Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reaktywacja koszar 28 pSK - Noc Muzeów 2009 (16 maja)
#1
W najbliższą sobotę 16 maja, z okazji nadchodzącej Nocy Muzeów 2009 serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników 28 pułku Strzelców Kaniowskich do odwiedzenia budynku koszar pułku w Łodzi na skrzyżowaniu współczesnych ulic 1 Maja i Żeligowskiego.

Dzięki uprzejmości władz Uniwersytetu Medycznego, a także gościnie Muzeum Uniwersytetu Medycznego (byłe Muzeum Wojskowej Służby Zdrowia) w niemalże 90-letnią rocznicę powstania ożywione sylwetki żołnierzy 28pSK znów pojawią się w tym historycznym budynku.

Stowarzszenie "Strzelcy Kaniowscy" na tą okazję przygotowało skromną wystawę części własnych zbiorów, będzie można zobaczyć oryginalne pamiątki po pułku, a także ożywione i zrekonstruowane współcześnie sylwetki żołnierzy, podoficerów i oficerów. Kilka rodzin Żołnierzy pułku również zdecydowało się na upublicznienie części swoich pieczołowicie przechowywanych pamiątek, które również będzie można zobaczyć.

Serdecznie zapraszamy, gdyż to pierwsza taka okazja od 1939 roku, gdy latem żołnierze pułku opuścili koszary i nigdy więcej w mundurach już do nich nie powrócili.

Atrakcje "przedwojenne", czyli nasz fragment tego co będzie można zobaczyć w budynku koszar w "Noc Muzeów" tegoroczną:
- Fronton koszar ustylizowany jak przed wojną
- patrole i budki strażnicze na zewnątrz jak do 1939 roku
- wystawa poświęcona pułkowi gościnnie na terenie Muzeum UM,
- prezentacja multimedialna o 28pSK.

Poniżej oficjalna notka MuzeUM:
Cytat:
Po raz pierwszy uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli okazję zwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Uniwersytetu Medycznego - dawne Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia. MuzeUM - jak w skrócie brzmi nazwa placówki - to nie tylko największe w Polsce muzeum medycyny, ale również jedyne, które przedstawia historię medycyny wojskowej i kształcenia oficerów wojskowej służby zdrowia w Polsce. Bo gdzieżby indziej mogłoby się znajdować, niż przy jedynej w Polsce uczelni kształcącej lekarzy dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej i państw sojuszniczych?

Na gości MuzeUM czeka tej nocy znacznie więcej atrakcji, niż stała wystawa składająca się m.in. z ogromnej kolekcji narzędzi lekarskich (nawet z czasów starożytnych), oryginalnych starodruków dzieł największych medyków z okresu renesansu, obrazów o tematyce wojskowo-medycznej, m.in. autorstwa Wojciecha Kossaka, fascynujących przyrządów medycznych, kolekcji mundurów lekarzy wojskowych, z których najstarsze pochodzą z czasów napoleońskich, a najmłodszy - z misji w Iraku czy w pełni wyposażonej polowej izby operacyjnej. Noc w MuzeUM przygotowali bowiem, pod czujnym okiem kustosza dr hab. n. med. prof. nadzw. Czesława Jeśmana, studenci Wydziału Wojskowo-Lekarskiego wraz z członkami Stowarzyszenia "Strzelcy Kaniowscy". Postanowili oni bowiem tematyką atrakcji nawiązać do historii zabytkowego gmachu MuzeUM, który w II Rzeczypospolitej mieścił Koszary im. J. Piłsudskiego - dom 28 pułku Strzelców Kaniowskich, rdzennie łódzkiego pułku piechoty zwanego również "Dziećmi Łodzi".

Zwiedzający, podchodząc pod budynek MuzeUM poczują się, jakby przenieśli się w zasie do lat II RP. Na dawne koszary powrócą napisy, które ostatni raz widziane były przez łodzian w 1939 roku. Przy narożniku, pod dawnym wejściem pojawi się budka wartownicza, wzdłuż ulicy maszerować będą patrole uzbrojonych żołnierzy "Dzieci Łodzi", którzy będą służyli informacjami o atrakcjach Nocy. Na dziedzińcu, na którym dawniej odbywały się musztry, będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy nawiązujący do historii 28 pułku i wojskowej służby zdrowia. Na przykład - zabytkowe pojazdy wojskowe. Będą tam również rozstawione prawdziwe namioty polowe należące do łódzkiego Centrum Kształcenia Wojskowych Służb Medycznych. W jednym z nich pielęgniarki ze Szpitala im. Wojskowej Akademii Medycznej będą badały wszystkim chętnym poziom cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. W drugim - samorząd studencki będzie udzielał informacji o studiach na Uniwersytecie Medycznym, członkowie IFMSA-Poland będą prezentowali swoją organizację, a przyszli ratownicy medyczni - udzielanie pierwszej pomocy.

W salach ekspozycyjnych wolontariusze oraz międzywojenni żołnierze i sanitariusze będą oprowadzać po stałej wystawie oraz po wystawach czasowych. "Strzelcy Kaniowscy" przygotowali specjalną wystawę o historii 28 pułku oraz Koszar im. J. Piłsudskiego. Poza zdjęciami i dokumentami, będzie można zobaczyć również żołnierskie oporządzenie, umundurowanie oraz uzbrojenie, a wiele eksponatów nawet wziąć do ręki czy wręcz przymierzyć, by choć na chwilę poczuć się jak żołnierz 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Wiele eksponatów stanowić będą oryginalne przedmioty pochodzące z prywatnych zbiorów, których na co dzień nie można obejrzeć w placówkach muzealnych. W sali audiowizualnej będzie można również zobaczyć dwa filmy - o historii pułku i jego związkach z Ziemią Łódzką oraz o historii służby zdrowia w Łodzi. MuzeUM przygotowało natomiast wpisującą się w ruch społeczny "Szacunek dla Łodzi" wystawę fotograficzną o zabytkach łódzkiej służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem tych obecnie zagrożonych, jak Szpital im. Heleny Wolf czy Szpital im. Janusza Korczaka.

Wybierając się do MuzeUM, warto uzbroić się w aparat fotograficzny, gdyż zwiedzający będą mogli wcielić się w rozmaite role i zrobić sobie pamiątkową fotografię - na przykład w operacyjnej izbie polowej. Na dziedzińcu będzie można również zaspokoić głód częstując się grochówką. MuzeUM będzie czynne podczas Nocy Muzeów od 14 do 1.

Plakat imprezy:
[Obrazek: 28992079.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#2
Bardzo fajna inicjatywa gratuluje i życzę udanego przedsięwzięcia. :clap:
Jak Feniks z popiołów......
Odpowiedz
#3
O ktorej godzinie planujecie pokaz multimedialny
"Bądź zawsze w myśli i czynach oficerem 28 p. Strz. Kan."
Odpowiedz
#4
Pozdrawiam kolegę Limiera oraz całą grupę.
Szczerze gratuluję przedsięwzięcia :wypas:
Odpowiedz
#5
Filmiki będa puszczane w kółko na jedne z sal. Prezentacja o 28pSK to raptem kilkanaście minut będzie, poza nią będą odtwarzane filmy dotyczące wojskowej służby zdrowia i ogólnie medycyny wojskowej.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#6
No i po wystawce Smile
II RP:
[Obrazek: untitled2_copy1.jpg]

Maj 2009:
[Obrazek: 4_copy458.jpg]
[Obrazek: 1_copy2501.jpg]
[Obrazek: 2_copy955.jpg]

Zdjęcia z sal wystawowych, dziedzińca i ogólnie nocy muzeów w tej placówce:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie-strzelcy-kaniowscy,8/noc-muzeow-2009-w-lodzi-reaktywacja-koszar-28psk,2037.html">http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie- ... ,2037.html</a><!-- m -->
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#7
No Bolas szacun! Gdyby nie znaki sygnalizator i napisy na murach powiedziałbym że foty mają po 75 lat Smile Bardzo fajnie wam to wyszło! Gratulacje!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#8
Dzięki, oczywiście te tablice i budka to nie wszystko, była jeszcze spora wystawa w samym budynku, wklejam parę fotek, a resztę macie tutaj:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie-strzelcy-kaniowscy,8/noc-muzeow-2009-w-lodzi-reaktywacja-koszar-28psk,2037.html">http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie- ... ,2037.html</a><!-- m -->

Łącznie obie wystawy odwiedziło wedle szacunków muzealników około 3,5 do 4 tysięcy widzów podczas tego wieczoru Smile

[Obrazek: 57528637.jpg]
[Obrazek: 29989418.jpg]
[Obrazek: 85010400.jpg]
[Obrazek: 20090800.jpg]
[Obrazek: 26463195.jpg]
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości