Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuchnia regionalna czyli typowo łódzkie i regionalne potrawy
#16
Sac - w ciągu dnia to normalnie - jedno i drugie w pracy
a w domu no to tak jak piszesz :mrgreen:
Jagoda - już koniec offa Big Grin

a groch z kapustą - jak najbardziej , u mnie w domu się toto też jadało Big Grin
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#17
Groch z kapustą? NIe! Kapusta z grochem - tak! Bardzo lubiana przez mojego ojca (ja też nie pogardzę). Ale u mnie zazwyczaj robiono ją na Wigilię. Świetnie pasuje do smażonego karpia, podobnie jak chrzan!

[ Dodano: 31 Październik 2006, 22:48 ]
archeomag napisał(a):intryguje mnie jedna rzecz dotycząca zupy ogórkowej
może po prostu niektórzy odkryli że kartofle kiepsko się gotują w kwaśnym roztworze :mrgreen: Dlatego najpierw lepiej wrzucić ziemniaki a gdy zmiękną dodać ogórki.
Kelek ja lubię ogórkową z kluskami lub ryżem jeśli jest bardziej...wodnista - czyli z przecieru, natomiast z ziemniakami gdy jest zrobiona ze startych na grubej tarce ogórków.
Acha...i nie zapominajcie o skibce i przylepce :lol:

[ Dodano: 31 Październik 2006, 22:52 ]
Sacrebleu napisał(a):znacie coś takiego jak : jakja z mąką ?
Może jajka z mąką?
Dla mnie nie nowość. Kiedyś wyczytałem, że to jajecznica "po chłopsku". W wersji PRLowskiej bez kiełbasy pasiono nią mnie w podstawówce.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#18
A jajka z makaronem lub makaron z jajkami (w zależności od proporcji edego lub drugiego składnika).Pokazał mi tą potrawę kupel którego rodzina pochodzi z Wilna ale jak twierdzi i ja mu wierzę jest 100% polską rodziną!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#19
jajka w każdej postaci, spróbujcie kiedyś ze smażonymi kopytkami .... mniam Smile
Odpowiedz
#20
Sac - hehe Rawa Mazowiecka ... korzenie rodziny Bartłomiejczyków :mrgreen: a i grzybka znam. Siostra mojego taty potrafi to jeszcze robić. Niezbyt często spotykane w naszych stronach ale całkiem "w dechę" ;-)
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#21
Makaron z jajkami jadłem kiedyś (dawno, dawno temu....) w barze mlecznym na rogu POW i Składowej czekając na następny pociąg w Skałki (pierwszy zwiał).
Później też nie stroniłem bo to prosta potrawa - kawalerska :mrgreen:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#22
U mnie makaron z jajkiem jest to potrawa typowa dla kolacji poniedziałkowej kiedy mój szanowny rodziciel wyciąga z lodówki resztki makaronu z obiadu niedzielnego i poniedziałkowego i przyrządza go ze skwarkami i jajami. Całkiem dobre i iście kawalerskie :mrgreen:
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#23
Mój tatuś był mistrzem w wymyślaniu czegoś na pozór niejadalnego.
Zadziwił mnie kiedyś smażąc pasztetową z cebulą :mrgreen: Wcale nie było złe.
Podobnie zalewajkę robi pierwszorzędną obojętnie z czego. Polecam dolewanie wody z ogórków kiszonych (szczególnie na zajutrz :mrgreen: )
Mówił mi też o jakiś potrawach z lebiody ale nie chciał zrobić tłumacząc, że nic specjalnego, a najadł się tego w młodości.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#24
zgadza sie jadem pasztetowa z cebula i lebiode robila moja babcia tak jak szpinak ale ze starych potraw pamietam zacierki byla to zupa robiona na skwarkach i tluszczu z warzywami zacierki byly robione z maki i wody i to wszysko bylo gotowane razem smak byl zaj...... a znacie takie cos jak prazoki ziemniaki tluczone i zaparzone z maka i do tego taki kapusniak Zreszta kuchnia lodzka charakteryzuje sie prostota i sa nalecialosci rosyjsko niemiecko zydoskie
Odpowiedz
#25
Nie wiem czy to regionalan otrawa ale moja mam robi niedopad czyli co a'la szpinak z jajakiem z tą niewielką różnicą, że zamiast szpinau używa młodych majowych pokrzyw!:-)
Pewnie dlatego mam tak nie wyparzoną gębę. A potrawa całkiem ok!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#26
obert - prażoki - oczywiście, ale pod nazwą własną plażuchy, podawane z okrasą ze smalcu i ze zsiadłym mlekiem Big Grin
mniam!
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#27
A znacie pazichę znaną na Dolnym Śląsku jako parzybroda? :mrgreen:
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#28
Moja bacia robi zupę na którą w domu mówimy "białas" ;-) . Nie wiem dokładnie jak sie ją przyżądza, ale najpierw kartofle sie gotuje, potem dodaje różnych ziół, dalej śmietany i na koniec rozgnieciony czosnek. Zupa ma konsystencje jogurtu do picia :-) Jest bardzo dobra, ale później zionie się czosnkiem strasznie :mrgreen:
Odpowiedz
#29
Pokrzywy jadałem tylko surowe :-D Jak szpinak robiłem natomiast czeremche (niedźwiedzie ziele). Super!
A propos szpinaku ja robię tylko świeży z czosnkiem, gałką muszkatołową i pieprzem. Podaję z grznkami lub naleśnikami. Mniam mniam!!!
Forma powszechniejsza - zielona breja z jajkami jakoś mi zwykle nie wchodziła, szczególnie w młodości.
O kapuśniaku z prażokami już pisałem.
Dowiedziałem się, że wspominane knedle truskawkowe z młodą kapustą robiła moja teściowa! I co więcej nawet je jadłem :oops: Jak widać na sklerozę nie pomogły :roll:
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#30
Proponuję spróbować takiego patentu:
posiekaną bardzo drobno sałatę udusić na patelni, potem podsmażyć. Jak pisał Archeo, najlepiej smakuje z czosnkiem + przyprawy. Moim zdaniem lepsze od szpinaku.
Wielki, zły Buc

[Obrazek: walenie_konia.png]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości