Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niemiecka Stacja Radarowa Luftwaffe w Piotrkowie Trybunalski
#46
Alkali napisał(a):
CoVoX napisał(a):Natomiast pocieszający jest fakt, że w każdej z odnalezionych do tej pory stacji radarowych zachowała się przynajmniej jedna podstawa pod radar FuMG-65 Würzburg-Riese.
Czyżby Wink, a Hirsch i Tonfels, te kompanie zniknęły bezpowrotnie chociaż wiadomo dokładnie gdzie były :-(

Witaj Alkali!

Ha, ha! Wiedziałem, że mi wypunktujesz te 2 kompanie! Na początku zamiast "w każdej" napisałem "w prawie każdej", ale nie chciałem chłopaków zniechęcać ;-)

Pozdrawiam
CoVoX

P.S.
Jaki ładny Avatar! Już 86 ?! Confusedhock: Wygląda na to, że nie marnujesz czasu :clap:
Odpowiedz
#47
"Zniechęcić"- takie słowo nie istnieje w naszym słowniku :yoji: zwłaszcza po taplaninie w Patoku :rotfl:
Odpowiedz
#48
Witam,

Na niemieckim forum pojawiła się dziś informacja:

http://www.geschichtsspuren.de/forum/ste...18817.html

Hi All,

After many years of searching I finally managed to find the missing radar station Perlhuhn.
I had already have a hope in hell to find it whenever.

20. schwere Flugmelde-Leit-Kompanie Perlhuhn at Petrikau bei Litzmannstadt (Piotrków Trybunalski)

More information coming soon icon_wink.gif

Należy więc czekać aż kolega CoVoX ujawni dalsze informacje.

pozdrawiam

Wojtek
Odpowiedz
#49
W końcu Graal został odnaleziony Smile Czekam na więcej informacji.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#50
Pozwolę sobie zamieścić zdjęcia Covox-a z forum lostplaces.de:

   

   

   

No i moja mapka - obstawiam, że WR musi być gdzieś w rejonie ulicy Wroniej:

   

zaznaczony strzałką jest ten obiekt - pewnie miał związek z kompanią

   

Ciekawe czy były ustawione 1 czy 2 WRy - na jednej z map zapisano , że był tylko 1 WR?

pozdrawiam

W.
Odpowiedz
#51
Czyli przypuszczenia się potwierdziły iż było to gdzieś w okolicy zakładu.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#52
Witam,

Dziękuję Ci Wojtku, że mnie wyręczyłeś, bo już dawno nie zaglądałem na to Forum ;-)
Skąd pewność, że obiekt zaznaczony strzałką miał jakiś związek ze stacją radarową?!
Jeżeli tak, to w takim razie Perlhuhna namierzyłem już w 2007 roku ;-)
To było miejsce, które poszło na przysłowiowy pierwszy ogień.
Później kilka osób wskazało, że właśnie tam znajdowała się stacja radarowa.
Ja oczywiście poszukiwałem fundamentu pod WR i w końcu go znalazłem.
Wydaje się dziwne, żeby w stacji pierwszej kategorii wykrywania był tylko jeden taki radar.
Być może drugi fundament został zniwelowany, a może nie zdążono go postawić.
Nie ukrywam, że jak na razie drugiego nie udało mi się zlokalizować.
W każdym razie tym jednym, który znalazłem też jestem usatysfakcjonowany!

Pozdrawiam,
CoVoX

   
   
   
   
Odpowiedz
#53
A bloczki od "Freya" też się znalazły?

Odskakując trochę od Piotrkowa ale pozostając w temacie, słyszałeś coś o tym?

FuSAn

Orange - Y

bei Lowitsch /
Nähe Warschau
10.JägerleitKp
II./LnRgt /219
Jägerleitstellung

Łowicz pod Warszawą jest tylko jeden...
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#54
Dzięki za kolejne zdjęcia.

Wydało mi się oczywiste, by tu na forum dać informację o odnalezieniu pozostałości kompanii, ale dobrze, że odkrywca zabrał w końcu głos.

Pewności co do obiektów nie mam - wszak nie byłem na miejscu, ale takie nieorane skrawki terenu zawsze budzą pewne wątpliwości.

Ciekaw jestem co przyczyniło się do odnalezienia tak zasypanego WR-a - po takim czasie - sądzę, że była to albo bezpośrednia relacja osoby która wiedziała co tam stało w czasie wojny albo archiwalne zdjęcia lotnicze. Powoli skłaniam się do tej drugiej opcji.

Cytat:Wydaje się dziwne, żeby w stacji pierwszej kategorii wykrywania był tylko jeden taki radar.

Hmm ... a jak z pozostałymi elementami kompanii, freye, HP, E-messy itp. - coś jeszcze udało się znaleźć w terenie ? Ciekawe, że nie ukończono (przynajmniej od wewnątrz) wyprowadzeń na kable dla WRa.

pozdrawiam

W.
Odpowiedz
#55
Lokalizacja wraz ze zdjęciem które zostały wrzucone przez Covox-a:

   

Jacku czy w trakcie kolejnych badań terenowych udało się odnaleźć inne elementy kompanii ??

W.
Odpowiedz
#56
Dzień dobry
Odświeżę temat po latach... Moze jeszcze kogoś kiedyś to zainteresuje....
Stacja radarowa Perlhuhn podczas wojny mieściła się w rejonie dzisiejszych ulic Wronia, Metalowców, Błotna, a od zachodu za dzisiejszą 18 Stycznia.
Informacje te uzyskałem od osoby która pamięta jej lokalizację, gdyż jako dziecko mieszkała w pobliżu a po wojnie rodzina nabyła ziemię która była zajmowana przez posterunek.
Z rozmowy wynika, ze na terenie stacji stacjonowało ok 200-300 żołnierzy i obsługi. Mieszkali oni w około 10 drewnianych barakach które były zgrupowane od wschodniej strony. Dowództwo i oficerowie zajmowali domy dotychczasowych mieszkańców, którzy uprzednio zostali z nich wysiedleni. Domy te również w większości były drewniane, choć kilka było juz murowanych. Jak udało mi się ustalić, nie wysiedlona została tylko jedna rodzina, gdyż ich dom znalazł się tuż za postawionym przez Niemców ogrodzeniem. Oczywiście terenu pilnowali żołnierze a w wypadku zbliżania się kogoś był on zatrzymywany
Od południowej mieścił się skład węgla i opalu. Ta informacja i lokalizacja została podana dość precyzyjnie, ponieważ po wyzwoleniu Piotrkowa 18 stycznia 1945 roku okoliczna ludność właśnie tam zaopatrywała się w opał zbierając z ziemi węgiel i dokonując rozbiórki baraków. Zapewne po uzyskaniu zgody od wojska...
Notabene podczas takich rozbiórek runęła jedna ze ścian przygniatając i zabijając jednego z okolicznych mieszkańców. Zaraz po wyzwoleniu wysiedleni mieszkańcy zajęli z powrotem swoje domy i ziemię.

Jeśli chodzi o wyposażenie to na pewno na terenie posterunku znajdowały się stanowiska baterii p-lot do bezpośredniej obrony radaru lub radarów. Osoba z którą rozmawiałem twierdzi, ze radar stal mniej więcej po środku terenu, wskazując lokalizację oddaloną w kierunku wschodnim o jakieś 400-600 metrów oddaloną od odnalezionych pięciokątnych fundamentów Wizburga. Sądzę, ze to moze byc miejsce w którym postawiona była Freya. Na pewno w latach 70 były tam jeszcze jakieś betonowe pozostałości, bo pamiętam jak z braćmi chodziliśmy się tam bawić "do bunkrów". Dziś na powierzchni raczej nie znajdzie się niczego w tamtym rejonie, gdyż pod koniec lat 70 w ramach przygotowań do Centralnych Dożynek za miejscem w którym stal Wuzburg otwarto Fabrykę prefabrykatów z wielkiej płyty, wybudowano nową ulicę Wronią, którą przy okazji dla wygody ciężarówek wożących prefabrykaty "wyprostowano", a w miejscu w którym kiedyś stała najprawdopodobniej Freya zrobiono skład kruszywa i wybudowano betoniarnię.
W oparciu o uzyskane informacje poprosiłem o wykonanie szkicu jak mniej więcej mogło to wyglądać. W oparciu o niego sporządziłem poniższą mapkę:


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#57
Patrząc na teren w większym oddaleniu, uwzględniając wcześniej odnalezione przez Kolegów podstawy dwóch radarów FuMG-65 WR i jednego FuMG-404 (wysadzonego w powietrze w 1945 roku), oraz przypuszczalne miejsce posadowienia FuMG-80 całość terenu i rozmieszczenie radarów mogło wyglądać tak jak na poniższej mapce.
Oczywiście na przestrzeni całego okresu wojny skład i posadowienie radarów mogły się zmieniać. Dodatkowo z dokumentów które tutaj prezentowano odnośnie posterunku Perlhuhn, raczej pewne jest, ze nigdy posterunek nie posiadał pełnego ukompletowania przewidzianego dla posterunku radarowego Luftwaffe I kategorii.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#58
Dzięki wielkie
Fajne uzupełnienie postu
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości