Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trakt solny Bochnia - Kalisz
#1
Interesuje mnie przebieg traktu solnego pomiędzy Wartą a Kaliszem. Być może ktos z forumowiczów posiada takową wiedzę Smile.
I drugie pytanie a raczej prośba o potwierdzenie. Podobno do XIV w. Sieradz nie posiadał polączenia drogowego z Kaliszem i wszelki handel przechodził przez Wartę. Czy zasadne jest stwierdzenie, że wiele "karawan" mogło omijać Wartę, podażając na skróty do Kalisza, trzymając się kierunku wyznaczonego ciekami wodnymi?
Pozdrawiam
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#2
Nikt? Nic nie wie? :-(

Nie no... Panowie (i Panie)... tylko czołgi i karabiny??
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#3
A to mi Vaderian ,,zadałeś klina'' Smile ? Sam mieszkałem w Łodzi od dziecka i o soli nie pomyślałem. Jeżeli już to Kłodawa(do której jakoś nie mogę się wybrać) albo Wieliczka. A tu mi wyskoczył z Bochnią???
Z Kalisza trakty główne wiodły na :
1. Toruń - od Bramy (wschodniej) Toruńskiej via Toruńskie Przedmieście, Stawiszyn Pyzdry i Konin.
2. Częstochowę - Kraków via Grabów n/Prosną i Wieluń. Z Wielunia także na Sląsk i Morawy,
Ale ... Kalisz miał nie tylko rzekę Prosnę. Miał także Swędrnię mającą swe żródło/a - kiedyś bardziej zasobniejszą w wody niż obecnie - w okolicy bagien lipiczańskich (na N od Goszczanowa).
W pracy zb. pod kier. Wł.Rusińskiego pt. ,,Dzieje Kalisza''- Wyd.Poznańskie 1977, na str. 32 mówi się o trakcie ,, Kalisz(Tyniec) - Dembe - Nędzerzew - Chodybki - Goszczanów - Chlewo''. Świadczą o tym odkrycia bogatych importów w okolicach Dembego i Łęgu Piekarskiego(k/Turku). Z
z Goszczanowa to już o ,,rzut beretem'' do Warty czy Spycimierza( dalej na Łęczycę) . A Warta leżała i leży ... nad Wartą Smile. I prawie wszystkie drogi prowadziły do Szlaku Orlich Gniazd pewnie.
Pozdrawiam z Kalisza - kolebki Piastów.
Odpowiedz
#4
E tam od razu "Klina" :-D . Najpierw bardzo Ci dziekuję za tą informację. To w 100% potwierdza moje przypuszczenia odnosnie "dawnej" trasy Warta-Kalisz. Szczególni einteresujace jest dla mnie swego rodzaju rozejście sie tras na Goszczanów skąd prawdopodobnie docierano do m. Warty i na Chlewo gdzie według moich skromnych przypuszczeń :cwaniak: "odbijano" na Sieradz. Wiedziałem, że trasa wiodła przez Koźminek i dopiero bezpośrednie połaczenie Sieradz-Kalisz umniejszyło rolę tej miejscowości. Ciekawe :mrgreen: Bardzo ciekawe :wypas: Zawsze zastanawiało mnie dlaczego wyprawa Krzyżacka spaliła Sieradz poczym "wróciła" do m. Warty, żeby z tejże Warty udać się do Kalisza. Myslałem, ze to tylko ogólna chęć grabienia ale mieli przecież umówiona randkę z wojskami czeskimi... hmm... wiec nie mogli sie spóźnić... a to po prostu brak "trasy dojazdowej" sprawił. No, no... mam nadzieję, że tam gdzie obecnie przebywam, chłopaki w płaszczach stali na popasie Smile
Jeszcze raz dziękuje ci bardzo za te informacje.
Pozdrawiam serdecznie
Vaderian
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#5
Poczytaj może więcej o Warcie :
Cytat:Rozwojowi Warty sprzyjały przebiegające przez miasto szlaki handlowe: trakt solny z Bochni do Kalisza, droga morawsko-kujawska i droga łącząca Mazowsze z Wielkopolską i Śląskiem. Świadectwem licznej obecności kupców jest utworzenie tu komory celnej, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1369 r. Nieliczne wzmianki źródłowe, pochodzące z tego okresu, świadczą o zamożności, a także zaradności i przedsiębiorczości warckich wójtów (jeden z nich, Henryk, został nawet w 1362 r. zasadźcą miasta Koła), którzy u kolejnych władców - Leszka Czarnego, Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, zabiegali o nowe przywileje dla siebie i swego miasta. Być może dzięki temu najazd Krzyżaków, którzy jesienią 1331 r. zniszczyli Wartę (podobnie jak sąsiednie miasta, m.in. Sieradz, Szadek, Uniejów i Staw) i spalili kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja był jedynie tragicznym epizodem w dziejach miasta i nie zahamował jego dynamicznego rozwoju.

Więcej znajdziesz tutaj :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://warta.polska.pl/miastodawniej/article,W_starostwie_sieradzkim_(do_schylku_XV_w">http://warta.polska.pl/miastodawniej/ar ... hylku_XV_w</a><!-- m -->),id,307523.htm

Zapraszam do Kaliskiego Grodu Piastów na Zawodziu . Myslę , że kaliscy wojowie niedługo nawiążą do żupnych tradycji. Nie na prózno kaliscy mieszczanie za przywileje królewskie utrzymywali z obowiązku spławność Prosny od Ołoboku do kaliskich młynów przy Baszcie Wrocławskiej, przy której byłbym mieszkał gdyby jej Prusacy nie rozebrali Smile.
Odpowiedz
#6
O Warcie się już dawno naczytałem :-D To też zagadkowe miasto. Ale Wartę zostawiam sobie na kiedy indziej :-D W Ołoboku jak sądzę będę za kilka tygodni. Jak dobrze pamietam to spławność rzeki z Ołoboku do Kalisza była utrzymywana ze wzgledu na klasztor Cysterski który sie własnie w Ołoboku znajdował. Szkoda, ze tylko tyle z niego zostało. No ale cóż. Rozebrano go w wiekszości a budulec pojechał do... Kalisza :lol: W samym klasztorze swego czasu było muzeum, ale od jakiegos czasu, proboszcz chomikuje wszystko na strychu. Takie czasy. :->

Pozdrowienia
Vaderian
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#7
No to wróćmy trochę na S od Sieradza Smile. Znalazłem taki tekst :
Cytat: Z kolei dokument wystawiony w 1362 roku przez tegoż władcę ( króla Kazimierza W. - dop.mój) udzielał zwolnienia mieszczanom Stawiszyna, wożącym sól z Bochni do Kalisza, od opłaty połowy cła, zwanego mostowe w Burzeninie. Powyższe wzmianki stwierdzają istnienie w Burzeninie komory celnej przy starym trakcie handlowym, a tym samym wskazują, że Burzenin był już w połowie XIV wieku osadą ważną w tych okolicach i to zapewne osadą o charakterze miejskim.
żródło : <!-- m --><a class="postlink" href="http://ugburzenin.home.pl/">http://ugburzenin.home.pl/</a><!-- m -->

Z kolei jestem w posiadaniu map oprac.przez St.Trawkowskiego ukazujących powiat kaliski w połowie XVI w , które są w opasce, w pracy ,,XVIII wieków Kalisza'' tom 3 - praca zb.1960 r i tam można + - prześledzić trasę zarówno z Burzenina, jak i z Warty do Kalisza . O wcześniejszych czasach, to pewnie tylko w materiałach dot. przypuszczalnych miejscowości tego traktu.
Z Burzenina pewnie kierowali się na Charłupię Wielką i Wróblew, Błaszki i Kalinową - Staw i Rajsko, potem Opatówek i Winiary - Tyniec do Kalisza. Ale są to ty;lko moje przypuszczenia
Pozdrawiam
Odpowiedz
#8
Hmm... przydałby sie skan tej mapki ;-) . A co do trasy przez Błaszki to mi sie nie podoba :lol: Tzn. generalnie to jest najkrótsza droga z Sieradza do Kalisza biorąc pod uwagę trakt z Bochni. Ale wtedy, po co uczestniczyłaby w tym handlu Warta? A domyslam sie, ze komory celne były i w Sieradzu i w Warcie. Czyli kupcy musieli płacić tam cło. Gdyby trasa szła na Błaszki to nikt by nie nadkładał drogi do Warty, żeby tam jeszcze dodatkowo zapłacić. Co nie jest jednoznaczne z tym, ze ta trasa przez Błaszki nie istniała. Tereny wtedy lesne w szeroko pojetych widłach Warty i Prosny mogły być niebezpieczne dla handlu. Ale czy tak było? Z mojej strony to tez tylko dywagacje :mrgreen: Mysle, że własnie przez cło i z checi skrócenia sobie drogi, kupieckie karawany starały się ominąć m.Wartę, ale sadzę, że kierowano sie wzdłuz cieków wodnych jednak na kierunku Koźminka a z niego do Kalisza. Nie będzie jednak łatwo tego potwierdzić. Byc moze nigdy sie nie udaSmile
Pozdrowienia z Łodzi.
Vaderian
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#9
Ja zrozumiałem Smile, kiedy przeczytałem dlaczego solne karawany z Bochni omijały Kraków w celu ominięcia cła krakowskiego i szli na Uście Solne . Podobnie mogli omijać Częstochowę, Sieradz czy Kalisz - gdy kierowały się na Poznań. Kalisz wcale nie był m e t ą , a Kołobrzeg Smile.. Pogooglaj za ,,Na sieradzkim szlaku'' - nr 3/91/ 2008 w pdf. Odszukaj fragment o ,,karczmie - taberna Żeglina" i tam masz prawie cały szlak. Pewnie były jego różne warianty, w zależności, które cło solarze chcieli ominąć :wypas: .
A dlaczego przez Wartę ? Hmmm, a może to był szlak zimowy? Bo na rzece Warcie i ... Swędrni był wtedy gruby lód , bo i zimy wtedy tęgie były, a taki lodzik to był jak asfalt dzisiejszy.
Smile Słono pozdrawiam.
Odpowiedz
#10
Vaderian jeśli interesuje Cię "żeglina" to mogę coś podesłać... Smile
Odpowiedz
#11
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.nasieradzkichszlakach.webpark.pl/2008_3.pdf">www.nasieradzkichszlakach.webpark.pl/2008_3.pdf</a><!-- w -->

i poszukaj ,,Karczma Żeglina.
Odpowiedz
#12
Dzieki za link. Co prawda trasa tam podana jest znana i bardzo ogólna, ale zaciekawiły mnie te karczmy ;-) W zasadzie ich umiejscowienie nie zmieniało się przez wieku. Więc biorąc starą mapę z zaznaczonymi karczmami, dodając trochę wiedzy, dużą część wyobraźni, można by sie pokusić o próbe wyznaczenia bardziej dokładnego szlaku. A przynajmniej jego fragmentów. Musze nad tym posiedzieć. :lol:
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#13
Mnie też ten Trakt Słony wciągnął Smile. warto pomyśleć także o starych parafiach wzdłóż szlaku i jego odnóg, bo i tam natrafia się na różne wzmianki w dokumentach kościelnych o istnieniu składów solnych i komór celnych. U mnie w Kaliszu krzyżuje się on także ze szlakiem z Wieliczki, przy okazji przesyłania soli na Sląsk (Dolny). Wielicki Szlak Wiślany via Kazimierz Dln, Warszawę- Pragę do Gdańska, który miał odnogę napewno do Łowicza, a bocheńsko- kaliski do Sulejowa.
U siebie na Zawodziu namawiam naszych piasto-wojów i rycerstwo żeby uatrakcyjnili swe działania o parę wozów solnych, ale jest problem z ,,chabetami'' Smile. Ostatecznie mogę się przebrać za ,,prasoła'' he,he i przejechać się z Bochni przez Burzenin do Kalisii.
Odpowiedz
#14
No ja co najwyżej moge służyć kontaktem z kowalem który te chabety podkuje :-D
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#15
<!-- m --><a class="postlink" href="http://gunthera.files.wordpress.com/2009/01/polska_centralna.pdf">http://gunthera.files.wordpress.com/200 ... tralna.pdf</a><!-- m -->

Może tutaj coś znajdziesz Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości