Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GPS
#1
No wąłśnie kroś się zna na tych urządzeniach? I mógłby coś o nich bliżej powiedzieć ewentualnie doradzić bo noszę się z zamiarem kupna owego cudu techniki.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#2
Co chciałbyś wiedzieć?
Ironrat
Odpowiedz
#3
Wszystko co trzeba wiedzieć tuż przed zakupem! w zasadzie potrzbuję urządzenie które wskarze mi moją pozycję, a wzasadzie pozycję zabytku, który namierzyłem. Gdzie w Łodzi można takie ustrojstwo kupić i orientacyjne ceny.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#4
Podstawowy turystyczny model Wodzu drogi kosztuje około 500 zł - przynajmniej ja takie znalazłem.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#5
Mapowy, czy też bezmapowy?
Ironrat
Odpowiedz
#6
Bez mapy. Mapę wolę mieć papierową!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
Ok, czyli w grę wchodzą Magellany i Garminy. Garmin, to Etrex, popularny żółtek, cena nowego, to jakieś 500 PLN. Rozwiązań typu Gecko, Rhino nie polecam. Jeśli chodzi o Magellny, to najtańsze Exploristy są w podobnej cenie, moim zdaniem są czulsze (lepsze w lesie), ale nie jest to duża róznica. Musiałbyć tylko sprawdzić, bo nie wszystkie z nich mają złącze do PC-ta. Możesz też szukać używanych na A., W takim przypadku w grę wchodzi jeszcze M. 315, 320 i 330. Toporne, ale odporne.

Ironrat
Odpowiedz
#8
A co sądzisz o tej maszynce? <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.allegro.pl/item135202112_odbiornik_gps_garmin_etrex_nowy_okazja_fak_vat.html">http://www.allegro.pl/item135202112_odb ... k_vat.html</a><!-- m -->
Pozdr MJ
Odpowiedz
#9
Napisałem Etrex, zamiast eTrex. To właśnie żółtek, o którym wspominałem.
Ironrat
Odpowiedz
#10
Dobra a możesz mi powiedzieć o co w tych danych chodzi?
Funkcje nawigacyjne:

Moduł GPS: 12 kanałów równoległych, przygotowany do pracy z DGPS oraz WAAS/EGNOS (tylko wersje z firmwarem 3.xx)
Waypointy: 500 z ikoną i nazwą
Ślady: aktywny 10000 punktów - możliwość zapamiętania do 10 śladów
Trasy: 25 odwracalnych do 125 punktów, funkcja TracBack.

Cechy fizyczne:

Wymiary: 11,2x5,1x3,0 cm
Waga: 150g (z bateriami)
Wyświetlacz: 5,4x2,7 cm, podświetlany o rozdzielczości 64 x 128 px
Wodoszczelność: wg IPX7
Temp. pracy: -15 do 70C
Zasilanie: 2 baterie alkaliczne AA lub ze źródła zewnętrznego 3 V DC
Antena: wbudowana, brak złącza dla anteny zewnętrznej
Port do tranferu danych: RS 232, obsługuje formaty GARMIN, GARMIN DGPS, RTCM SC-104, NMEA 0183, Text
Czas pracy: do 22 godz
Możliwość zmiany języka menu, m. in. angielski, polski
Odpowiedz
#11
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.garmin.pl/index.php?mod=prod&act=detail&cID=3&pID=20">http://www.garmin.pl/index.php?mod=prod ... D=3&pID=20</a><!-- m -->
To najlepsze źródło podstawowych informacji o tym odbiorniku. Nie pamietam, jak jest z jego pamięcią po wyczerpaniu się baterii.
Ironrat
Odpowiedz
#12
Z GPSem jak z każdą zabawką im lepszy tym droższy. Właściwie cena bezpośrednio przekłada się na dokładność namierzania pozycji.
Jak wspomniano wyżej najtańsze modele zaczynają się od kilkuset złotych, lepsze 1300-4000zł. Polecam firmę Garmin - to profesjonalne i trwałe aparaty. Niestety wadą i to kluczową ich wszystkich jest słaba dokładność - takie GPS pozwalają na określenie pozycji z max. dokładnością 3m przy czym jest to dokładność w otwartym polu przy bezchmurnym niebie! Problem polega na tym, że aparat musi "widzieć" satelity i to jednocześnie co najmniej kilka (przy największej dokładności nawet do 24!). Dlatego w lesie takie cudeńka nie bardzo się sprawdzają. Droższe modele posiadają system korekcji porzez komunikację z siecią stacji referencyjnych na ziemi. Takie są lepsze i droższe.
Oczywiście są jeszcze GPS-y gradientowe! określają pozycję z dokładnością nawet do kilku 2-3 cm!!! Bardzo chciałym mieć :-P ale te kosztują od około 100 tys. więc ...wiadomo :-(
GPSy warto kupić z "bajerami" to znaczy z odpowiednim czytelnym wyświetlaczem, oraz opcjami śledzącymi drogę po której się poruszałeś, zaznaczeniem punktów, określeniem wyskości npm. itd. Nie warto raczej kupować popularnych GPSów samochodowych. Mają duże wyświetlacze ale w terenie się nie sprawdzają.
pozdrawiam

[ Dodano: 30 Październik 2006, 00:04 ]
Ten temat chyba należy włączyć do SPRZĘTU?!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#13
Cytat:Z GPSem jak z każdą zabawką im lepszy tym droższy. Właściwie cena bezpośrednio przekłada się na dokładność namierzania pozycji.
Niezupełnie. Odbiorniki Garmina, Magellana, czy też innych producentów mają podobną dokładność, niezależnie, czy są to odbiorniki za kilkaset PLN, czy też kilkanaście tysięcy PLN. Sprzęt specjalny (wojskowy, geodezyjny, itp) pomijam.

Żółtek może zapamiętać do 10 śladów oraz do 25 odwracalnych ścieżek. Co do korekcji, to obsługuje WAAS/EGNOS i DGPS, a to jest przecież jeden z najtańszych odbiorników na rynku.


Cytat:(przy największej dokładności nawet do 24!).
Oj, tutaj to przesadziłeś. Ile maksymalnie satelitów możesz zobaczyć? Cały system to 6 płaszczyzn orbitalnych po 4 satelity (zapasowych nie liczę). Od pewnego momentu liczy się jakość oprogramowania oraz modułu odbironika, a nie ilość satelitów.

Co do lasu to może być problem, szczególnie w trakcie deszczu. Odbiorniki na SiRF III są czulsze, ale u Garmina to oznacza wydatek minimum 2000 PLN.

Magellany są odporniejsze mechanicznie i czulsze od porównywalnych do nich cenowo Garminów. Nie jest to jednak porażająca różnica. Moim zdaniem kwestia gustu przy wyborze.
W przypadku zakupu mapowca, wybór w Polsce jest tylko jeden - tylko Garmin ze wzgledu na dostepność map UMP.
Ironrat

PS. Pozostaje jeszcze rozwiazanie typu PDA+GPS. Za: mozliwość korzystania ze skanów map. Przeciw: wrażliwość mechaniczna.
Odpowiedz
#14
Ostatnim najbardziej ekstremalnym rozwiązaniem GPS jest laptop + odbiornik co sam kiedyś testowałem. To jest dobre jeżeli ktoś ma laptop ale niezbyt poręczne.
Tak samo wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne - przeogromna.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#15
Ekstremalne rozwiązanie. I tak jeśli chciałbyś korzystać ze skanów starych map, musiałbyś je przerabiać (inne odwzorowanie).
Ironrat
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości