Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dyskusja na temat niemieckich nazw...
#1
Witam.
Poruszę tutaj temat bardzo ważny, na który warto zwrócić uwagę, mianowicie chodzi tutaj o nazwy operacji wojskowych,bitew czy pospolitych zwrotów zapożyczonych od Niemców. Można tu chociażby wymienić wszystkim znaną Kampanię Wrześniową. Jest to nazwa niemiecka. W naszym kraju istnieje określenie tej samej operacji mianem Wojny Obronnej Polski, niestety większość ludzi nie przejmuje się tym. Nazwę Kampania Wrześniowa można spotkać w artykułach czy podręcznikach szkolnych. Co wy sądzicie o tym ?
Run Forrest ! Run !!!!!! - Jenny Curran do Forresta Gumpa ( jazz żadnych skojarzeń z tobą )
Odpowiedz
#2
"Kampanię Wrześniową" sam tępię kiedy mam okazję. Jednak innych nazw nie znam. Możesz podać jakieś przykłady?
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#3
np. tzw. Bitwa pod Kutnem czyli Bitwa nad Bzurą. Cały numer w tym że bitwa zaczęła się w Łęczycy i okolicach a rozszerzyła do Łowicza, Sochaczewa. Kutno choć nie brało udziału w walce było największą miejscowością w okolicy którą Niemcy mieli na mapach . Stąd ta nazwa.

Na lekcji uczę się o anschlussie Austrii i o zajęciu Sudetenlandu przez III Rzeszę. Tak jakby nie łatwiej było napisać o aneksji Austrii i Zajęciu Czeskich Suden przez III Rzeszę. Atak na Francję mam w zeszycie nazwany mianem "żółty plan" a inwazja na Polskę "planem białym" to są nazwy nadane przez niemieckich sztabowców.
Run Forrest ! Run !!!!!! - Jenny Curran do Forresta Gumpa ( jazz żadnych skojarzeń z tobą )
Odpowiedz
#4
To chyba nienajlepszy przykład. W końcu nikt (albo mało kto) w Polsce mówi i pisze o "Bitwie pod Kutnem". Funkcjonuje określenie "Bitwa nad Bzurą", a czasem w literaturze jeszcze wcześniejsze określenie "zwrot zaczepny na kierunku Kutno, Łowicz, Sochaczew".
Natomiast stwierdzenie, że bitwa ta zaczęła się w Łęczycy i rozszerzyła na okolice ubawiło mnie serdecznie :lol:

A że Niemcy mówią "Bitwa pod Kutnem" - cóż w tym złego? Skoro taka nazwa utrwaliła się w tamtejszych archiwach czy literaturze to tak mówią i już.
Oni mówią "Bitwa pod Tannenbergiem", my "Bitwa pod Grunwaldem" i większego problemu z tym nie ma. Można się najwyżej pomylić, bo bitwy pod Tannenbergiem były dwie. Ta druga w 1914 roku.
Odpowiedz
#5
No rzeczywiście źle to określiłem :oops:. Choć Dziku pewnie wiesz że chodzi mi o to że naszym nauczaniu pod polską nazwą mamy nazwę niemiecką. Czy Niemcy też tak mają ?
W każdym razie wypowiadajcie się na ten temat. Liczę na jakąś chociaż mała dyskusję. ;-)
Run Forrest ! Run !!!!!! - Jenny Curran do Forresta Gumpa ( jazz żadnych skojarzeń z tobą )
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości