Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiosenna inicjatywa czyli: Dokąd w tym sezonie?
#16
Ty wiesz swoje , ja wiem swoje .A efekty przeczytamy w prasie .
#17
kolego T. widze ,że ty wiesz wszystko naj... . W prasie czytamy dzięki uprzejmości takich sk..."czybyków" co lubją podlizywać d..
Nie wiem do którego grona ludzi należysz ,ale jak nie masz ochoty dzielić się miejscówkami(nie wiem może strach przed intruzami co by to mojego poletka nie przekopali) to za przeproszeniem przestań marudzic i omijaj ten temat z daleka. Jak inni koledzy dyskutują i wymieniają miejscówki znaczy że jest zapotrzebowanie na tego typu temat.

osobiście dodam
stanowiska obronne na Warcie między Konopnicą a Rychłocicami -monetki łuseczki(drobniczka ale zawsze coś)
#18
Kolego robal powściągnij trochę język. Nie potrzeba nam tu pyskówek. Jak pobędziesz trochę na forum, pojeździsz i poznasz ludzi, to będziesz mógł coś mówić na ten temat. Takim tekstem obraziłeś toperz0. Jak na nowego masz niezłe wejście. Wypada przeprosić.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
#19
toperz0 napisał(a):A efekty przeczytamy w prasie .
Fajnie by było, gdyby jakiś pozytyw się z tego wykuł.
Nawet jeśli nie w prasie to chociaż tu, na forum Smile
robal napisał(a):stanowiska obronne na Warcie między Konopnicą a Rychłocicami
Bez wątpienia trafię tam na wiosnę przy okazji wizyty w Osjakowie.
Dzięki Smile
#20
po prostu więcej uprzejmości i bedzie OK :zdrowko:
#21
kilka miejsc, może się przydadzą:

Działoszyn, gmina
1 i 2 września 1939r. doszło pod Działoszynem do zaciętych walk między wysuniętymi na przedpole obrony polskiej batalionami 83 pułku piechoty, wchodzącego w skład 30 dywizji piechoty armii "Łódź", a nacierającymi wojskami niemieckimi. Polska obrona była niezwykle silnie atakowana przez niemiecka piechotę, ostrzeliwana przez artylerię, oraz atakowana z powietrza przez lotnictwo. 2 września pod wieczór Niemcy wdarli się do Działoszyna, lecz zostali odparci kontratakami 82 i 84 pułku piechoty. W nocy z 2 na 3 września oddziały polskie, na skutek przeważających sił nieprzyjaciela, wycofały się na linię zasadniczego oporu. W rejonie Działoszyna i Raciszyna Niemcy ponieśli poważne straty. Działoszyn zbombardowany został przez lotnictwo niemieckie, ostrzeliwany przez artylerię, a następnie podpalony przez żołnierzy Wehrmachtu. Miejscowość zniszczono w 98 %.
Na cmentarzu w Działoszynie spoczywają zwłoki 12 żołnierzy 2 batalionu 84 Pułku Piechoty Strzelców Poleskich, poległych w walkach we wrześniu 1939 r., mi in. Franciszek Chudek, Truszczyński, Bronisław Sulej, Wacław Kuchla, Józef Jóźwiak, Stanisław Deluga. Obok kwater wojskowych wzniesiono pomnik ku czci poległych.

Kamionka, gmina Pątnów
Wysunięte na przedpole głównej linii obrony 28 dywizji piechoty armii "Łódź" drobne oddziały 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej zajęły stanowiska obronne na zachód od Wielunia. Jedna z drużyn tegoż pułku znajdowała się w miejscowości Kamionka - Parcele. 2 września 1939 r., mimo przygniatającej przewagi wojsk hitlerowskich 1 dywizji lekkiej, 12 obrońców nie opuściło zajmowanych stanowisk. Uzbrojeni tylko w karabiny nie byli w stanie przeciwstawić się pancernej broni przeciwnika. Wszyscy polegli bohaterską śmiercią. Zwłoki ich pogrzebano przy polnej drodze, po wojnie zaś ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Rudzie koło Wielunia.
W 1976 r., staraniem naczelnika gminy Pątnów, odsłonięto w Kamionce-Parceli pomnik upamiętniający śmierć 12 bohaterskich żołnierzy polskich, nieznanych z nazwiska.

Kiełczygłów, gmina
16 września 1942 r. Niemcy dokonali w Kiełczygłowie publicznej egzekucji, wieszając 10 Polaków, przywiezionych z więzienia policyjnego w Radogoszczu pod Łodzią. Egzekucja była odwetem za zamach dokonany 1 września 1942 r. na agronoma Otto Poha. O dokonanie zamachu Niemcy posądzili członków polskiego ruchu oporu, choć żadna z organizacji podziemnych akcji tej nie organizowała.
16 września hitlerowcy spędzili na miejsce egzekucji z Kiełczygłowa i okolicznych wsi ok. 2000 Polaków i na ich oczach wykonano wyrok. Śmierć poniosło 10 mieszkańców Łodzi i województwa: Czesław Godziński, Piotr Kulęba, Józef Kulaszczyk, Franciszek Papiórkowski, Antoni Sałaciński, Hieronim Sobala, Adam Stefański, Antoni Tomczak, Adam Witkowski, Paweł Zubert.
Zwłoki ofiar pochowano na miejscowym cmentarzu. Na miejscu egzekucji społeczeństwo gminy Kiełczygłów wzniosło pomnik upamiętniający ich męczeńską śmierć.

Konopnica, gmina
3 września 1939 r. żołnierze 2 batalionu 72 Pułku Piechoty im. płk. D. Czachowskiego armii "Łódź" zajęli stanowiska obronne wzdłuż Warty, na odcinku Konopnica - Rychłocice. Wieczorem zaatakowani zostali przez przeważające siły niemieckie 1 dywizji lekkiej. Polacy, atakowani przez artylerię i lotnictwo, przez wiele godzin powstrzymywali nieprzyjaciela. Jednakże Niemcom udało się pod Osjakowem przeprawić na drugi brzeg Warty kilka swoich pododdziałów, które wysuwając się ku północy otoczyły broniących się Polaków. Bohaterską śmiercią w obronie Ojczyzny poległo 55 żołnierzy polskich, wśród nich dowódca batalionu, mjr Stanisław Jaszczuk. Zdziesiątkowany batalion wycofał się do lasu w okolice Rychłocic. Wieczorem Niemcy podpalili Konopnicę i Rychłocice. Obrońcy - żołnierze im. płk. D. Czachowskiego - pochowani zostali w zbiorowych mogiłach nad rzeką Wartą. Po wojnie ekshumowano ich i pochowano na nowo utworzonym w tym miejscu cmentarzu wojskowym.
7 maja 1972 r. odsłonięto na cmentarzu wojskowym pomnik ku czci poległych.

Krzeczów, gmina Wierzchlas
12 stycznia 1945 r. wojska I Frontu Ukraińskiego rozpoczęły z przyczółków nadwiślańskich operację sandomiersko-śląską, w wyniku której wyzwolona została spod hitlerowskiej okupacji ziemia wieluńska.
Błyskawiczne uderzenia 3 armii pancernej gwardii gen. płk. P. Rybałki przełamały niemiecka obronę. Po zajęciu Radomska przez wojska radzieckie natychmiast utworzono grupę zwiadowczą, która otrzymała zadanie zdobycia i utrzymania na tyłach wojsk hitlerowskich ważnej przeprawy mostowej na Warcie w Krzeczowie pod Wieluniem. 17 I 1945 r. grupa w składzie: 3 czołgi T-34, 4 opancerzone transportery i 10 motocyklistów, brawurowym manewrem, wyprzedzając pod osłoną nocy wycofujące się wojska hitlerowskie, dotarła do Krzeczowa i zdobyła ważny strategicznie most na Warcie. W ten sposób, odcięto drogą odwrotu kolumn hitlerowskich w kierunku Wielunia, a przede wszystkim umożliwiono wojskom radzieckim szybką przeprawę przez Wartę w kierunku Wielunia, Kluczborka i Wrocławia.
Zaryglowana przez radziecki zwiad pancerny przeprawa była wielokrotnie atakowana przez zdeterminowane kolumny wosk hitlerowskich. Mimo desperackich ataków Niemców zarówno od strony Radomska, jak i Wielunia most został utrzymany do czasu nadejścia głównych sił radzieckich. W walkach o zdobycie i utrzymanie mostu poległo bohaterską śmiercią kilku zwiadowców, m. in. dowódca grupy kpt. Borys Czerniakow.
Dla upamiętnienia wspaniałego wyczynu żołnierzy radzieckich, społeczeństwo pow. wieluńskiego wzniosło w pobliżu mostu w Krzeczowie pomnik, odsłonięty uroczyście w 1974 r.

Mierzyce, gmina Wierzchlas
W Kamionie, w czasie walk obronnych o przeprawę przez Wartę, poległ we wrześniu 1939 r. ppor. Julian Szewczyk, zaś w miejscowości Węże nad Wartą zginęli ułani: Edward Gruszko i Julian Pucyk. Żołnierze ci wchodzili w skład 82 pułku piechoty armii "Łódź". Po wojnie ich zwłoki ekshumowano, przeniesiono na cmentarz parafialny w Mierzycach i pochowano w zbiorowej mogile.

Osjaków, gmina
Najważniejszym organem wykonawczym hitlerowskich władz partyjnych i administracyjnych w realizacji polityki brutalnego ucisku i terroru na obszarze tzw. ziem wcielonych, była hitlerowska policja. W odniesieniu do pow. wieluńskiego zadanie to spełniała żandarmeria. Od pierwszego dnia swego powstania posterunki żandarmerii, obok wykonania normalnych zadań policyjnych, brały udział w egzekucjach ludności polskiej, urządzały obławy i rewizje oraz wypełniały wiele zadań będących w gestii bezpieczeństwa.
W latach hitlerowskiej okupacji znajdował się w Osjakowie jeden z najokrutniejszych posterunków żandarmerii w rejencji łódzkiej. Jego funkcjonariusze słynęli z sadyzmu, nieludzkich metod postępowania ze swymi ofiarami, rozstrzeliwania ludzi pod byle jakimś pozorem. Tylko na terenie ówczesnej gminy Radoszewice ofiarą mordów osjakowskich żandarmów, m. in. H. Spätha i E. Helminskyego, padło ponad 50 Polaków i kilkunastu Żydów. Żandarmi z Osjakowa dokonywali licznych mordów na Polakach również na terenach innych gmin dawnego powiatu wieluńskiego.
Na cmentarzu w Osjakowie, gdzie wykonywano egzekucje i grzebano zwłoki pomordowanych, znajduje się 29 mogił ofiar terroru. W 1965 r. uporządkowano mogiły ofiar egzekucji, zaś w 1975 r. w centrum wsi wzniesiono pomnik, upamiętniający śmierć wszystkich ofiar terroru z gmin Osjaków, pomordowanych i zmarłych w obozach koncentracyjnych w okresie hitlerowskiej okupacji.

Radoszewice, gmina Siemkowice
Staraniem miejscowego koła ZboWiD odsłonięto we wsi w 1969 r. pomnik ku czci poległych i zamordowanych w latach okupacji hitlerowskiej mieszkańców wsi.

Ruda, gmina Wieluń
Na cmentarzu przy szosie do Działoszyna znajduje się zbiorowa mogiła 12 bezimiennych żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej armii "Łódź", poległych 2 września 1939 r. w miejscowości Kamionka-Parcela.
W pierwszych latach po wojnie zwłoki poległych ekshumowano z mogiły położonej w polu na terenie Kamionki i pogrzebano na cmentarzu z Rudzie.

Rusiec, gmina
W walkach wrześniowych 1939 r. poległo pod Ruścem 3 żołnierzy z 30 dywizji piechoty armii "Łódź". Pochowano ich na miejscowym cmentarzu.

Rchłocice, gmina Konopnica
2 września 1939 r. bataliony 72 Pułku Piechoty im. D. Czachowskiego otrzymały rozkaz opuszczenia dotychczas zajmowanych stanowisk i wycofania się na pośrednią rubież obrony na Warcie w rejonie Rychłocice - Konopnica.
3 września o świcie 1 i 2 batalion obsadził wschodni brzeg Warty, gdy zaś około ósmej rano do Rychłocic zbliżył się 3 batalion, Niemcy zbombardowali most na Warcie, zaś pułk zaatakowany został przez pancerny oddział rozpoznawczy 1 dywizji lekkiej. Polacy odparli atak mimo poniesionych strat.
Niemcy, wspierani przez lotnictwo i czołgi, skierowali główny atak na Rychłocice, usiłując sforsować Wartę. Broniący przeprawy 2 batalion odparł ataki i do wieczora utrzymał zajmowane pozycje, a następnie, zgodnie z rozkazem, odszedł na linię głównego oporu na Widawce. Pod Rychłocicami zginęli: strzelcy - Antoni Deja, Michał Grudzień, Edward Kania, Ludwik Kądziala, Jan Stachurski, Stefan Wlazło, st. strz. Józef Majda, plut. Środa. Ich mogiły znajdują się na miejscowym cmentarzu.

Szynkielów, gmina Konopnica
W okresie okupacji hitlerowskiej istniał w Szynkielowie posterunek żandarmerii, którego funkcjonariusze dokonywali licznych mordów na ludności polskiej. Wielu mieszkańców Szynkielowa i okolic zginęło też w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.
Ku czci pomordowanych w latach hitlerowskiej okupacji mieszkańców Szynkielowa i okolic, wmurowano po wyzwoleniu w miejscowym kościele tablicę pamiątkową na której wyryto 40 nazwisk ofiar terroru.
#22
Robal jak jesteś tak bardzo rozgarnięty to przeczytaj sobie wszystkie posty z tego forum i przeanalizuj je dokładnie.POWTARZAM wszystkie posty z forum.Analiza tychże powinna człowiekowi nawet o minimalnej inteligencji pozwolić na wytypowanie paru osób które nieustannie wprowadzają chaos i prowokują do pewnych wypowiedzi ( zapewne w określonym celu ).Efekty takiego działania wcześniej czy później muszą doprowadzić do określonego celu.Jeśli oprócz pyskowania potrafisz też myśleć to następnym razem najpierw pomyśl.Dalszą dyskusję w tym temacie uważam za nie mającą najmniejszego sensu i nie zamierzam jej dalej podejmować - cześć !!
#23
Niech żyją teorie spiskowe i hordy wywrotowców :baby:
Zapewne jestem jednym z nich - ku wielkiej mej uciesze :lol:

Koniec offotopu Smile
Od siebie zaś dodam słabiutkie miejsce, chyba, że ktoś dysponuje lepszymi źródłami.
Pola wokół bunkrów w Lubcu. ładne monetki tam wyszły swego czasu. Jedna srebrna sztuka ze 163 r.n.e. (nie pamiętam dokładnie co to było, ale mogę zapytać znalazcę, dwie czy trzy sztuki z XVI i XVII wieku i sporo drobiazgów, w tym zgrabny, srebrny pierścionek z bursztynowym oczkiem Smile
Ludzie spokojni, rozmowni i chętni w udostępnianiu swych ziem. Nie napotkałem na żadne negatywy z ich strony. :yes:
#24
Robal, sorry, ale koledzy w tym dziale czekają na propozycje miejsc do eksploracji. Ty zaś przepisujesz przewodnik i jako takie miejsce podajesz tereny gdzie doszło do masowych egzekucji?
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
#25
poza egzekucjami -toczono tam też walki .wcześniejszy post ma charakter informacyjny o danym regjonie ,a jak wiadomo podczas ucieczki jest sporo zamieszania ,a jak jest zamieszanie to i zostawia się rózne pierdółki i inne rzeczy.To ,że przytoczyłem fragmęt przewodnika p.Olejnika -nie zrobił bym tego gdyby wszyscy ten przewodnik przeczytali.
#26
Panowie apeluję o kulturalną dyskusję, ŁFE to nie miejsce na wylewanie na siebie kubłów z pomyjami! Dotyczy to wszystkich czy to zwykłych forumowiczów, moderatorów, adminów oraz członków "Grupy Łódź".
Pozdr MJ
#27
Najlepsze miejsce do poszukiwań to moto weteran bazar 2009 :wypas:
#28
Wolfie ta żółta buźka po poście Gusia znaczy, że jego wypowiedź należy traktować z przymrużeniem oka...
#29
Dlatego kasuje bezsensowane posty w tym temacie "bo mi się chce".Panowie sugeruje powrót do meritum tematu.


Pozdrawiam
Jak Feniks z popiołów......
#30
Miałem się już w tym temacie nie wypowiadać ale ....Panowie może wreszcie to do was dotrze !!!!!Każde forum tego typu jest stale inwigilowane przez odpowiednie służby a być może i są one członkami tego forum .Jeśli naprawdę jesteście tak leniwi że nie chce wam się samemu poszukać i koniecznie musicie o tym trąbić na lewo i prawo to musicie wiedzieć że w ten sposób kręcicie bata na własną dupę ( czytaj bata na dupy tych co kopią ).Takimi wiadomościami wymieniajcie się prywatnie a nie na ogólnodostępnym forum.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości