Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Potyczka pod miejscowością Baby
#1
Drodzy koledzy może któryś z was ma jakieś informacje na temat walk w listopadzie 1914r w okolicach Bab.Przeglądając jakiś czas temu swoje materiały dotyczące operacji łódzkiej trafiłem na krótką wzmiankę na ten temat.A w okolicy znajduje się cmentarz wojenny podobno z tamtego okresu,
mieszkam stosunkowo niedaleko od tej miejscowości i z chęcią bym się czegoś więcej dowiedział o tym zdarzeniu.
Odpowiedz
#2
Dr. Jan Dąbrowski "Wielka Wojna 1914-1918" Warszawa 1937. strony nie pamiętam.
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Źródło: Generalny Sztab RKKA, dok. 554, ss. 491 – 493.
"Kolejną armią rosyjską, która miała wziąć udział w Operacji Łódzkiej była:
5 Armia pod dowództwem generała Pawła Plehwego. Jej sztab znajdował się w Tomaszowie Mazowieckim. W skład 5. Armii wchodziły 3 korpusy (V., XIX. oraz I. korpus syberyjski) w sile 6 dywizji piechoty i 1,5 dywizji kawalerii, co dawało jej – według stanu na 14 listopada – siłę 83 067 żołnierzy i 1 054 oficerów oraz 4 205 szabel i 113 oficerów. Dodatkowo wzmacniało ją 178 karabinów maszynowych oraz 282 działa. Jej obszar działania obejmował teren od miejscowości Baby do Przedborza.

Nie wiem czy to wnosi cos co cie interesuje Smile
W kazdym razie takie coś znalazłem na ten temat.
Odpowiedz
#4
Cześć.Cmentarz jest niewielki ale od pewnego czasu zadbany.Znajduje się między budynkami w centrum wsi.Jadąc w stronę Koluszek po lewej stronie.
Odpowiedz
#5
Dzięki serdeczne za odzew to miłe,że koledzy starają się pomóc.Jeśli chodzi o Dąbrowskiego to niestety nie mam tej książki :-( .Ale dobre jest to, że z tym cmentarzem mam potwierdzenie i nawet jest zadbany. Toteż w przyszłym tygodniu na pewno pojadę go obejrzeć.
Odpowiedz
#6
19 listopada niemiecka 6 dywizja kawalerii zajęła pozycje osłonowe na południe od m. Baby w celu ochrony przemarszu XXV rezerwowego korpusu piechoty z Będzelina na Bądków i Tuszyn. Kawaleria osłaniała kierunki na Piotrków i Wolbórz.
Napór Rosjan (korpus kawalerii Nowikowa) spowodował, że 20 listopada dywizja zmuszona był się wycofać do Bądkowa. Na zachód od Bab, pomiędzy Babami, a Podolinem rozwinęła się 50 niemiecka rezerwowa dywizja piechoty. 21.11. dywizja ta była już w Tuszynie i maszerowała na Kalino, a 6 dywizja kawalerii zajęła pozycje na południe od Dalikowa. Znaczących walk w czasie Operacji Łódzkiej tam nie było.
Pozdrawiam
Leszek
Odpowiedz
#7
Dziękuje koledze Leszkowi za wyczerpującą informacje w tym temacie.
Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości