Łódzkie Forum Eksploracyjne
Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Okres powojenny i historia współczesna (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-32.html)
+--- Wątek: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna (/thread-556.html)

Strony: 1 2 3


Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Fidel - 03-05-2010

Byłem dziś na Pikniku Historycznym w Zduńskiej Woli i była grupa reko. która odtwarza Narodowe Siły Zbrojne. Dziwnie się poczułem bo działalność tej formacji szczególnie pod koniec wojny jest mocno dyskutowana. Nie będę poruszał w jakim temacie.


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - bursztyn - 05-05-2010

A może właśnie warto ten temat poruszyć...i kilka kwestii wyjaśnić?? O NSZ nie mówi się wiele, bo układali się z niemcami??? Sytuację można by odwrócić, przecież wiele oddziałów AK działało w porozumieniu z partyzantką sowiecką, a nawet z krasną armią! Choć teraz wiemy jak to się skończyło, oni uważali że postępują słusznie i nikt nie powinien mieć im tego za złe.


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - bursztyn - 05-05-2010

Pamiętaj Fidel, że to byli (AK NSZ AL i wielu innych) zwykli żołnierze, Polacy którzy pragnęli wolnej Polski, a przynależność organizacyjna była w wielu przypadkach przypadkowa.


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Andyseb - 05-05-2010

Pamiętam jak w liceum na lekcji historii oberwało mi się za dyskusję z kolegą, który po lini (lata 80) potępiał działalność NSZ. Na temat "wyczynów" panów z GL i AL też można powiedzieć parę słów. Mój św. pamięci wujek w czasie okupacji działał w KOP PAL w Łowiczu. Opowiadał jak "wojowali" tamtejsi GL-owcy. Można by zrobić niezły kabaret. Niestety nikomu nie było do śmiechu kiedy ci panowie po wojnie dorwali się do władzy. Jeden z nich po kilku tygodniowym kursie został prokuratorem. Fakt, że podpisać się umiał. Skończył wszak te 4 klasy.
Nie przeczę, że byli wśród nich szczerzy patrioci i odważni ludzie. Niestety tych po wojnie też wciągnęła komunistyczna maszynka do mięsa.


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Xanadu - 06-05-2010

Panowie, panowie! Spokojnie.
Teatr działań Drugiej Wojny był tak skomplikowany, jak tylko wojna potrafi być. To nie był plan filmowy Czterech Pancernych, gdzie byli albo tylko ci źli, albo tylko ci dobrze - a wszyscy politycznie poprawni - wedle własnych stron konfliktu.
I na tym proponuję poprzestać, bo o kłótnię łatwo, a o zahaczanie o politykę jeszcze łatwiej, a tej, jak wiadomo - tutaj się ani nie uprawia, ani jej nie lubi.

Pozdrawiam,
Xan Smile


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Jagoda - 06-05-2010

Kurcze dyskusja stara jak Świat. Idąc tokiem rozumowania Fidela należałoby potępić grupy rekonstrukcji historycznej których celem zainteresowania jest Wermaht, SS, ZOMO, NKWD, Krzyżacy, Szwedzi i inni agresorzy którzy pojawili się w liczącej ponad 1000 lat historii Polski. Pamiętać należ,y że są to przebierańcy wkładający swoje ubranka aby cieszyć gawiedź. No chyyba, że ktoś utożsamia się ideologią przyświecającą owym organizacją-jednostką ale wtedy nie trzeba go potępiać, a leczyć. Mówiąc krótko skoro GRH mają w jakiś sposób nauczać historii trudno robić w tej nauce białe plamy przez pominięcie pewnych grup.
Pozdr MJ


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Leszek - 06-05-2010

Całkowicie zgadzam się z Jagodą, jednak nigdy nie założył bym pewnych mundurów.
I jeszcze jedno, czy niektóre GRH by być zgodnymi z prawdą historyczną mają w swoich szeregach np. Żydów, więźniów w pasiakach, bo bez nich rekonstrukcja wydarzeń historycznych oddających działanie tych grup wydaje mi się niepełna.
Pozdr.
Leszek


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - bursztyn - 06-05-2010

Troszkę nie taki był mój zamysł... Do kłótni mi bardzo daleko :baby: Chodzi o to, aby nie potępiać kogoś "z urzędu" bo... tak się przyjęło i już. Moje skromne zdanie jest takie, że o NSZ mówi się za mało i a jeśli już to raczej źle.


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - bursztyn - 06-05-2010

AL GL, to przecież zupełnie inna bajka niż NSZ, choć pewnie i tam nie brakowało normalnych ludzi. Nie kłóćmy się, a dyskutujmy, po to się tu spotykamy. Nie ma co się odwracać od trudnych tematów. Pozdrawiam . :band:


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Fidel - 06-05-2010

Zgadzam się z Jagodą, ale jak się grupa nazywa Chrobry, a kolesie noszą białe koszule których kołnierzyki są wywalone na panterki SS (NAPRAWDĘ)to może jakoś to dziwnie wygląda. Można odtwarzać wszystko, tylko trzeba by to naprawdę udowodnić że to jest wartościowe i warte pokazania publice


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - OldWit - 06-05-2010

Jagoda trafnie podsumował.

Leszek napisał(a):I jeszcze jedno, czy niektóre GRH by być zgodnymi z prawdą historyczną mają w swoich szeregach np. Żydów

Rozumiem, że mówisz o NKWD ;-)

Zgodnie z rozumowaniem co poniektórych - oddziałów niemieckich nie powinno się rekonstruować (no chyba, że cenzura ma dotyczyć tylko NSZ bo jak mawia Fidel "trzeba by naprawdę udowodnić że to jest wartościowe i warte pokazania publice" - może NSZ nie są koszerne?).

A i jeszcze kto ma to udowadniać? Pewni komisję powołać "fachowców" co powiedzą co jest warte pokazania publice a co nie.

Osobiście mogę oglądać zarówno reko Dirlewangera jak i Polską piechotę z 939 r. - choć we wdzianka pierwszych bym nie wskoczył. I jak napisał Jagoda - jeśli ktoś myli reko i zaczyna ideologizować to trzeba go do NFZ wysłać - do specjalisty.

Pozdrawiam


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Leszek - 06-05-2010

OldWit napisał(a):
Leszek napisał(a):I jeszcze jedno, czy niektóre GRH by być zgodnymi z prawdą historyczną mają w swoich szeregach np. Żydów

Rozumiem, że mówisz o NKWD ;-)


Pozdrawiam
Nie, myślałem o SS.
Leszek


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Fidel - 07-05-2010

Oldwit zgadzam się, można rekonstruować wszystko. Tylko trzeba wiedzieć dlaczego "Ja" czy "Ty" odtwarzam daną formację wojskową w jakimś okresie historycznym. Ja np. staram się odtworzyć żołnierza armii Ceskoslovesnkej Lidovej Armady, i z drugiej strony żołnierza Bundeswehry z lat 60 tych. Ale jak się przebiorę w ten czy inny mundur, nie przejmuję ideologii żadnej ze stron Żelaznej Kurtyny. Staram się ludzią którzy mnie zapytają o to co mam za mundur odpowiedzieć co wtedy było.


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Szadi - 07-05-2010

A ja powiem tak byłem na tym pikniku rozmawiałem z Chłopakami z NSZ i nic do nich nie mam :cwaniak: odtwarzaj sylwetki żołnierzy NSZ i to wszystko
Oprócz NSZ robią tez wrzesień;] to tak na marginesie

to tak jak by mi ktoś zarzucił ze robię PSZ i ze jestem Żołnierzem Andersa ... :closedeyes: :clover:

to tyle odrazu mowie ze nie wdaje się w dyskusje i i w bicie pijany .. :cenzura:


Re: Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna - Jagoda - 10-05-2010

Fidel wytłumacz mi bo nie bardzo łapię! Ty jako dyplomowany historyk nie darzysz estymą Narodowych Sił Zbrojnych, w związku z tym uważasz że powinno się o nich mówić jak najmniej łamane przez wcale, a GRH, które przebierają się za NZS uważasz za co najmniej nie stosowne. Dobrze rozumuję? Podejrzewasz, że osoby przebierające się w takie czy inne mundury utożsamiają się z daną formacją? Kurcze to nie wiem co o tobie sądzić. Najpierw piszesz że przebierasz się za żołnierza czechosłowackiego (Czechosłowacja z tego co pamiętam, w 1949 r. dobrowolnie przyjęła ustrój panujący powszechnie za żelazną kurtyną) to jeszcze na dokładkę przebierasz się za Niemców ludowo - demokratycznych!! Z tego wynika, że masz skłonności do opcji komuno-exnazistów. I tu dopiero można mówić o kontrowersyjnej GRH. A teraz mi odpowiedz czy to, że przebierasz się w takie a nie inne mundurki powoduje że utożsamiasz się z ideologom "lansowaną" w obu armiach?
Pozdr MJ