Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy to kilof?
#1
Kilof to czy nie?Wojskowy czy cywilny?
[Obrazek: 0108070031yo6.jpg]

[Obrazek: 0108070041uh5.jpg]
Odpowiedz
#2
przypomina raczej narzędzie z warsztatu cieśli. Ale zabić nim można gdyby była potrzeba!
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#3
Podobne do młotka muraskiego, tyle że młtek murarki ma krawedź tnącą obróconą o 90 %.Prawdobodobnie ciesielskie narzędzie, szczególnie że jeśli dobrze widze ma chyba wcięcie do wyciągania gwoździ.Ale myślę że nie można narzędzi używanych w pracach murarskich czy ciesielskich dzielić na cywilne i wojskowe, po prostu były identyczne.To tak ja zastanawianie się nad gwoździem:-).
Odpowiedz
#4
Trudno dopatrzyć mi się nacięcia do wyciągania gwoździ. Więcej w/g mnie to narzędzie nigdy nie miało ostrza przystosowanego do cięcia.Przynajmniej z jednej strony/ zdjecie po oczyszczeniu/Jako ciesielskie w/g mnie odpada.
[Obrazek: kilofczesci0071wc6.jpg]

Wielkość sugeruje,że jest to narzędzie dwuręczne.
Odpowiedz
#5
Mamy takie kilofy do prac torowych na kaliskiej waskotorowce .
Odpowiedz
#6
Dzięki.Też tak wykombinowałem,że to do podbijania kruszywa pod podkłady ale nie byłem pewien.Równie przydatny byłby chyba do rozbierania starych murów przy odzyskiwaniu cegieł.
Odpowiedz
#7
Sorka cień tak padł że wydało mi sie że jest tam to wcięcie
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#8
Mi to na kilof wygląda tylko jakiś ....
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości