Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cmentarze w okolicach Aleksandrowa Ł.
#1
Pierwszym cmentarzem jaki chce opisać to nieistniejący cmentarz najbliżej mnie
(na teofilowie).
Cmentarz istniał teraz gdzie znajduje sie lider price . Był to cmetarz powstał jeszcze przed I wojną światowa lecz nie zachował się do czasów dzisiejszych (zostały tylko alejki) . Pokazuje tylko gdzie sie znajdował.

Oto fotografie tego miejsca
[Obrazek: 1002731ss4.jpg]

[Obrazek: 1002730ht2.jpg]

[Obrazek: 1002733yv3.jpg]

Po drugiej stronie ulicy znajduje się stary krzyż
[Obrazek: 1002734qe0.jpg]






Temat bede rozbudowywał nastepne cmentarze, które bede opisywał to cmętarz naRąbieniu i we wsi Ciężków
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#2
a wiesz coś moze o cmentarzu miedzy Ruda Bugaj a Ksiestwem?
moi znajomi podobno w tamta zime tan trafili i znalezli otwarte krypty. z tego co widziałam na zdjeciach jest tam kilka gróbów wygladajacych na XIX wieczne. jesli masz jakies info o tym miejsci to daj mi znac.

Gun. miał mnie tam zabrac ale jak zwykle na obiecywaniu sie skonczyło!!! Undecided

na mapce znaznaczyłam gdzie prawdopodobnie ten cmentarz sie znajduje ( tak na 99%)

[Obrazek: mapacmentarz21nd7.th.jpg]
eeM
Odpowiedz
#3
Cmentarz protestancki. Nikt się do niego nie chce przyznać. Tym bardziej gmina w Łodzi.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#4
ja ci tylko przypominam ze miałes mnie tam zabrac :evil: Smile bo mielismy te krypty sprawdzic!!! i fociarze zrobic!!!
eeM
Odpowiedz
#5
Cmentarz na ul. Rąbieńskiej 53 (Na przeciwko złotej kaczki)

Jest to niemiecki cmentarz na ul. Rąbieńskiej znajduje sie on zaraz przy ulicy.
Kiedyś znajdowała sie tam brama teren był ogrodzony,
wjazd prowadzi nas do pewnego fundamentu , zanjduje się on po prawej stronie kieyś pewnie była tam alejka . Co to mogło być?
Kaplica , może jakiś sarkofag rodzinny. Obecnie jest strasznie zaśmiecony . Jak dowiem sie czegoś więcej napisze .

Zdjęcia cmentarza:
[Obrazek: 1002754er7.jpg]
[Obrazek: 1002752bo7.jpg]
[Obrazek: 1002742ok5.jpg]

[Obrazek: 1002744tm4.jpg]

[Obrazek: 1002741gt8.jpg]

[Obrazek: 1002753sf5.jpg]

[Obrazek: 1002751yk4.jpg]

[Obrazek: 1002750vr6.jpg]

Napis na nagrobku :
Imię :nieczytelne
Nazwisko: Braun
Urodzony: 19.12.1874 r.
Zmarł: 10.3.1941 r.

Zdjęcia fundamentu na środku cmentarza:
[Obrazek: 1002747yq0.jpg]

[Obrazek: 1002748jz7.jpg]



Niedaleko cmentarza znajduje sie stary przedwojenny dom
[Obrazek: 1002755hg3.jpg]
Pare kilometrów dalej w strone Rąbienia znajduję się taki obiekt
(terenw w środku przypomina park)
[Obrazek: 1002776iy4.jpg]


Załączone pliki Miniatury
   
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#6
Grandi 87 z Pionier Batalionu musze Cie pochwalic - sehr Gut Smile . I foty - jak na te pore roku calkiem , calkiem .
Jezeli mieszkasz w okolicy ul.ul.Wici , Rojnej czy Rydzowej , to popytaj wsrod starszych ludzi , ktorzy mieszkaja w starych domach , w poblizu tego parczku - ex cmentarza. Moze przypadkiem beda wiedzieli - co to za cmentarz? Moze tylko byl ewangelicki ? Kiedy i gdzie przeniesiono szczatki ? Pamietam - kiedys w Gornej , przy Felsztynskiego tez byl cmentarz ewangelicki. Tez tam byly mogily z IWS. Najpierw ekshumowano czesc , ktora miasto zabralo pod al.Politechniki i potem z reszty zrobiono ( po exhumacji ) park , az do ul.Pieknej.
Szkoda ,ze nie wiedzialem wczesniej , bo przez tydzien, wlasnie na WS ,,krecilem sie'' po tej czesci Lodzi.

Pozdro ok333
Odpowiedz
#7
ok.333 co do Felsztyńskiego i Pięknej to mogę mieć informację z pewnego źródła.
Znajomy mieszkał tam kiedyś i całe dzieciństwo spędził bawiąc się na cmentarzach :zdziwko:
w tamtym rewirze...
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#8
Nooo, ja tez kiedys tam spedzilem 2 godzinki w kaplicy , zamkniety z 2-ma nieboszczykami przez grobowego Smile . Moze , to wspolny znajomy ?

Pozdrawiam ok333
Odpowiedz
#9
witam
ja musze troche pochodzi z aparatem i pokazac wam moj piekny region
pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Przepraszam narazie nie moge sie poruszacz o własnych siłach więc powoli będe uzupełniał temat


Aleksandrów Łódzki - cmentarz żydowski - 25.04.2006.

:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://altacarya.com/cm-zydowski-aleksandrow.html">http://altacarya.com/cm-zydowski-aleksandrow.html</a><!-- m -->
:arrow: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.aleksandrow.ovh.org/?id=gallery&galery=cmentarz">http://www.aleksandrow.ovh.org/?id=gall ... y=cmentarz</a><!-- m -->


Żydzi z Aleksandrowa zostali wywiezieni do gett w innych miastach, skąd trafili do obozów zagłady. Zginęli niemal wszyscy. O obecności Żydów w mieście przypomina dawny dom Danzigerów przy ul. Warszawskiej 10 oraz zniszczona nekropolia przy ul. Górnej. Cmentarz żydowski w Aleksandrowie powstał wraz z ukonstytuowaniem się kahału w 1822 roku. Cmentarz jest miejscem spoczynku miejscowych rabinów i cadyków. Pochowani tu zostali:

- zmarły w 1870 roku Henoch Henich kohen z Aleksandrowa, rabin w Aleksandrowie i Nowym Dworze, od 1866 roku cadyk, przywódca chasydów z Góry Kalwarii, zwolennik mistycznych i ekstatycznych trendów w chasydyzmie, autor wydanego pośmiertnie dzieła, zatytułowanego Haszawa le-Tora,

- zmarły w 1894 roku Jechiel Danziger, syn Szlagi Fajwla Danzigera z Grójca, założyciela dynastii chasydzkiej. Jechiel Danziger przeniósł siedzibę dynastii do Aleksandrowa. Epiatifium na jego grobie głosi: "Kamień ten to stela grobu czcigodnego oto tego naszego nauczyciela, pana i mistrza Jechiela, syna pana, gaona sprawiedliwego, naszego nauczyciela, pana i mistrza Szlagi Fajwla, pamięć błogosławiona w życiu przyszłym. Niech dusza jego związana będzie w węzełku życia. Zmarł 14 szwat i pogrzebany 15 szwat 654 roku. Nie możemy wychwalać go, bo tak rozstrzygnął w swoim testamencie świętym, aby nie wychwalać go wcale w jego randze",

- Jeremiach Izrael Izaak z Aleksandrowa (zm. w 1910 roku), syn Jechiela. Ten uczeń Menachema Mendla z Warki i współautor dzieła "Jiszmach Jisrael" był najwybitniejszym przedstawicielem aleksandrowskiej dynastii cadyków,




Cmentarz chrześcijański

Znajduje się on przy ulicy Wojska Polskiego 52/54. Cmentarz chrześcijański od początku był podzielony na część katolicką i ewangelicką, potem wydzielono jeszcze część prawosławną (zlikwidowaną po ewakuacji Rosjan w 1915 r.) Cmentarz ewangelicki, zajmujący przed wojną większą część obszaru, dziś jest bardzo okrojony. O jego niegdysiejszej świetności przypomina tylko imponująca neogotycka brama z lat 30-tych XX w. Znajduje się tu m.in. kwatera wojenna żołnierzy niemieckich poległych w bitwie pod Łodzią w 1914 r. Aleksandrowscy Niemcy musieli opuścić swoje miasto po 1945 r., w wyniku postanowień jałtańsko-poczdamskich. Ich miejsce zajęli Polacy, świeżo tu przybyli, głównie z okolicznych wsi. Aleksandrów odtąd nie jest już tym trójnarodowym miastem, co dawniej. Najstarszym zachowanym nagrobkiem na wspomnianym cmentarzu jest okazały murowany grobowiec pierwszego aleksandrowskiego pastora rodem z dalekiej Turyngii - Fryderyka Jerzego Tuve, budowniczego tutejszego kościoła ewangelickiego, zmarłego 30 czerwca 1830 r. W chwili obecnej znajduje się on już po stronie katolickiej.


Załączone pliki Miniatury
   
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#11
A kiedy będziesz badać cmentarz w Ciężkowie? pisze prace licencjacką nt sołectwa Ciężków w gminie Aleksandrów Łódzki i nie ukrywam że przydałyby mi sie jakies informacje (troszkę obszerniejsze niż w necie) nt tego starego cmenatrza. czy mógłbys mi jakoś pomóc w tym temacie? bede bardzo wdzięczna
Odpowiedz
#12
Jak coś zostawiam swoje gg 5032434 mam działkę w Ciężkowie bo jest jeden w samej osadzie i drugi koło mojej działki na górce w lasku niemiecki z czasów chyba I wojny światowej
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#13
co do cmentarza w Cieżkowie, to bedac tam kiedys i zbierajac dane podpytałam pewnego pana o rózne historie,(sporo plotek nawet z przed wieku nam opowiedział) najlepiej jest własnie zahaczyc kogos na miejscu, starsi ludzie mnóstwo wiedza na ten temat... te informacje które mam raczej ci sie nie przydadza, ale sama rozmowa była zderzeniem z czystej postaci folklorem ... jezeli jestescie w stanie zrozumiec o co mi chodzi :-D
eeM
Odpowiedz
#14
Cieżków


Pozostałości cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej w Ciężkowie znajdują się na wydmowym wzgórzu porośniętym rzadkim sosnowym lasem i jałowcami.Południowy fragment wzgórza został zabudowany przez dzialki budowlane , ale na pozostałej części można do dziś odnaleźć porozrzucane szczątki betonowych nagrobków oraz jeden kompletny nagrobek z zachowaną inskrypcją.Na cmentarzu w Ciężkowie pochowano 47 poległych żołnierzy niemieckich i 6 Rosjan.


MATERIAłY POBRANE Z <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.ziemialodzka.pl">http://www.ziemialodzka.pl</a><!-- m -->

[Obrazek: screenshot004filtered84ax7.jpg]
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#15
Grandi napisz skąd pochodzą te teksty jeżeli ich nie pisałeś.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości