Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Propozycje do dioramy.
#1
Zwracam sie o pomoc do klejowych fachowców :mrgreen: . Powoli przymierzam sie do dioramy 1:72 (dość dużej bo dysponuje miejscem). To maja być walki w Afryce. Africa Corps + Włosi kontra 8 Armia. Jakie pojazdy, czołgi, artylerię itp. proponowalibyście po obu stronach tego konfliktu? Może jakaś fajna stronka o walkach w Afryce?
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#2
Jeżeli dysponujesz miejscem, proponowałbym zmienić opcję na 1/35. Większe modele, więcej detali ... :!: Znam jednego speca od DAK ... naszego ziomala. Dam mu cynk i poproszę o kontakt.
Odpowiedz
#3
Niestety, nie moge juz zmienić, za duzo już w tej skali mam. Chce zrobić dość duzy wycinek frontu (wiem, że to ciężka sprawa).
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#4
A który rok ma być przedstawiony? Bo początkowo to pz I-IV oczywićie bmw r-75 sahara może być z wózkiem, opel blitz, kubelwagen, horch, pak 40, acht, koma acht sdkfz 250 i 251 Włosi L3/33, M11/39, M13/40, AB 40, Angole to oczywiście matildy mk I i mk II (strasznie wkurzające w Panzer Generalu) Mk Vi A13 crusader, Mk I A9, MK VIB, Universal carrier, Marmon-Herrington i oczywiście angielska 25-cio funtówka. Pisąłem z głowy jak chcesz ma książeczkę Afryka 1940-1941 jest w niwj trochę ciekawych fotografii i rysunków. W razie czego podeślę skany.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#5
dobre pytanie. Diorama powinna poza sprzetem odzwierciedlać fakty. Najczęstrzymi błędami popełnianymi przez budowniczych dioram to właśnie błędy merytoryczne. O ile modele można wykonać mistrzowsko, dobrać piękne podłoże i dodakowe elementy o tyle poustawianie tego na dioramie nie jest już takie łatwe. Najprostrzym rozwiązaniem jest budowanie dioram na podstawie fotografi. Oczywiście można i bez tego ale trzeba bardzo mocno się zastanowić co i jak.
ale wracając do afryki - chcesz pokazać kawałek frontu ?, bitwę, potyczkę - czy może stanowiska tylko jednej strony ? jeśli tak - to powinieneś wybrać jednostkę, która brała w tym udział - wiesz już jakim srzętem dysponowali - jakie miały oznaczenia ich wozy i jakie malowania ... itd itd, praca bardziej detektywistyczna niż modelarska , ale to włąnie dodaje jej smaczku :-),
sac
Odpowiedz
#6
Dość trudna rzecz aczkolwiek nie awykonalna...

Co konkretnie ma być na dioramie? Broń pancerna zapewne? Czy interesują cię konkretne numery katalogowe modeli czy po prostu rodzaj sprzętu?

OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#7
hm, czyli masz już modele ? czyli teraz trzeba poszukać historyjki do której będą pasowały. Zapodaj listę i wymiary podstawy. A włąśnie, z czego podstawa ? polecam styropian, albo piankę montażową, na płycie
Odpowiedz
#8
Kurcze... ja wiem, ze Was zaskoczę ale ze mnie modelarz jak z koziej d* trabka a historyk (afryka) jeszcze lepszy. I wiem na co sie porywam. Ale miałem takie marzenie, żeby kiedyś cos takiego zrobić i chcę je zrealizować. I dopiero teraz mam taką możliwość. To tyle tytułem wstępu :mrgreen: .
A teraz do meritum (albo ZX Spectrum): Przedstawię założenia...: ma to być JAKAŚ bitwa której być może nigdy nie było, ale być mogła...uwiarygodnić ma to wystepowanie uzbrojenia i wojska które mogło się w takiej bitwie spotkać. Starcie 8 armii brytyjskiej z Africa Corps. Nie, zebym szedł na łatwiznę :-D , i tak przedemną jeszcze kupa roboty detektywistycznej, chociazby zobaczenie jak wyglada pustynia (nie smiać się). Mniej więcej sie orientuję jakie pojazdy tam mogły występować (dzieki Jagoda za potwierdzenie wielu moich przypuszczeń), ale chcaiłbym sie wiecej dowiedzieć.
Zaproponujcie coś na zasadzie: mamy ten a ten rok i takie a takie pojazdy a ja sobie coś z tego wybiorę i skomponuję dioramę. Własnie nie chce popełnić błedu historycznego choć bitwa może być jak najbardziej wyimaginowana.
W bitwie maja wystapić oprócz piechoty: czołgi, działa samobiezne, artyleria ppanc i inne popierdułki w postaci motocykli, wozów zaopatrzenia, zwiadu itd.
Wiem, ze wszystko sie nie zmiesci, ale chciałbym mieć wybór z kilku czy kilkiunastu pojazdów a ja juz sam ocenie co znajdzie sie na dioramie.

Gdyby ktoś nie zrozumiał o co mi chodzi to tu jest tłumaczenie w języku węzełkowym <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.niekumamocomuchodzi.com">http://www.niekumamocomuchodzi.com</a><!-- w -->

Pozdrawiam i nie zabijajcie mnie od razu :mrgreen:
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#9
Sacrebleu napisał(a):hm, czyli masz już modele ? czyli teraz trzeba poszukać historyjki do której będą pasowały. Zapodaj listę i wymiary podstawy. A włąśnie, z czego podstawa ? polecam styropian, albo piankę montażową, na płycie

Ja polecam styrodur - profesjonalny materiał do makiet - łatwy w modelowaniu ... albo twardy styropian cięty i kształtowany drutem oporowym lub „na gorąco” - nie ma problemu z prószeniem...

Co do modeli to napisz Vaderian czym dysponujesz - skala 1:72 - jak dla mnie mało wygodna...

OldWit
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#10
Sacre, pojazdów jeszcze nie mam...wymiary...kurcze, może byc naprawdę duuuuża... ale założmy 2mx2m (liczę na jakis rok pracy nad nia), podstawa płyta+styropian no i przy tych wymiarach nie postawie jej na półce :mrgreen: wiec jakis stelarz. Uff... to tyle.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#11
2x2, noooo kurde, to koniecznie powinieś ją zrobić dzieloną jakoś. Będzie można tranportować bez lawety ... :-), ale bez zartów - pamiętaj że tak na prawdę oddasz jedynie teren o wymiarach 144x144 metry ! to wbrew pozorom nie jest aż tak wiele, specyfika walk w afryce (odkryty teren) nie pozwalała na zbyt bliskie podchodzenie do przeciwnika, poza wyjątkami oczywiście. Proponuję bitwę pod El Alamein - możesz zbudować fortyfikacje - zasieki, przedzierających się przez nie saperów i takie tam ... z tego co pamiętam w czasie bitwy lało i takie potoki z błota zapewne urozmaicą dioramkę :-)
sac

dodam jeszcze takie coś <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.thegreatestgenerationsociety.com/Gallery.html">http://www.thegreatestgenerationsociety ... llery.html</a><!-- m --> , powinno się przydać jako inspiracja :-)
Odpowiedz
#12
Tak sobie popatrzyłem na zdjęcia z El Alamein i... kurde, tam było płasko jak decha.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#13
Co do sprzętu- polecam Crusadery po stronie angielskiej, M3 Grant, może nawet Valentine. W 72 na pewno dostaniesz je wszystkie. M3 produkuje Mirage Hobby, Walentynę- Italeri, co do Crusadera- nie pamiętam. Włosi to trudniejsza sprawa. jakaś firma produkuje włoskie tankietki. Będzie też problem z ciężarówkami brytyjskiemi. Co do niemców- dostępność przeogromna, ale z Panzer IV bym uważał- raczej nie wychylałbym się wyżej niż wersja F2 (pierwsza z długim działem).
Odpowiedz
#14
no nie do końca tak. teren sam w sobie był płaski - jak to na pustyni, ale istniały fortyfikacje stworzone przez niemców. jak już pisałem na froncie afrykańskim rzadko dochodziło do starć, tym bardziej pancernych w bliskich odległościach w stylu Witmanna, niemieckie stanowiska otoczone były szeregiem pól minowych, a ataki aliantów prowadzone były głównie w nocy. Cała ta bitwa była walką altylerii i saperów. tak myślałem o Twojej dioramie - może ciekawsza byłaby Normandia ? :-)
Sac
Odpowiedz
#15
Pisząc o Pz IV miałem na myśli wersję D, crusadery robiła kiedyś hasegwa, ale czy nadal robi tego nie wiem, zawsze można pogrzebać na allegro!
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości