Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bunkier Wiączyń
#1
Witam po dłuższej przerwieWink
Przypadkowo w necie trafiłem na taki wątek:
http://www.odkrywca-online.com/wiaczyn-b...54813.html
Wie Ktoś coś na temat tego obiektu??

Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Poddał się w 44? Kosmitom? Szczerze, nic nie słyszałem o takim obiekcie.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#3
Nie dawało mi to spokoju. W końcu zlokalizowałem miejsce. Dopóki jednak nie zasięgnę informacji i nie sprawdzę tego osobiście, nie uwierzę w te opowieści. Budowla tych gabarytów raczej znana by była ludności okolicznej a tu nic. Aha, "...i wykosili spory kawałek lasu...", odkąd pamiętam w tym miejscu nigdy nie było lasu. Coś mi się zdaje, że ktoś chciał bardzo zaistnieć na tamtym forum :-) , ewentualnie coś mu się delikatnie pomyliło. Nie mówię jednak, że to niemożliwe ;-) . Z tej ciekawości jutro lub w niedzielę tam zajrzę.
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#4
najlepiej leśnika by było się spytaćWink Powiem szczerze że też nie słyszałem o tym obiekcie wcześniej... i tez nie daje mi spokojuWink
Odpowiedz
#5
Nie możliwe, że nic o tym schronie nie wiecie. Każdy eksplorator o nim wie. Prześledźcie uważnie treść linku podanego przez Byczo.
Od siebie dodam jeszcze, że oprócz ćwiczeń które odbywały tam OSP i GZZK, w manewrach Układu Warszawskiego o kryptonimie „RÓŻOWA SZCZAŁA” w latach 70 brały udział 6 baon PBZnU i 14 pułk zmech. PWD
Pozdrawiam
L.
PS.
Dla nie kumatych rozszyfruje jednostki o których mowa wyżej : 6 Baon Pancernych Balonów Zaporowych na Uwięzi, i 14 pułk zmechanizowanych Podwodnych Wozów Drabiniastych.
Odpowiedz
#6
Toż mówiłem, że kosmici :-D
Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!
Odpowiedz
#7
Jakieś wszystko mówiące zdjęcia słupków granicznych wrzucił na forum :lol:
Odpowiedz
#8
Ktoś ma naprawdę wyobrażnie , to miejsce jest bez znaczenia strategicznego , babcia mówiła coś o jakimś stanowisku (coś ala ziemiance ) ponoć jeszcz nie daleko cmentarza oprócz czołgu było jeszcze działo albo stanowisko nie pamiętam , przedstawiany obiekt to pobudowany w XIX w. tu tartak parowy należący do Karola Scheiblera. Po wojnie przejęty przez Komunistów , z tego co mi powiedział Wnuk właściciela podczas wojny , miał przepustkę że wchodził do lasu , zakradł się po cichu zobaczył jak niemcy mordują ludność cywilną , został zauważony skatowany , nimcy myśleli że nie żyje on jednak wrócił do domu o własnych siłach lecz 2 miesiące czy miesiąc już nie pamiętam zmarł bo woda dostałą się do płuc. Tyle o historii tartaku , informacje uzyskałem robiąc wywiad o czołgu. Na 5 zdjęciu jest pozostałość saperki którą tam położyłem , z ciekawszych opowieści jakie usłyszałem to jak grupa AK przebijająca się do Warszawy zastrzeliła na drodze leśniczego za to że miał wpinkę z swastyką ( miejsce gdzieś w stronę Jordanowa) Jakiś czołg bodajże Panthera który stał w miejscu gdzie jest teraz Kwiaciarnia . Jak Ruskie wpadli do Wiczynia to chcieli rozstrzelać rodzinę bo uznali że jedna dziewczyna uciekła a była szpiegiem , postawili całą rodzinę pod domem ale dziewczyna się znalazła , te opowiadania są od rodziny mojej babci sąsiadów do których należał tartak , dodam jako ciekawostkę że w okolicy Brzezin po wojnie było tyle niemieckiego sprzętu rozbitego że WP zrobiło sobie tam poligon
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#9
Szczerze powiem że nie wierzę w żadne super tajne niemieckie laboratorium w tym regionie. Najbliższa placówka naukowo-badawcza z tamtej strony Łodzi to Ośrodek (Stacja?) Obserwacyjno - Doświadczalny Luftwaffe w Rogowie nie znanego bliżej przeznaczenia.
Jeżeli coś takiego miałoby istnieć wywiad AK miałby o tym jakieś informacje a tu zapiskach koluszkowskiego AK cisza jak makiem zasiał.

Wiem że w tym rejonie, w trakcie okupacji zlokalizowana była ciężka bateria przeciwlotnicza 105 mm, wyposażona w 4 działa tego kalibru. Została zniszczona i zasypana w okresie powojennym a pozostałością po niej miały być małe schrony amunicyjne przerobione na piwnice "ziemniaczane". Rejon się zgadza ale miejsce nie bardzo.
Poza tym co ma znaczyć bunkier badawczo-obronny?
Obiekt jest bierny i funkcjonuje jako schron dla laboratorium albo jest to doświadczalne stanowisko ogniowe (ale nie w sensie fizycznie jednego obiektu).
Tu nasuwa się pytanie. Po co w tym miejscu stanowisko z 4 działami?? Gdzie niby miałoby strzelać? Do czego? Większość poligonów artyleryjskich obejmowało swoim zasięgiem spory obszar a co za tym idzie było dosyć solidnie zinfrastrukturyzowanych (patrz poligon Burzenin, Blizna).
Nie neguję istnienia żadnego obiektu ale sugeruję więcej dystansu. Poza tym napisałeś że obiekt został zburzony pod koniec XX wieku. Nie chce mi się wierzyć że coś takiego mogło być zniszczone bez wiedzy mieszkańców okolic.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#10
Witam wszystkich widzę że mój temat z forum na odkrywcy przywędrował tutaj. Jak macie jakieś konkretne pytania to piście, a udziele odpowiedzi.
Odpowiedz
#11
Tak, oczywiście mamy do kolegi konkretne pytania :
Czy nie zauważył kolega u siebie :
•długo trwającej depresji
•chwiejności nastroju
•zapalczywości
•uderzającej potrzeby samotności, która przedtem nie występowała
•postępującej zgorzkniałość
•nieufności w stosunku do ludzi
•stwierdzenia, że każdy jest przeciw niemu, że nikt go nie kocha
•grożenia gwałtem sobie i innym osobom lub wprowadzenie tego w czyn
•usiłowania popełniia samobójstwa,
•może przestał interesować się pracą i rodziną
•czy nie zajmuje się zanadto swymi marzeniami
•czy nie potrafi zająć się przez dłuższy czas jedną sprawą
•czy zachowuje się i mówi bezsensownie,
•czy postępuje tylko według swoich myśli, które nie maja związku z rzeczywistością
•czy nie poznaje przyjaciół
•czy nie wie gdzie jest, nie orientuje się w czasie
•czy podaje nie prawdziwe informacje o sobie.
•a może twierdzi, że przeznaczony jest do specjalnej misji,
•przywiązuje niezwykłą wagę do religijnych rozmyślań, chociaż przedtem nie interesował się sprawami religii
•przybiera postawę nadsłuchującą
•przejawia zaburzenia pamięci.
Prosimy o odpowiedź na te pytania, to postawimy diagnozę co koledze dolega.
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#12
Kolega Leszek chyba jest nie poważny a myslałem ze jest to normalne forum.
Odpowiedz
#13
foxo2 napisał(a):Jak macie jakieś konkretne pytania to piście, a udziele odpowiedzi.
Konkretne pytania zadane - oczekujemy odpowiedzi.
foxo2 napisał(a):a myslałem ze jest to normalne forum.
Tak to jest normalne forum. Co więcej, nasze forum jest jak Media Mark.
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#14
Miałem na myśli konkretne pytania na temat Wiączynia. A nie na Mój temat, tak więc mam nadzieje ze znajdzie się osoba posiadająca chociaż podstawową wiedzę o tym lesie.
Odpowiedz
#15
Panowie spokojnie. Jeszcze w 100% nie obaliliśmy (nie potwierdziliśmy) istnienia tegoż obiektu, a już jest nerwowo. Mam pytanie do kolegi foxo: Skąd w ogóle masz informacje na temat tego bunkra?? Byłbym też wdzięczny za mapkę.

Pozdrawiam ByCoo
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości