Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trakt solny Bochnia - Kalisz
#16
Vaderian, a ile tu mamy materiału, choć autorka pewnie o Trakcie Solnym nie wiedziała Smile :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.historiawielunia.uni.lodz.pl/pdf/Rosin_7_wiekow.pdf">http://www.historiawielunia.uni.lodz.pl ... wiekow.pdf</a><!-- m -->

I tak powstaje nam piękny ,,solak'' :wypas:
Pozdrawiam z Kalisza - kolebki Piastów.
Odpowiedz
#17
Czołem. Włączam się trochę późno no, ale …. Kopałem kiedyś na trasie innego szlaku ‘’solnego’’ i muszę przyznać, że było ciekawie. Jeśli ktoś ma ochotę w przyszłe wakacje skoczyć w okolice Rabki to mogę mu wskazać na mapie przebieg dawnej (ko.XVI-XVII w) jak to mawiają solnej drogi. borsuk
Ryba psuje się od głowy, a państwo od góry.
Odpowiedz
#18
Dzięki za szczere chęci, ale Ty proponujesz nam szlak z Wieliczki na Węgry do Budy czy Aquincum, a nas interesuje szlak jak w tytule. A i ten ma wiele odnóg i tras. Szlak Wiślany z Wieliczki czy Bochni prowadził via Kazimierz n/Wisłą, Warszawę Prage i dalej lądem via Łowicz do Łęczycy i Torunia. Sam widziśz, że grzebanie przy wszystkich tych traktach to robota nieporzerobiona Smile . Ale jak byś był tak miły, to podaj trasę, przebieg tego swojego rabczańsko-jordanowskiego,pls.
Odpowiedz
#19
Ok333 dzieki, fajny ten ostatni dokument. Potwierdza kilka domysłów. Po pierwsze, trasa Warta - Kalisz i Warta - Łęczyca była znana już w XIIIw. co automatycznie potwierdza brak połączenia bezposredniego pomiędzy Sieradzem a Kaliszem !! i po drugie, informacja, iż kupcy starali się jednak omijać miasta posiadające prawo składu. To z kolei potwierdzałoby mozliwość poruszania się z Sieradza do Kalisza, innymi drogami niz główny trakt przez m. Wartę.

Z ostatniej chwili. W bliskiej okolicy (400-500m) miejsca gdzie odkopałem mojego Luksemburczyka, podczas prac rolnych, dokonano odkrycia (wyorania) pewnej ilości monet. Niestety, nie wiem jakie to monety :-( i bede miał problem z ustaleniem gdzie konkretnie to sie stało i jakie to monety. Odkrycie oczywiście :-( nie zostało nigdzie zgłoszone, więc i pytanie o nie może sie skończyć podwójnym lub potrójnym sladem po widłach :-D . Dokonał go (odkrycia) nie lubiany we wsi rolnik, wiec cięzko będzie do niego dotrzeć nieoficjalnie. Ale jak mawiali nasi zaborcy: Pasmotrim, padumajem :mrgreen:
"Moje miejsce" robi sie coraz bardziej ciekawe :wypas: :wypas: :wypas:
Pozdrowienia z Łodzi
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#20
Vaderian, znalazłem taką ,,pyszną'' mapę z 1645 roku

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.library.ucla.edu/yrl/reference/maps/blaeu/polonia.jpg">http://www.library.ucla.edu/yrl/referen ... olonia.jpg</a><!-- m -->

Może jest za mało dokładna jak na nasze obecne ,,przyzwyczajenia'' i nie ma na niej Łodzi Smile , ale zwróć uwagę na ówczesną lesistość, która pomoże zrozumieć nam przebieg średniowiecznego Traktu Solnego. Należy sądzić,że w sredniowieczu ta lesistośc była jeszcze znaczniejsza od tej z poł. XVII wieku.
Pozdrawiam
Odpowiedz
#21
Tak, tak :-) Zwróciłem juz wczesniej uwagę na ilośc lasów na tym terenie. Szkoda, ze nie robili wtedy dokładniejszych map :lol: Jeszcze troche tych lasów tam zostało, ale w porównaniu do tych z tamtych czasów to pikuś. Pan Pikuś. Tak jak tu sobie kombinujemy, wynika, iż droga z Warty do Kalisza (ten odcinek traktu), musiała być omijana. Podrózujący z Sieradza do Kalisza, poruszali sie przez las. Częsciowo była to obecna trasa Sieradz - Błaszki - Kalisz. Ale na pewno tylko częściowo.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#22
Ja przypuszczam, że część soli jechała na Wieluń, Bolesławiec, Grabów, Ołobok i dopiero do Kalisza, czyli z wykorzystaniem starego, rzymskiego szlaku bursztynowegi. Ponadto zauważ na tej mapie, jak położone były poszczególne grody nad rzekami. Nad Prosną na prawym brzegu,zaś nad Warta na lewym. Takie położenie miało swoje powody. Pytanie , co było przyczyną takiej a nie inne lokacji. Prosna stanowiła granicę zewnątrzną (Schengen Smile ) ze Śląskiem, ale nad Wartą dlaczego z lewej, zachodniej strony? Czy z tej strony były wyższe brzegi, bezpieczniejsze ? Pewnie i teraz znajdziemy potwierdzenie?
Pozdrawiam
Odpowiedz
#23
trocha mi sie przesolilo i zdublował - sorry.
Odpowiedz
#24
ok333 napisał(a):Ostatnio odkopałem w swoich zbiorach taką niewinną pozycję pt.,,Szkice z dziejów Kalisza'' pr.zbiorowa małzonków Iwony i Krzysztofa Dąbrowskich + T.Wasowiczówna+ M.Młynarska - wyd.Ossolineum Wrocław 1960- z bardzo ciekawymi mapami sieci drożnej w I poł.XIII wieku. Występuja tam szlaki :
Kalisz- Tyniec - Nędzerzew- Szkurłaty - Dembe - Chodybki - Goszczanów i dalej na Spicymierz(!) - Łęczycę oraz Chodybki - Chlewo i dalej na S od Sieradza - Burzenin - Kraków z odnoga na Sulejów.
W tekście tej publikacji możemy wyczytać :
Cytat: Od połowy XIII wieku sól staje się najważnieszym towarem transportowym Kalisza i z jej przewozu czerpał wysokie zyski w postaci ściąganych ceł. W 1264 roku książę Bolesław Pobożny przyznał Kaliszowi ¼ soli z każdego przejeżdżającego wozu.
W latach 1297-99 Władysław Łokietek za przychylność miasta zatwierdził Kaliszowi dotychczasowe przywileje i rozszerzył je zrzekając sie części opłat celnych z soli na rzecz reperacji mostów, a następnie ustanowił specjalny podatek na ich konserwację

Pozdrawiam noworocznie z Kalisza
Odpowiedz
#25
Okazuje się jednak, że Sieradz konkurował z Wartą a właścoiwie obie żupy krakowskie bo :
Cytat:1450 r. - Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu przywilej składu soli. Wielickie kopalnie soli miały tu swoje składy do czasów rozbiorów

źródło : <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kolegiata-sieradz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=73">http://www.kolegiata-sieradz.pl/index.p ... &Itemid=73</a><!-- m -->

Pytanie - tylko gdzie one były zlokalizowane w Sieradzu i jak wyposażone były te składy?

W innym miejscu mamy taki ślad :
Cytat:1450 – Król Kazimierz Jagiellończyk nadaje 27 marca w Sieradzu przywilej, "Mocą którego przywileje dawne przez Sieradz zagubione zatwierdza, jarmarki dwa co rok (na Świętą Trójcę i na Wszystkich Świętych), po tygodniu trwać mające stanowi, targi co poniedziałek zachowuje, miastu prawo pobierania mostowego, składowego od soli zapewnia, i takowe przy pastwiskach zwykłych, przy borach i krzakach według dawności zostawuje". Utworzenie składu soli wielickich okazało się bardzo korzystne dla miasta. Powstaje cech solników.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_historii_Sieradza">http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendariu ... i_Sieradza</a><!-- m -->

Jednak nie wszyscy przepadają za ,,nibyencyklopedią'' :wink:.
Odpowiedz
#26
1450... XVw ... Myślę, że ta trasa była zmienna... znalazłem ostatnio mapę (wyjątkowo starą) na której są drogi zarówno Z Warty na Kalisz jak i z Sieradza przez Błaszki. I powiem, ze byłem dość sporawo zaskoczony ich przebiegiem w porównaniu do dzisiejszych szlaków.
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#27
No powiem szczerze, że nie jest łatwo. Nie jest łatwo te wszystkie najstarsze drogi namierzyć :lol: Staram się w tym posiłkować wyprawą krzyżacką zakończoną pod Płowcami laniem rycerzy zakonnych :wypas:
Bo jak wiadomo (Grunwald) krzyżak w las nie lazł. Musiał jechać po ubitym, tym bardziej, że miał konferencje prasową z Luksemburczykiem umówiona pod Kaliszem. Jak się to wszystko do przysłowiowej kupy zbierze to całkiem ciekawe wnioski można wysnuć. Ale to wszystko już po wakacjach. (Jak docucę tego krzyżaka co żem go znalazł :krzeslem: ) :lol: :lol: :wypas:
Vaderian (Lodz - Poland)
"...i spalmy jedzenie nim przyjdą Francuzi, chociaż wiem jak ciężko podpalić barszcz..." Woody Allen
Odpowiedz
#28
Witaj,
Grunwald - to początek XV wieku, a my w 1331 roku mieliśmy ,,wizytę'' współplemiencow Jogajłły, ktorzy nie tylko ,,zwinęli'' sól z kaliskich skladów, to jeszcze ograbili i spalili gród . W zamian - już za swego panowania - polubil Kalisz do tego stopnia, że bywał tu b.czesto( 25 razy ) , a najbardziej lubil tu spędzać swięta Wielkiej Nocy..
Odpowiedz
#29
Mała sugestia, ok333.
Zdecyduj się, czy będziesz pisał zupełnie bez ogonków czy zupełnie z nimi.
Odpowiedz
#30
Na dzisiaj mam zlokalizowane ok. 2,5 km. szlaku. Myślałem że to taka wiejska polna droga a szlak ma miejscami ok.100m. W niektórych miejscach są jeszcze widoczne wgłębienia terenu od wozów.W ziemi jest sporo kawałków żelaza, kutych gwoździ i boratynki się trafiają. A wszystko 1,5 km. od mojego domu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości