Łódzkie Forum Eksploracyjne
Muzeum Fabryki w Manufakturze - Wersja do druku

+- Łódzkie Forum Eksploracyjne (http://www.lodz-eksploracja.org/forum)
+-- Dział: Nasz region (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-5.html)
+--- Dział: Historia regionu do roku 1914 (http://www.lodz-eksploracja.org/forum/forum-28.html)
+--- Wątek: Muzeum Fabryki w Manufakturze (/thread-2578.html)

Strony: 1 2


Muzeum Fabryki w Manufakturze - bartek bijak - 26-01-2007

Witam!

Właśnie wróciłem z otwarcia Muzeum Fabryki. Naprawdę ciekawa rzecz, projektował je ten sam człowiek, który zrobił Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum w Manufakturze to chyba najnowocześniejszy obiekt tego typu w Łodzi, choć niewielki. Atrakcją są ...pracujące krosna! W łikend wstęp wolny, później 2 zety. Ciekawy jestem waszych opinii.
bb


- grandi87 - 26-01-2007

A gdzie to sie dokładniej znajduje?


- bartek bijak - 26-01-2007

w Manufakturze, tam gdzie kino, na 2 piętrze - mapka <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.muzeumfabryki.manufaktura.com">http://www.muzeumfabryki.manufaktura.com</a><!-- w -->


- grandi87 - 26-01-2007

THX moze pare fotek wrzuce


- martinez - 07-02-2007

Byłem tam, faktycznie minimuzeum. Jedyną atrakcją mogą byc faktycznie krosna. Moim zdaniem nic więcej na takiej małej powierzchni nie można zrobić. Myślałem że w muzeum będzie wystawiona sprawna maszyna parowa i proces technologiczny. Może miałem zbyt duże wymagania.


- bartek bijak - 07-02-2007

martinez napisał(a):Myślałem że w muzeum będzie wystawiona sprawna maszyna parowa i proces technologiczny. Może miałem zbyt duże wymagania.

To by dopiero była jazda! Ale trzeba przyznać, że pod względem aranżacji nie ma drugiego takiego miejsca w Łodzi, choć muzeum to trochę zbyt szumne okreslenie. A cegła z inicjałami Poznańskiego nie wpadła Ci w oko? Sympatyczny fancki - językiem eksploratorów pisząc.
bb


- martinez - 07-02-2007

Może fakrycznie, cegieł nie widziałem - byłem 27.10 dzień po otwarciu. Ludzi było co nie miara. Trzeba było przeciskać się miedzy ludzmi, że cokolwiek zobaczyć nawet przeczytać. Co nie zmienia faktu, że mogło by byc większe. W takim miejscu komercyjnym jak Manufaktura to i tak dobrze, że wogóle cokolwiek powstało. Wiadomo ile metr kw. stoiska kosztuje? Kasa to kasa.
Przy okazji, nie spotkałem na forum, może by opracować plan ciekawych miejsc w Łodzi? Chodzi mi o miejsca po za Pietryną, Pałac Poznańskiego ...... Przyjechał do mie kolega z Holandii który jest architektem zrobiliśmy wypad w miasto po m.in starych zamkniętych i opuszczonych obiektach, niektórych kamienicach (od wewnatrz!!!) i był pod wielkim wrażeniem.
Co Panowie/Panie na to?

[ Dodano: 7 Luty 2007, 23:19 ]
Czy wiecie, że przędzalni w części hotelowej Manufaktury ma być na ostatnim piętrze basen! Jest to najwyższa część budynku, w której podobno jest do tej pory duzy nitowany zbiornik. Ciekaw jestem przeznaczenia tego zbiornika. Moim zdaniem mógłby byc zbiornikiem zasilającym system przeciwpożarowy.(?)


- archeo - 09-02-2007

Ostatnio chodziłem po przędzalniach Scheiblera (Uniontex) na Przędzalninej i podobny zbiornik też tam jest (trudno oszacować ale z 5 000 l). Można sądzić, że odpowiednik wieży ciśnień. czy do systemu p-poż czy wodociągu nie wiem.


- Gość - 29-03-2007

tak macie racje co do tego zbiornika. Niegdyś we wszystkich budynkach wieżowych fabryki Poznańskiego umieszczano takie "baseny", napełniano je wodą i pełniły one rolę przeciwpożarową. Siec rurek z tryskaczami rozprowadzała z tych zbiorników wode po budynku. Tryskacze były zalepione mazią która przy temp.70st.C. topiłą się i woda pod swym ciśnieniem zraszałm budynki
Pozdrawiam


- martinez - 29-03-2007

Słyszałem już o tym co pisze Justyna (ten system instalacji najprawdopodobniej wprowadzili najpierw w Angli).
Takie zbiorniki były również instalowane w kamiemicach mieszkalnych. Taki zbiornik widziałem na strychu w kamienicy na ul Sienkiewicza.

Przy okazji:
[ Dodano: 29 Marzec 2007, 23:34 ]
bartek bijak napisał(a):
martinez napisał(a):Myślałem że w muzeum będzie wystawiona sprawna maszyna parowa i proces technologiczny. Może miałem zbyt duże wymagania.
W Zabrzu w Muzeum jest czynna maszyna parowa z wielkim kołem zamachowym - pełen odjazd! Waśnie tego mi najbarziej brakuje.


- gunship - 29-03-2007

W jednym z dworków w Grotnikach praktycznie całe poddasze zajęte było przez duży zbiornik na wodę który grawitacyjnie zasilał... frontową fontannę Smile


- bolas - 09-04-2007

Miałem okazję zwiedzić muzeum fabryki jakieś dwa tygodnie temu, do dziś jestem pod wrażeniem i z chęcia polecam wszystkim to miejsce. Jest niesamowite. Muzeum XXI wieku w końcu w Łodzi i poświęcone tak atrakcyjnemu tematowi. Zapomnijcie o łapciach, źle opisanych eksponatach, zakazach robienia zdjęć i nadętej obsłudze - Muzeum Fabryki mimo że malutkie można zwiedzać do upadłego. Ja chętnie do niego uciekam, gdy los niekonicznie z własnej woli rzuca mnei do Manufaktury. Jesta bardzo interesujące - wizualizacje, oryginalne przedmioty - wszystko zrobione idealnie pod widza - atakują nas ciekawe obrazy i dzwięki - aż chce się to chłonąć. Bardzo mi się podobało - powiem więcej wizyta w tym muzeum mocno podkręciła we mnie fascynację przemysłową XIX więczną Łodzią - w wolnej chwili lubię łazić teraz tymi trasami. Zdecydowanie polecam.


- grandi87 - 15-04-2007

Mi sie podobało jestem zadowolony że powstało w tym miejscu , ludzie przyjezdzający do manu mogą poznać cząstke przeszłości naszego miasta


- IRONRAT - 16-04-2007

Takowy zbiornik znajdował się w budynku, w którym mieszkała moja babcia na Sienkiweicza. Był umieszczony na strychu. Mieszakający tam Łodzianie zrobili sobie z niego śmietnik. Kiedy był pełny, po prostu podpalili jego zawartość, no i była jazda. Straż pożarna, itp... A potem jeszcze dach przeciekał.

Ironrat


- archeo - 20-04-2007

Na Przędzalnianej zachowana jest jeszcze (częściowo?) instalacja p-poż rozprowadzająca wodę ze zbiornika! Chyba już nie długo bo inwestor zrobi tam lofty, a wątpię czy ktoś zechce mieć rury pod sufitem.