Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie
#1
Niedawno od kolegi się dowiedziałem że w Andrzejowie gm. Zduńska Wola są bunkry z okresu Wojska Ludowego czyli tak nie więcej lata 70-80. Czy Ktoś coś o tym wie ?, pisać ! :yes:

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#2
A gdzie dokładnie jest ten Andrzejów bo go znaleźć nie mogę?
Coś więcej na temat tych obiektów?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#3
Jeśli chodzi o ten Andrzejów, to spójrz na Wigówkę, poniżej miejscowości Izabelóew, tuż przy torach na Sieradz.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
w jakim celu tam bunkry?
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#5
W celu obrony lub ochrony czegoś.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#6
uu to bardzo nietypowe :-D nie no ale powaga, nie było co chronić Smile ma ktoś więcej info, fotki cokolwiek?
Stowarzyszenie Strzelcy Kaniowscy
Odpowiedz
#7
Słyszałem od Kuby użytkownik Sagremor że na Olechowie na prywatnym terenie jest schron na prywatnym terenie zapytajcie jego
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#8
grandi87 napisał(a):Słyszałem od Kuby użytkownik Sagremor że na Olechowie na prywatnym terenie jest schron na prywatnym terenie zapytajcie jego

A co to ma do rzeczy ?

Gdzie Rzym a gdzie Krym...

Tu jest mowa o Andrzejowie a gm. Zduńska Wola.
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#9
Przepraszam Sad
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#10
Niestety to nie są bunkry z lat 80 lecz z II wojny światowej nie wybudowane w 1939 r. przez polaków lecz ok. 1940 r. przez Niemców.
Na skraju wsi Andrzejów i lasu ok. 300m od torów kolejowych są trzy schrony zbudowane z zadaniem ochrony ważnego szlaku kolejowego, a czwarty na początku Czech - tuż przy torach. W pobliżu leśniczówki Andrzejów zachował się też duży betonowy schron bierny o niewiadomym przeznaczeniu. Są to bunkry wkopane typu typu ringstand.

Pozdrawiam i przepraszam za błąd. 8-)
Odpowiedz
#11
Jest to fragment linii b-2 (przedmoście Sieradza). Przez nasze województwo przechodzą trzy pasy fortyfikacji polowych a -2, b -1 i b-2 tzw. Linie południkowe.

Pozdrawiam

Leszek
Odpowiedz
#12
Sprawa nie jest taka prosta. Zgadza się, schrony obok torów i w Izabelowie to Rs58c, koło leśniczówki jest też 1 schron KSB (łącznica na kable), ale są też tam obiekty betonowe o nieznanej mi z innych miejsc konstrukcji (jeden trochę podobny do garażu). Kto wie, co to za obiekty?

Do Leszka - skąd pewność, że to przedmoście? Może jest to początkowy fragment łącznika (ni to rygiel, ni to pozycja pośrednia) idącego na płn-wsch?

I jeszcze jedno - widze, że jesteś oblatany w Sieradzkich ringstandach - co to za obiekt był odkopany , a potem zasypany na placu teatralnym? Rs58? R668?, R621? Ma ktoś może zdjęcia?
Odpowiedz
#13
"Śledziu" wydaje mi się że na placu odkopali 58' ale głowy nie dam.
Co do obiektów w okolicach Andrzejowa to prawdopodbnie łącznik B-1 z B-2.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#14
W przywoływanym już przeze mnie "Leksykonie miasta Sieradza" na określenie schrony z placu teatralnego pada stwierdzenie "żelbetonowy schron bierny" - cokolwiek to znaczy Smile
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#15
No właśnie....
Bierny może być Regelbau 668 - dość popularny, lub Regelbau 621 - dość rzadki, lub jakiś inny - bardzo rzadki. Pytanie który to był? Może ma ktos wymiary??

Wiem, że jakiś gość z muzeum w Sieradzu robił tam pomiary - może ma gdzieś jeszcze ten rysunek? Albo może można z nim porozmawiać i opowie , co tam było?

pzdr.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości