Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarze w okolicach Aleksandrowa Ł.
#16
Parzęczew


Kwatera wojenna z czasów I wojny światowej w Parzęczewie znajdowała się na cmentarzu parafialnym, w sąsiedztwie modrzewiowego kościoła św. Rocha.
Kwatera ta oznaczana była na planach cmentarza jeszcze w pierwszych latach po II wojnie światowej. Dziś nie ma już po niej śladu - obecnie w tym miejscu znajdują się nowe pochówki.Nie znane są szczegóły walk do jakich doszło w rejonie Parzęczewa w 1914 r., jak również przynależność wojskowa poległych. Prawdopodobnie pochówki wojskowe na parzęczewskim cmentarzu parafialnym związane są z jakimś epizodem w pierwszej fazie natarcia niemieckiego, w dniach 17 - 18 listopada 1914 r., kiedy to spod Leźnicy, aż pod Aleksandrów Łódzki dotarła niemiecka 36. Dywizja Piechoty, wypierając obronę XXIII Korpusu wojsk rosyjskich.

MATERIAłY POBRANE Z <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ziemialodzka.pl">http://www.ziemialodzka.pl</a><!-- m -->
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#17
Cmentarz niemiecki w Rąbieniu z małą dzwonnicą , teren dość duży lecz zachowały się tylko cztery nagrobki i brama wjazdowa.

Dzwonnica o której mówiła eMM Smile
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#18
super ze zrobiłes te zdjeciaSmile tak tak to jest własnie ta dzwonnicaSmile
eeM
Odpowiedz
#19
KSIĘSTOWO – cmentarz w Księstwie (gmina Aleksandrów Łódzki, powiat zgierski) położony jest w lesie na południowy zachód od wioski. Pozostało z niego kilka obiektów, w tym jeden duży grobowiec. Inskrypcje w języku niemieckim.

MARIAMPOL – cmentarz ewangelicki w Mariampolu (gmina Parzęczew, powiat zgierski) znajduje się na północ od wsi, w niewielkim lasku wśród pól i jest dość trudny do odnalezienia. Zachowało się na nim kilkanaście zniszczonych nagrobków głównie z okresu międzywojennego (jeden z 1942 r.), częściowo z niemieckimi inskrypcjami.

PUSTKOWA GÓRA – dawny cmentarz ewangelicki w Pustkowej Górze (gmina Parzęczew, powiat zgierski) położony jest przy skrzyżowaniu bitych dróg – jednej do Tkaczewskiej Góry, drugiej do Chociszewa. Dokładniej pisząc znajduje się on na lekkim wzniesieniu, w dużej wyspie drzew pośród wielkiego pola… truskawek. Obiekt jest mocno zarośnięty i zdewastowany. Pozostały fragmenty kilkunastu nagrobków (na kilku słabo czytelne inskrypcje w języku niemieckim) i dwa filary bramy wjazdowej.

TKACZEWSKA GÓRA – cmentarz niemiecki w Tkaczewskiej Górze (gmina Parzęczew, powiat zgierski) położony jest zachód o wsi, dosyć głęboko w lesie. Pozostało na nim kilkanaście nagrobków głównie z przełomu XIX i XX w., w części z czytelnymi niemieckimi napisami i trzy ceglane filary między, którymi zamontowana była niegdyś brama wjazdowa i furtka cmentarna.

WYTRZYSZCZKI – cmentarz w Wytrzyszczkach (gmina Parzęczew, powiat zgierski) jak większość z obiektów tego rodzaju położony jest w niewielkim zagajniku, który widać doskonale z szosy Parzęczew – Ozorków jadąc do tej ostatniej miejscowości (kilkadziesiąt metrów od miejsca gdzie łączy się z nią szosa do Chociszewa). Pozostały po nim dwa filary bramy wjazdowej, przewrócona dłuższa belka dużego drewnianego krzyża i kilkanaście zdewastowanych nagrobków (na jednym napisy po niemiecku) i ziemnych mogił.

RUDA BUGAJ – cmentarz ewangelicki w Rudzie Bugaj (gmina Aleksandrów Łódzki, powiat zgierski) położony jest w lesie, tuż przy szosie wiodącej do wsi (droga, która odchodzi od szosy Aleksandrów Łódzki – Parzęczew), przy czerwonym szlaku turystycznym, kawałek przed oczyszczalnią ścieków. Zachowało się na nim kilkadziesiąt nagrobków lub ich fragmentów, na kilku napisy po niemiecku.
Rąbieniek
Adamów Stary
Krasnodęby Stare

Trzech ostatnich nie widziałem osobiście, ale znalazłem info, że istnieją
bartek
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#20
[Obrazek: fotka23kf4.jpg]

[Obrazek: fotka25nl7.jpg]

[Obrazek: fotka26vf2.jpg]

[Obrazek: fotka27oo3.jpg]

[Obrazek: fotka28lq9.jpg]

[Obrazek: fotka30dc6.jpg]

[Obrazek: fotka31au2.jpg]

[Obrazek: fotka37lv2.jpg]

[Obrazek: fotka39cj4.jpg]

[Obrazek: fotka34sq4.jpg]

[Obrazek: fotka29jr8.jpg]

[Obrazek: fotka32ag5.jpg]
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#21
Grandi podaj lokalizacje tego ewangelickiego cmentarza ?
Odpowiedz
#22
[Obrazek: 23filteredhk0.jpg]

Strzałki

Zielona -Droga trasa do Aleksandrowa
Czerwona-Droga do Konstattynowa
Biała- Droga do Łodzi (ul. Słowiańska)


na żółto zaznaczyłem teren cmentarza
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#23
Dzieki . Od Wiernej Rzeki bede mial niedaleko.

Pozdrawiam ok333
Odpowiedz
#24
Byłem tam ostatnio na cmentarzu mur cmentarza został bardzo pomazany głupimi napisami jednej z łódzkich drużyn sportowych głupota !!!!!!!! :axe:
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#25
Zdjęcia cmentarza w Ciężkowie Sorry za jakość robione telefonem
Może ktoś więcej napisać coś wiecej o tej tablicy Ten człowiek pochodził z Wrocławia tyle to wiem

[Obrazek: dsc00238pz0.th.jpg]

[Obrazek: dsc00239td0.th.jpg]




ogółem znalazłem 10 tablic nagrognych w bardzo złym stanie
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#26
napisz mi proszę - może być na prv - jak tam trafić, bo nie mam go na żadnej mapie a mam zamiar się wkrótce wybrać. Potwierdź czy jest tak jak myślę - jest to (wg. literatury) cmentarz cywilny ewangelicki, na którym były jakieś kwatery z I wojny.
A może tylko wojenny?
bb
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#27
Był to raczej cmentarz pierwszo wojenny. Wynika to z tego że nagrobki były jednolite i bardzo skromne. Myśle, że jak jesteś zainteresowany to możemy pojechać tam razem pokazał bym Ci gdzie to dokładnie jest.
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#28
Bede w Lodzi pomiedzy 04 - o8.maja br . Moglbym do Was dolaczyc , no powiedzmy , te skrajne dni odpadaja.Czyli 5 , 6, 7 maja moze byc. Osmego musze ojcu swieczke na Mani zapalic. Grandi masz moje namiary jeszcze?
Odpowiedz
#29
Byłem w Ciężkowie. Nie znam się na tym ale wygląda na cmentarz wojenny. Nagrobki są "zepchnięte" prawdopodobnie ze szczytu wzniesienia na północny stok. Niestety zachowała się tylko jedna płyta z inskrypcjami - napis widać na zdjęciach, które wykonał grandi87.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/cmentarze/ciezkow">http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... ze/ciezkow</a><!-- m -->
Odpowiedz
#30
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%99%C5%BCk%C3%B3w_(powiat_zgierski">http://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%99%C ... t_zgierski</a><!-- m -->)

Ja to pisałem , dodam od siebie że obok mam działkę teren należy najprawdopodobniej do straży , jak to możliwe że na cmentarzu postawiono dom ?
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości