Łódzkie Forum Eksploracyjne
Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Fortyfikacje, schrony, umocnienia i inne ciekawe obiekty woj. łódzkiego (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-26.html)
+--- Wątek: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie (/thread-1661.html)

Strony: 1 2


Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - Jarek - 29-12-2007

Niedawno od kolegi się dowiedziałem że w Andrzejowie gm. Zduńska Wola są bunkry z okresu Wojska Ludowego czyli tak nie więcej lata 70-80. Czy Ktoś coś o tym wie ?, pisać ! :yes:

Pozdrawiam.


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - gunship - 31-12-2007

A gdzie dokładnie jest ten Andrzejów bo go znaleźć nie mogę?
Coś więcej na temat tych obiektów?


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - bartek bijak - 31-12-2007

Jeśli chodzi o ten Andrzejów, to spójrz na Wigówkę, poniżej miejscowości Izabelóew, tuż przy torach na Sieradz.


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - ~norris - 01-01-2008

w jakim celu tam bunkry?


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - Jagoda - 02-01-2008

W celu obrony lub ochrony czegoś.
Pozdr MJ


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - ~norris - 13-01-2008

uu to bardzo nietypowe :-D nie no ale powaga, nie było co chronić Smile ma ktoś więcej info, fotki cokolwiek?


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - grandi87 - 15-01-2008

Słyszałem od Kuby użytkownik Sagremor że na Olechowie na prywatnym terenie jest schron na prywatnym terenie zapytajcie jego


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - OldWit - 15-01-2008

grandi87 napisał(a):Słyszałem od Kuby użytkownik Sagremor że na Olechowie na prywatnym terenie jest schron na prywatnym terenie zapytajcie jego

A co to ma do rzeczy ?

Gdzie Rzym a gdzie Krym...

Tu jest mowa o Andrzejowie a gm. Zduńska Wola.


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - grandi87 - 15-01-2008

Przepraszam Sad


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - Jarek - 15-01-2008

Niestety to nie są bunkry z lat 80 lecz z II wojny światowej nie wybudowane w 1939 r. przez polaków lecz ok. 1940 r. przez Niemców.
Na skraju wsi Andrzejów i lasu ok. 300m od torów kolejowych są trzy schrony zbudowane z zadaniem ochrony ważnego szlaku kolejowego, a czwarty na początku Czech - tuż przy torach. W pobliżu leśniczówki Andrzejów zachował się też duży betonowy schron bierny o niewiadomym przeznaczeniu. Są to bunkry wkopane typu typu ringstand.

Pozdrawiam i przepraszam za błąd. 8-)


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - Leszek - 16-01-2008

Jest to fragment linii b-2 (przedmoście Sieradza). Przez nasze województwo przechodzą trzy pasy fortyfikacji polowych a -2, b -1 i b-2 tzw. Linie południkowe.

Pozdrawiam

Leszek


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - herring - 07-04-2008

Sprawa nie jest taka prosta. Zgadza się, schrony obok torów i w Izabelowie to Rs58c, koło leśniczówki jest też 1 schron KSB (łącznica na kable), ale są też tam obiekty betonowe o nieznanej mi z innych miejsc konstrukcji (jeden trochę podobny do garażu). Kto wie, co to za obiekty?

Do Leszka - skąd pewność, że to przedmoście? Może jest to początkowy fragment łącznika (ni to rygiel, ni to pozycja pośrednia) idącego na płn-wsch?

I jeszcze jedno - widze, że jesteś oblatany w Sieradzkich ringstandach - co to za obiekt był odkopany , a potem zasypany na placu teatralnym? Rs58? R668?, R621? Ma ktoś może zdjęcia?


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - gunship - 07-04-2008

"Śledziu" wydaje mi się że na placu odkopali 58' ale głowy nie dam.
Co do obiektów w okolicach Andrzejowa to prawdopodbnie łącznik B-1 z B-2.


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - bartek bijak - 07-04-2008

W przywoływanym już przeze mnie "Leksykonie miasta Sieradza" na określenie schrony z placu teatralnego pada stwierdzenie "żelbetonowy schron bierny" - cokolwiek to znaczy Smile


Re: Bunkry z okresu Wojska Ludowego lata 70,80 w Andrzejowie - herring - 07-04-2008

No właśnie....
Bierny może być Regelbau 668 - dość popularny, lub Regelbau 621 - dość rzadki, lub jakiś inny - bardzo rzadki. Pytanie który to był? Może ma ktos wymiary??

Wiem, że jakiś gość z muzeum w Sieradzu robił tam pomiary - może ma gdzieś jeszcze ten rysunek? Albo może można z nim porozmawiać i opowie , co tam było?

pzdr.