Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotografie Łodzi z okresu I wojny światowej
#1
Proponuje kompleksowy wątek do wrzucania fotek z okolic Łodzi z okresu 1 wś. Niekoniecnzie tylko wojskowe, ale także pobojowiska i zniszczenia. Łatwiej się będzie przeglądało jeżeli wszelkie tego typu fotki będą w jednym miejscu ...

Aktualnie na ebay - nie bardzo wiem co to, straż kolejowa ?
Ale ładnie widać pieczątkę "WIDZEW". Patrząc po strojach raczej Niemcy.

[Obrazek: f9dm3.jpg]
[Obrazek: f91to1.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#2
Wczoraj na rosyjskim portalu znalazłem prawdopodobnie fotografię żołnierzy 14 pułku strzelców syberyjskich? Ten pułk walczył pod Łodzią.
Odpowiedz
#3
foto jest z 1915 roku, czyli Niemcy. Zbierajmy takie. Właśnie dostałem kalkulację wydawnictwa „Hamal” . 100-stronicowa książka/album o Bitwie, 4 języki, full kolor, kredowy papier, nakład 7 000 egzemplarzy - koszt wydania ok. 50 tys. zł. Zainteresowana jest gmina Koluszki, niech szukają reklamodawców - 10 firm po 5 kafli albo kilka bitewnych gmin, potem większosć nakładu do sprzedaży, koszt się zwróci, a może i zysk będzie. Trzeba pokombinować, jak mogłoby przy tym zarobić stowarzyszenie (ludzie, nie ono samo) :-D
Odpowiedz
#4
Marzec 1917, Łódź - lokalizacja nieznana.
[Obrazek: 3de51jk1.jpg]
[Obrazek: 3d271rw4.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#5
z moich zbiorów niemieccy zołnierze karmiący chlebem dzieci w lodzi;-]

[ Dodano: 2007-09-15, 11:07 ]
;-]
Odpowiedz
#6
Mój pra dziadek zdjęcie z albumu gdzieś w Łodzi

[Obrazek: sl270527ad5.jpg]
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#7
[Obrazek: 1112440fg2.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#8
A ja mam książkę /album, gdzie mam zdjęcie żołnierza niemieckiego z dziećmi żydowskimi z 1916 r. To jedna a drugie mój znajomy jest szefem Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Miasta i rozmawiałem z nim na temat starych zdjęć z okresy I wojny z Łodzi oraz innych fotografii z tego okresu. Powiedział, że musi przejrzeć swoja bazę ikonograficzną i może coś ciekawego udostępni.
Odpowiedz
#9
Dorzuce jeszcze z Pabjanitz Smile :
<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Kolejarze_przed_dworcem_w_Pabianicach.jpg">http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ko ... nicach.jpg</a><!-- m -->
Odpowiedz
#10
Na ebay u Niemców wyskoczyła pocztówka z kolumną wojska - Niemcy - zapewne czasy Bitwy Łódzkiej. Ujęcie jest to znane - ja mam takie jak na pocztówce oraz widok na drugą stronę wiaduktu... Apel do kolegów - o zlokalizowanie tego miejsca. Podpis na pocztówce sugeruje trasę Zgierz - Łódź. Postaram się w najbliższym czasie dorzucic skana tego drugiego ujęcia.
link do aukcji <!-- m --><a class="postlink" href="http://cgi.ebay.de/44140-AK-nach-Warschau-Zgerz-nach-Lodz-Feldpost-1916_W0QQitemZ320270351163QQihZ011QQcategoryZ34631QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem">http://cgi.ebay.de/44140-AK-nach-Warsch ... dZViewItem</a><!-- m -->
Pewnie ta pocztówka się pojawi (z marżą) na allegro o ile wygra ją licytujacy handlarz.
--------------------------------
i fota z aukcji - bo link straci za jakiś czas aktualność
--------------------------------
Odpowiedz
#11
awers


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#12
rewers


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#13
Te tory to mijanka tramwajowa, taka jest na wylocie ze Zgierza na Ozorków...tyle że mi ten mostek nie pasuje... bo między Zgierzem a Łodzią to może być tylko zdjęcie zrobione na dzisiejszych Chełmach...
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#14
Ciekawostka, przysłana przez sołtysa Eufeminowa - w książce „Rilla ze Złotego Brzegu”, ostatniej z cyklu o Ani z Zielonego Wzgórza, jest wzmianka o bitwie pod Łodzią (str. 67 wydania z 1921 r.). Najlepsze jest zdanie, że te „cudzoziemskie nazwy w ogóle nie mają sensu”. Chodzi o Mławę, Bzurę i Przemyśl :-D
Odpowiedz
#15
Powinienem wcześniej ale najpierw zapomniałem wrzucić, a później miałem kłopot z załadowaniem foty na serwer ale już jest.
Widok w dwie strony - patrz pocztówka i mój post powyżej.
Jeśli to był wiadukt to jaki, kolejowy? Więc jeśli to trasa Zgierz Łódź to chyba udałoby się miejsce zidentyfikować?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości