Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trochę kontrowersyjna grupa rekonstrukcyjna
#1
Byłem dziś na Pikniku Historycznym w Zduńskiej Woli i była grupa reko. która odtwarza Narodowe Siły Zbrojne. Dziwnie się poczułem bo działalność tej formacji szczególnie pod koniec wojny jest mocno dyskutowana. Nie będę poruszał w jakim temacie.
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#2
A może właśnie warto ten temat poruszyć...i kilka kwestii wyjaśnić?? O NSZ nie mówi się wiele, bo układali się z niemcami??? Sytuację można by odwrócić, przecież wiele oddziałów AK działało w porozumieniu z partyzantką sowiecką, a nawet z krasną armią! Choć teraz wiemy jak to się skończyło, oni uważali że postępują słusznie i nikt nie powinien mieć im tego za złe.
Odpowiedz
#3
Pamiętaj Fidel, że to byli (AK NSZ AL i wielu innych) zwykli żołnierze, Polacy którzy pragnęli wolnej Polski, a przynależność organizacyjna była w wielu przypadkach przypadkowa.
Odpowiedz
#4
Pamiętam jak w liceum na lekcji historii oberwało mi się za dyskusję z kolegą, który po lini (lata 80) potępiał działalność NSZ. Na temat "wyczynów" panów z GL i AL też można powiedzieć parę słów. Mój św. pamięci wujek w czasie okupacji działał w KOP PAL w Łowiczu. Opowiadał jak "wojowali" tamtejsi GL-owcy. Można by zrobić niezły kabaret. Niestety nikomu nie było do śmiechu kiedy ci panowie po wojnie dorwali się do władzy. Jeden z nich po kilku tygodniowym kursie został prokuratorem. Fakt, że podpisać się umiał. Skończył wszak te 4 klasy.
Nie przeczę, że byli wśród nich szczerzy patrioci i odważni ludzie. Niestety tych po wojnie też wciągnęła komunistyczna maszynka do mięsa.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#5
Panowie, panowie! Spokojnie.
Teatr działań Drugiej Wojny był tak skomplikowany, jak tylko wojna potrafi być. To nie był plan filmowy Czterech Pancernych, gdzie byli albo tylko ci źli, albo tylko ci dobrze - a wszyscy politycznie poprawni - wedle własnych stron konfliktu.
I na tym proponuję poprzestać, bo o kłótnię łatwo, a o zahaczanie o politykę jeszcze łatwiej, a tej, jak wiadomo - tutaj się ani nie uprawia, ani jej nie lubi.

Pozdrawiam,
Xan Smile
Odpowiedz
#6
Kurcze dyskusja stara jak Świat. Idąc tokiem rozumowania Fidela należałoby potępić grupy rekonstrukcji historycznej których celem zainteresowania jest Wermaht, SS, ZOMO, NKWD, Krzyżacy, Szwedzi i inni agresorzy którzy pojawili się w liczącej ponad 1000 lat historii Polski. Pamiętać należ,y że są to przebierańcy wkładający swoje ubranka aby cieszyć gawiedź. No chyyba, że ktoś utożsamia się ideologią przyświecającą owym organizacją-jednostką ale wtedy nie trzeba go potępiać, a leczyć. Mówiąc krótko skoro GRH mają w jakiś sposób nauczać historii trudno robić w tej nauce białe plamy przez pominięcie pewnych grup.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#7
Całkowicie zgadzam się z Jagodą, jednak nigdy nie założył bym pewnych mundurów.
I jeszcze jedno, czy niektóre GRH by być zgodnymi z prawdą historyczną mają w swoich szeregach np. Żydów, więźniów w pasiakach, bo bez nich rekonstrukcja wydarzeń historycznych oddających działanie tych grup wydaje mi się niepełna.
Pozdr.
Leszek
Odpowiedz
#8
Troszkę nie taki był mój zamysł... Do kłótni mi bardzo daleko :baby: Chodzi o to, aby nie potępiać kogoś "z urzędu" bo... tak się przyjęło i już. Moje skromne zdanie jest takie, że o NSZ mówi się za mało i a jeśli już to raczej źle.
Odpowiedz
#9
AL GL, to przecież zupełnie inna bajka niż NSZ, choć pewnie i tam nie brakowało normalnych ludzi. Nie kłóćmy się, a dyskutujmy, po to się tu spotykamy. Nie ma co się odwracać od trudnych tematów. Pozdrawiam . :band:
Odpowiedz
#10
Zgadzam się z Jagodą, ale jak się grupa nazywa Chrobry, a kolesie noszą białe koszule których kołnierzyki są wywalone na panterki SS (NAPRAWDĘ)to może jakoś to dziwnie wygląda. Można odtwarzać wszystko, tylko trzeba by to naprawdę udowodnić że to jest wartościowe i warte pokazania publice
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#11
Jagoda trafnie podsumował.

Leszek napisał(a):I jeszcze jedno, czy niektóre GRH by być zgodnymi z prawdą historyczną mają w swoich szeregach np. Żydów

Rozumiem, że mówisz o NKWD ;-)

Zgodnie z rozumowaniem co poniektórych - oddziałów niemieckich nie powinno się rekonstruować (no chyba, że cenzura ma dotyczyć tylko NSZ bo jak mawia Fidel "trzeba by naprawdę udowodnić że to jest wartościowe i warte pokazania publice" - może NSZ nie są koszerne?).

A i jeszcze kto ma to udowadniać? Pewni komisję powołać "fachowców" co powiedzą co jest warte pokazania publice a co nie.

Osobiście mogę oglądać zarówno reko Dirlewangera jak i Polską piechotę z 939 r. - choć we wdzianka pierwszych bym nie wskoczył. I jak napisał Jagoda - jeśli ktoś myli reko i zaczyna ideologizować to trzeba go do NFZ wysłać - do specjalisty.

Pozdrawiam
Z wódką jest jak na wojnie – są straty w ludziach i w sprzęcie Wink
--------------
"[...] pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor."

Józef Beck (5.V.1939)
Odpowiedz
#12
OldWit napisał(a):
Leszek napisał(a):I jeszcze jedno, czy niektóre GRH by być zgodnymi z prawdą historyczną mają w swoich szeregach np. Żydów

Rozumiem, że mówisz o NKWD ;-)


Pozdrawiam
Nie, myślałem o SS.
Leszek
Odpowiedz
#13
Oldwit zgadzam się, można rekonstruować wszystko. Tylko trzeba wiedzieć dlaczego "Ja" czy "Ty" odtwarzam daną formację wojskową w jakimś okresie historycznym. Ja np. staram się odtworzyć żołnierza armii Ceskoslovesnkej Lidovej Armady, i z drugiej strony żołnierza Bundeswehry z lat 60 tych. Ale jak się przebiorę w ten czy inny mundur, nie przejmuję ideologii żadnej ze stron Żelaznej Kurtyny. Staram się ludzią którzy mnie zapytają o to co mam za mundur odpowiedzieć co wtedy było.
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#14
A ja powiem tak byłem na tym pikniku rozmawiałem z Chłopakami z NSZ i nic do nich nie mam :cwaniak: odtwarzaj sylwetki żołnierzy NSZ i to wszystko
Oprócz NSZ robią tez wrzesień;] to tak na marginesie

to tak jak by mi ktoś zarzucił ze robię PSZ i ze jestem Żołnierzem Andersa ... :closedeyes: :clover:

to tyle odrazu mowie ze nie wdaje się w dyskusje i i w bicie pijany .. :cenzura:
[Obrazek: banner.jpg]
Odpowiedz
#15
Fidel wytłumacz mi bo nie bardzo łapię! Ty jako dyplomowany historyk nie darzysz estymą Narodowych Sił Zbrojnych, w związku z tym uważasz że powinno się o nich mówić jak najmniej łamane przez wcale, a GRH, które przebierają się za NZS uważasz za co najmniej nie stosowne. Dobrze rozumuję? Podejrzewasz, że osoby przebierające się w takie czy inne mundury utożsamiają się z daną formacją? Kurcze to nie wiem co o tobie sądzić. Najpierw piszesz że przebierasz się za żołnierza czechosłowackiego (Czechosłowacja z tego co pamiętam, w 1949 r. dobrowolnie przyjęła ustrój panujący powszechnie za żelazną kurtyną) to jeszcze na dokładkę przebierasz się za Niemców ludowo - demokratycznych!! Z tego wynika, że masz skłonności do opcji komuno-exnazistów. I tu dopiero można mówić o kontrowersyjnej GRH. A teraz mi odpowiedz czy to, że przebierasz się w takie a nie inne mundurki powoduje że utożsamiasz się z ideologom "lansowaną" w obu armiach?
Pozdr MJ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości