Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Park śledzia
#1
Park śledzi inaczej Park Staromiejski w Łodzi czy to prawda że przed wojną mieściły się pod nim magazyny śledzi a wejścia po wojnie zostały zasypane ?
sam park powstawał w latach 1951-1953
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#2
Do stycznia 1945r były tam domy mieszkalne (w większości drewniane) podobno podpalili je wycofujący się Niemcy (teren getta). Po wojnie nie odbudowano budynków, a na tym miejscu urządono park. Podczas prac porządkowych natrafiono na piwnicę w której ukryte były beczki ze śledziami. Inną opowieść na temat nazwy parku opowiedział mi pewien jegomość w w/w parku. Park nazywa się śledzia gdyż na kamiennych szachownicach spotykają się panowie i jako zagrychę do C2H5OH używają śledzika.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Witam wszystkich. Nazwa Park Śledzia wzięła się od składów beczek ze śledziami, które znajdowały się w piwnicach obecnego parku (to był plac handlowy). Przez obecny park przebiegała ulica Nad Łódką zwana Kanałową. Ulica była zabudowana kamienicami, których część Niemcy wysadzili tworząc strefę sanitarną wokół getta.
Odpowiedz
#4
Zgadzam się z Adlerem. Nazwa pochodzi od tego że jednym z głównych towarów występujących na terenie placu targowego były śledzie solone w beczkach ;-)
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Prawda ,ze ladny ???

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.pbase.com/kruanne/image/39444218">http://www.pbase.com/kruanne/image/39444218</a><!-- m -->

albo tu :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Park_Staromiejski_Lodz.JPG">http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Pa ... i_Lodz.JPG</a><!-- m -->

Pozdrawiam

ok333
Odpowiedz
#6
Na pierwszej fotce są owe szachownce, o których wcześniej pisałem!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
Moja babcia też opowiadała mi, że tu sprzedawali śedzie i stąd nazwa. Wtedy dziwiło mnie że śledzie sprzedawano w parku :mrgreen:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#8
Park Śledzia.

[ Dodano: 1 Listopad 2006, 19:09 ]
Wcześniejsze.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#9
To obok mojej szkoły :axe:

W parku śledzia przy ul. Wolborskiej, w obrębie dawnego getta (swoja droga na miejscu nieistniejacej juz synagogi- jednej z najpiekniejszych w Łodzi) w 1995 roku pojawił sie pomnik dekalogu. Autorem rzeźby Mojżesza wznoszącego nad głową tablice dekalogu jest G. Zemła a projekt otoczenia pomnika powstał w pracowni architektonicznej J. Jańca. W dolnej części pomnika widać płomienie, które miały symbolizować piece krematoryjne.
Rzeka Łódka ciagle tam płynie, tyle że podziemnym kanałem Smile
Odpowiedz
#10
Junkers87 napisał(a):Rzeka Łódka ciagle tam płynie, tyle że podziemnym kanałem
Prowadzi się prace przy odtworzeniu doliny Łódki i wyjęciu jej z kanału! Będzie my mieli rzekę w centrum!!!! Co prawda tylko jakieś 200 metrów :-(
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#11
No dokładnie . Na tym terenie głównie Żydzi sprzedawali śledzie. Mniam..... :-D
Odpowiedz
#12
a ja spotkalem sie z teoria, iz sledziem nazywano dlugi noz, ktorym sprawnie wladali niektorzy baluciarze
Odpowiedz
#13
To raczej nie od tego , apropo pytanie do starszych jakie tramwaje kursowały bo teraz zajezdnia jest nieczynna .
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#14
Grandi jeżeli chodzi ci o Park Śledzia to krańcówka a nie zajezdnia, ale to tylko na marginesie;
a w temacie - w latach 80 i 90-tych miały tam krańcówkę podmiejskie 46 do Ozorkowa, 43 do Lutomierska i chyba 45 do Zgierza, wcześniejszych sama niestety nie pamiętam
pozdrawiam
MN
Idziesz Czesiu? No to choodź!
Odpowiedz
#15
Był jeszcze do Rzgowa ale nie pamiętam numeru. Jeździłem stąd do Ozorkowa. Wtedy tramwaj miał ręcznie zasuwane drzwi i konduktora-biletera wewnątrz. A miejsce przypominało dworzec kolejowy, z zapowiedziami odjeżdżających tramwajów, a nawet z podświetlanymi tablicami, na których były numery linii-tramwajów podstawionych do odjazdu.
Może Stowarzyszenie weszło by w konsorcjum z miłośnikami tramwajów i przejęło od MPK krańcówkę. Jest to najlepsze na świecie miejsce na otwarte muzeum komunikacji miejskiej, jednocześnie świetna lokalizacja na centrum-muzeum Bitwy wraz z pubem tematycznym.
Nawet dofinansowanie z UE by się może załatwiło.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości