Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Park śledzia
#16
42 jeździło do Rzgowa z pętli przy Universalu. 44 do Aleksandrowa z pętli na Żabieńcu.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#17
Proszę fotka z czasów okupacji - getto rynek staromiejski

[Obrazek: 4545ml8.jpg]

[Obrazek: 6666tm3.jpg]
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#18
archeo napisał(a):Był jeszcze do Rzgowa ale nie pamiętam numeru. Jeździłem stąd do Ozorkowa. Wtedy tramwaj miał ręcznie zasuwane drzwi i konduktora-biletera wewnątrz. A miejsce przypominało dworzec kolejowy, z zapowiedziami odjeżdżających tramwajów, a nawet z podświetlanymi tablicami, na których były numery linii-tramwajów podstawionych do odjazdu.
Może Stowarzyszenie weszło by w konsorcjum z miłośnikami tramwajów i przejęło od MPK krańcówkę. Jest to najlepsze na świecie miejsce na otwarte muzeum komunikacji miejskiej, jednocześnie świetna lokalizacja na centrum-muzeum Bitwy wraz z pubem tematycznym.
Nawet dofinansowanie z UE by się może załatwiło.
Ciekawy pomysł! Z tego co wiem to muzeum komunikacji znajduje się na ul wierzbowej albo tramwajowej. Zorganizowali je członkowie Towarzystwa Miłośników Starych Tramwajów i MPK Łódź Sp. z o.o. tu jest link. Co do muzeum Bitwy Łódzkiej hmmm mam nadzieję że jak się temat rozwinie krańcówka może być za mało! :wypas:
Pozdr MJ
Odpowiedz
#19
Och Jagoda! Jak będzie za mało to się przeniesie ale trudno będzie o lokalizację bardziej w centrum i z możliwością wykorzystania otwartej, dostępnej i zielonej :-D przestrzeni wokół.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#20
Co do 44 do Aleksandrowa, to szkoda, ze je w 1991 r. zlikwidowano. Szybszy to bylby i duzo bardziej klimatyczny srodek transportu, niz wlokacy sie autobus 78.

a wracajac do sprawy krancowki, to:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://mkmlodz.webd.pl/stronalinietramwaje.htm">http://mkmlodz.webd.pl/stronalinietramwaje.htm</a><!-- m -->
Odpowiedz
#21
coś mi się nie zgadza. Daty likwidacji linii do Lutomierska, Aleksandrowa, Tuszyna (kojarzę raczej Rzgów) zlikwidowane w 1956 r., ponieważ miałem okazję w dzieciństwie nimi jechać, a pięćdziesiątki na karku jeszcze nie mam, więc chyba pomyłka?
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#22
Tymi oznaczonymi literami ?!
Odpowiedz
#23
O kurcze! Rypnąłem się bo nie doczytałem. Oczywiście jeździłem tramwajami z liniami numerowanymi :kwasny:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#24
A co do Parku Śledzia...dzieje się w nim ostatnio coś...??

Tramwaje podmiejskie...szkoda, że nie jeździ linia do Aleksandrowa...wlokący się i czasem stojący w korkach 78, to jednak nie to samo.
A gdzie się można oprócz <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.komunikacjalodz.fora.pl">http://www.komunikacjalodz.fora.pl</a><!-- m --> dowiedzieć czegoś na temat parowozów wąskotorowych na tor 1000 mm. , eksploatowanych czasowo na łódzkich szlakach tramwajowych ?? [to od iskry z jednego z nich w roku bodajże 1907, spaliła się co najmniej połowa drewnianej zabudowy Rzgowa].
Odpowiedz
#25
lodzianin napisał(a):A gdzie się można oprócz <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.komunikacjalodz.fora.pl">http://www.komunikacjalodz.fora.pl</a><!-- m --> dowiedzieć czegoś na temat parowozów wąskotorowych na tor 1000 mm. , eksploatowanych czasowo na łódzkich szlakach tramwajowych ?? [to od iskry z jednego z nich w roku bodajże 1907, spaliła się co najmniej połowa drewnianej zabudowy Rzgowa].

Jest taka książka "Szlakiem łódzkich koleji" autora nie pamiętam, ostatnio tą pozycję widziałem w księgarni "Nike" na ul. Andrzeja przy Piotrkowskiej. Ale głowy nie daję że znajdziesz tam odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. Była też książka chyba pt. "100 lat łódzkich tramwajów" w tym przypadku również nie daję gwarancji, że coś tam znajdziesz.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#26
Dziękuję. Poszukam jutro w <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lib.uni.lodz.pl">http://www.lib.uni.lodz.pl</a><!-- m --> .

A co do Parku śledzia...to na początku swego istnienia porządek w Łodzi na ulicach był jak ze snu anarchokapitalisty. Nieprawdaż ??
Odpowiedz
#27
Trakcja parowa obsługiwała linie : Ruda Pabianicka – Rzgów – Tuszyn – Kruszew, oraz Zgierz – Ozorków.
Polecam Ci szczegółowe opracowanie Jerzego Wojtowicza „Parowozy ŁWEKD” w miesięczniku „Świat kolei” nr 8 2003 r
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#28
Dziękuję.

A ten sen anarchokapitalisty...to, to, że w XIX w. niektórzy ludzie [można ich ująć w kategorii chłoporobotnicy ] rżnęli się nożami i wygrywali najlepsi nożownicy. Wiejskie- wsi Bałuty- prawo było łagodniejsze od prawa miasta Łódź.

Chociaż, mogę się mylić. Na warszawskiej Stalowej było i jest dokładnie tak samo. Bo ludzie pochodzący ze wsi , zwłaszcza mazowieckiej, lubili i nadal lubią czasem po zabawie się pobić [słynne zdarzenie pod Stoczkiem Łukowskim w 2001 r. ,kiedy to po zabawie młodzi ludzie z dwóch wsi pobili się prętami zbrojeniowymi i sztachetami ].
Ale to zależy od okolicy. U mojej rodziny na Kujawach rozrób w zasadzie nie ma.

A jakieś nowe zdjęcia na płotach Parku Śledzia już są ??.
Odpowiedz
#29
Kamienice w ktorych sprzedawano sledzie zostaly zburzone w 20-leciu miedzy wojennym, a do lat 50 w miejscu gdzie one staly czuc bylo zapach sledzi stąd ta nazwa. Czesc tych kamieic znajdowala sie na ulicy Wschodniej. Jako slad ich obecnosci, radze poszukac kamienicy nr 1,2,3,4 przy ulicy Wschodniej (numeracja zaczyna sie chyba od nr 4 czy 5)

Zrodlo: "Filmowa encyklopedia lodzi" btw ktos wie czy mozna to kupic w jakims wydaniu vhs lub dvd?
Odpowiedz
#30
Kamienice zostaly rozebrane w 1940 roku przez hitlerowców tuż przed utworzeniem getta.
Pozdrawiam
such a long long time ago
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości