Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mini cmentarzyk - gmina Pabianice
#1
Niegdyś natrafiłem na dwa osobne kawałki skanów mapki archeo rejonu Pabianic i gminy Pabianickiej.
Udało się to złożyć w całość (mniej więcej), ale łączenie jest niemal niewidoczne.
Do rzeczy: W lasku wymysłowskim (okolice Wymysłowa i Wymysłowa Francuskiego oraz Wincentowa) znajduje się oznaczenie cmentarza. Podjechałem tam kilka dni temu i udało mi się go dość łatwo odnaleźć.
Składa się z dwóch małych ziemnych pochówków (wielkościowo pasujących na dziecięce), jednego kamiennego (bez płyty wierzchniej - ten również dziecięcy(?)) oraz dwóch typowych płaskich nagrobków z wyrytymi literami w języku niemieckim (typowy ozdobny gotyk).
Na jednym z nich ( płyta ok. 50x40 cm) udało mi się odcyfrować datę 1808 i jedno znane mi słówko w temacie czyli "Grab" w pierwszej linijce, ale nie wiem w jakim kontekście, co może np. sugerować datę urodzin osoby tam pochowanej. Ogólnie, to płyta jest cała zapisana, linia w linię więc może zawierać sporo wartościowych treści, ale dla mnie gotyk jest zupełnie nieczytelny :/
Teraz tak:
Wyciąć krzaki, to pestka, bo wiele ich nie ma, ktoś tam zapalił kilka lampek (vide -> ostatnie święto), ale płyty z napisami to już osobna para kaloszy. Oczyszczenie ich z mchu i roślinek to drobiazg, ale co zrobić, żeby odczytać napisy? I czy w ogóle je ruszać? Bo jakoś mi się nie widzi, przypadkiem je zupełnie zniszczyć czy pozacierać.
Dali Bóg, ze trafi się jeszcze jakiś wolny dzionek i ładniejsza pogoda i pojadę tam zrobić kilka fotek orientacyjnych.
Na forumowej liście cmentarzy ewangelickich nie ma tej lokalizacji.
Ale może jest gdzieś indziej?
Autochtoni wiedzą tylko, że to "poniemieckie" groby i nic więcej.
Brać się za to?
W sumie warto, ale wolałbym mieć kogoś do pomocy. Kogoś bardziej doświadczonego, dlatego piszę do Ciebie.
Może jest tu jakiś pabianiczanin, który brał udział w takim "odzyskiwaniu" nagrobków?

Pozdrawiam,
Xan Smile
Odpowiedz
#2
W "Wykyslowskich Lasach" są 2 cm. ewangelickie:

1. w tzw. Lesie Pobłociszewskich (prawdopodobnie może występować pod nazwą Klimkowizna), blisko cegielni w Wymysłowie Piaskach(albo Parcelch, już nie pamietam)

2. w lesie, w którym jest cmentarz z I wojny.

Jak czytam Twój opis to raz pasuje mi jeden, raz drugi Smile Może przykładowe fotki pozwolą Ci okreslić, o który chodzi. Co do działań to myślę, że najpierw należy zapytać właściciela lub admionistratora lasu (Nadleśnictwo Kolumna prawdopodobnie), a jak dadzą zgodę to chętnie się włączę. Ja doświadczeń konserwatorskich nie mam, więc proponowałbym wycięcie krzaków i delikatne zdjęcie mchu. Co do odcyfrowania napisów to są różne sposoby z kredą, maką itp., choć osobiście nie próbowałem. Z Pabianic jest na forum (choć dawno się nie odzywał) Urwis28, pewnie by chetnie pomógł w robocie.


Załączone pliki Miniatury
       
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#3
W sumie nazwy okolic są mi znajome (o tyle o ile) jednak dokładne ich lokalizacje mogą być już mniej.
Dlatego podaję screen z Zumi.pl z zaznaczeniem "mojego" cmentarzyka.
Przez ostanie dni trochę się na tym zastanawiałem i wychodzi mi, że to mogą być groby cywilne (te rozmiary mogił trochę mnie frapują).
Ale chyba - przynajmniej dla mnie - nie zmienia za bardzo kwestii sprzątania.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#4
I wszystko jasne - to cmentarz cywilny luterański, zlokalizowany w Lesie Pobłociszewskich (Klimkowizna), czyli ten nr 2 z mojego zdjęcia.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości