Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzeum Fabryki w Manufakturze
#1
Witam!

Właśnie wróciłem z otwarcia Muzeum Fabryki. Naprawdę ciekawa rzecz, projektował je ten sam człowiek, który zrobił Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum w Manufakturze to chyba najnowocześniejszy obiekt tego typu w Łodzi, choć niewielki. Atrakcją są ...pracujące krosna! W łikend wstęp wolny, później 2 zety. Ciekawy jestem waszych opinii.
bb
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
A gdzie to sie dokładniej znajduje?
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#3
w Manufakturze, tam gdzie kino, na 2 piętrze - mapka <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.muzeumfabryki.manufaktura.com">http://www.muzeumfabryki.manufaktura.com</a><!-- w -->
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#4
THX moze pare fotek wrzuce
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#5
Byłem tam, faktycznie minimuzeum. Jedyną atrakcją mogą byc faktycznie krosna. Moim zdaniem nic więcej na takiej małej powierzchni nie można zrobić. Myślałem że w muzeum będzie wystawiona sprawna maszyna parowa i proces technologiczny. Może miałem zbyt duże wymagania.
Odpowiedz
#6
martinez napisał(a):Myślałem że w muzeum będzie wystawiona sprawna maszyna parowa i proces technologiczny. Może miałem zbyt duże wymagania.

To by dopiero była jazda! Ale trzeba przyznać, że pod względem aranżacji nie ma drugiego takiego miejsca w Łodzi, choć muzeum to trochę zbyt szumne okreslenie. A cegła z inicjałami Poznańskiego nie wpadła Ci w oko? Sympatyczny fancki - językiem eksploratorów pisząc.
bb
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#7
Może fakrycznie, cegieł nie widziałem - byłem 27.10 dzień po otwarciu. Ludzi było co nie miara. Trzeba było przeciskać się miedzy ludzmi, że cokolwiek zobaczyć nawet przeczytać. Co nie zmienia faktu, że mogło by byc większe. W takim miejscu komercyjnym jak Manufaktura to i tak dobrze, że wogóle cokolwiek powstało. Wiadomo ile metr kw. stoiska kosztuje? Kasa to kasa.
Przy okazji, nie spotkałem na forum, może by opracować plan ciekawych miejsc w Łodzi? Chodzi mi o miejsca po za Pietryną, Pałac Poznańskiego ...... Przyjechał do mie kolega z Holandii który jest architektem zrobiliśmy wypad w miasto po m.in starych zamkniętych i opuszczonych obiektach, niektórych kamienicach (od wewnatrz!!!) i był pod wielkim wrażeniem.
Co Panowie/Panie na to?

[ Dodano: 7 Luty 2007, 23:19 ]
Czy wiecie, że przędzalni w części hotelowej Manufaktury ma być na ostatnim piętrze basen! Jest to najwyższa część budynku, w której podobno jest do tej pory duzy nitowany zbiornik. Ciekaw jestem przeznaczenia tego zbiornika. Moim zdaniem mógłby byc zbiornikiem zasilającym system przeciwpożarowy.(?)
Odpowiedz
#8
Ostatnio chodziłem po przędzalniach Scheiblera (Uniontex) na Przędzalninej i podobny zbiornik też tam jest (trudno oszacować ale z 5 000 l). Można sądzić, że odpowiednik wieży ciśnień. czy do systemu p-poż czy wodociągu nie wiem.


Załączone pliki Miniatury
   
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz
#9
tak macie racje co do tego zbiornika. Niegdyś we wszystkich budynkach wieżowych fabryki Poznańskiego umieszczano takie "baseny", napełniano je wodą i pełniły one rolę przeciwpożarową. Siec rurek z tryskaczami rozprowadzała z tych zbiorników wode po budynku. Tryskacze były zalepione mazią która przy temp.70st.C. topiłą się i woda pod swym ciśnieniem zraszałm budynki
Pozdrawiam
Odpowiedz
#10
Słyszałem już o tym co pisze Justyna (ten system instalacji najprawdopodobniej wprowadzili najpierw w Angli).
Takie zbiorniki były również instalowane w kamiemicach mieszkalnych. Taki zbiornik widziałem na strychu w kamienicy na ul Sienkiewicza.

Przy okazji:
[ Dodano: 29 Marzec 2007, 23:34 ]
bartek bijak napisał(a):
martinez napisał(a):Myślałem że w muzeum będzie wystawiona sprawna maszyna parowa i proces technologiczny. Może miałem zbyt duże wymagania.
W Zabrzu w Muzeum jest czynna maszyna parowa z wielkim kołem zamachowym - pełen odjazd! Waśnie tego mi najbarziej brakuje.
cyt:"Ależ Hans, pamiętaj że jestem twoim przyjacielem." (Bruner) odc. 14, pt.: "Edyta"
Odpowiedz
#11
W jednym z dworków w Grotnikach praktycznie całe poddasze zajęte było przez duży zbiornik na wodę który grawitacyjnie zasilał... frontową fontannę Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#12
Miałem okazję zwiedzić muzeum fabryki jakieś dwa tygodnie temu, do dziś jestem pod wrażeniem i z chęcia polecam wszystkim to miejsce. Jest niesamowite. Muzeum XXI wieku w końcu w Łodzi i poświęcone tak atrakcyjnemu tematowi. Zapomnijcie o łapciach, źle opisanych eksponatach, zakazach robienia zdjęć i nadętej obsłudze - Muzeum Fabryki mimo że malutkie można zwiedzać do upadłego. Ja chętnie do niego uciekam, gdy los niekonicznie z własnej woli rzuca mnei do Manufaktury. Jesta bardzo interesujące - wizualizacje, oryginalne przedmioty - wszystko zrobione idealnie pod widza - atakują nas ciekawe obrazy i dzwięki - aż chce się to chłonąć. Bardzo mi się podobało - powiem więcej wizyta w tym muzeum mocno podkręciła we mnie fascynację przemysłową XIX więczną Łodzią - w wolnej chwili lubię łazić teraz tymi trasami. Zdecydowanie polecam.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#13
Mi sie podobało jestem zadowolony że powstało w tym miejscu , ludzie przyjezdzający do manu mogą poznać cząstke przeszłości naszego miasta
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#14
Takowy zbiornik znajdował się w budynku, w którym mieszkała moja babcia na Sienkiweicza. Był umieszczony na strychu. Mieszakający tam Łodzianie zrobili sobie z niego śmietnik. Kiedy był pełny, po prostu podpalili jego zawartość, no i była jazda. Straż pożarna, itp... A potem jeszcze dach przeciekał.

Ironrat
Odpowiedz
#15
Na Przędzalnianej zachowana jest jeszcze (częściowo?) instalacja p-poż rozprowadzająca wodę ze zbiornika! Chyba już nie długo bo inwestor zrobi tam lofty, a wątpię czy ktoś zechce mieć rury pod sufitem.
"[gdy zaś przyjech]al przed pyeć źssyadl krol y [spojrzał] w pyeć a Mar[chołt leżał na twarzy u pr]ogu y spu[ściwszy spodnie, pokazywał mu] rzyć iay[ca."
Weyssenburger 1514 r.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości