczek, ale w przyszłym tygodniu planuje rozprawić się z kilkoma następnymi... 8-)

OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#9
Rejestr zabytków nieruchomych można znaleźć w internecie. Co ciekawe - oazuje się, że jedne z najbardziej zniszczonych cmentarzy są wpisane do rejestru...

Szczegóły tutaj:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kobidz.pl/app/site.php5/Show/315.html">http://www.kobidz.pl/app/site.php5/Show/315.html</a><!-- m -->
Odpowiedz
#10
Inwentarze Rejestru i Ewidencji to nie to samo co karta obiektu... W karcie znajduje się dokładny opis, zdjęcia, rys historyczny oraz plan prac jakimi ma być objęty dany obiekt...

Jak ukończę prace to mam nadziej napisać opracowanie dotyczące tych cmentarzy – zainteresowanym udostępnię oczywiście ...

Pozdrawiam OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#11
No nooo OldWit! Kłaniam się nisko!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#12
Taka lista cmentarzy jest potrzebna, ale bez zbędnych upubliczniań by sie nie okazało ze nagle ktos spoza naszej grupy wydaje własną ksiązeczkę w oparciu o ten materiał. Wiem co piszę bo wiem jacy są ludzie co poniektórzy :> Zrobmy porządną inwentaryzację obiektów - listę mozna potem u konserwatora wojewódzkiego zlożyc. Jak znam życie zawsze sie znajdą istniejące cmentarze o których nie wiedzą zadne panstwowe organa. Pozdrawiam! Smile
Odpowiedz
#13
Znowu mnie nie zalogowalo - Ivan Skierniewice- powyzej.
Odpowiedz
#14
Czy ktoś ma chęci na powzięcie jakiegoś terytorium?
Uważam, że opublikować gotowe dzieło będzie można dopiero wtedy, gdy wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, lecz to będzie żmudne i czasochłonne przedsięwzięcie.
Wielki, zły Buc

[Obrazek: walenie_konia.png]
Odpowiedz
#15
Mała uwaga. Dowiedziałem się, że inwentaryzacja przygotowywana jest też przez profesjonalistów (już trwa). Oczywiście dopiero po opublikowaniu można będzie stwierdzić na ile różni się od waszej.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości