Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielka Wojna pod Bełchatowem
#16
Cóż,kiedyś widziałem taką mapke.Ale przede wszystkim wiele lat spędzonych w terenie.Pod Szczercowem wychodziły same niemieckie pierwszowojenne,dalej na południe w pasie od Chabielic przez Osiny,Rogowiec do Gór Borowskich austryjackie.
Odpowiedz
#17
W okolicy na terenie prywatnym jest jakieś 30 mb transzeji ( jakiej nie wiem, jeszcze nie rozmawiałem z właścicielem o pozwolenie na wejście ) z tego co wywnioskowałem z map, przez Szczerców przechodzili ruskie, austryjaki i niemcy. Z opisów jakie znalazłem o Dowbosze Muśnickim ( walczył u ruskich w 5 armii, rozbił niemców jen von Paczeńskiego na Widawce pod Zamościem ) Ruskie w 1914 napewno, nie wiem jak w 1915 patrolowali teren przez Krześlów do Szczercowa a dalej na pdn. 5 dywizja Kozaków. Jesienią szukając stanowisk niemiaszków z września 1939, wyszło trochę łusek ( chyba mosin) i sztych, Są też bagnety -austryjackie mannlichery. Po wstępnej elektrolizie na pewno dwa wzory, jeden podowicerski. Z tego widać, że drobne potyczki były i TU.
Odpowiedz
#18
Jeśli chodzi o 23 pułk austriacki to najprawdopodobniej był to pułk kawalerii, który wchodził w skład ugrupowania gen Ignaza Kordy, w składzie którego był detaszowany II batalion 1 pp Legionów. Ponadto 23 pułk składał się w wiekszości z Polaków z rejonu Przemyśla i Rzeszowa. Okres od końca października do 2 listopada 1914 r.
Odpowiedz
#19
W okolicy Stróży znalazłem guzik.Dwie skrzyżowane armatki,z siódemką nad armatkami.
Na Kolonii Broszęcin je w h...,tzn.dużo kulek i łusek od mańka.
Odpowiedz
#20
Taki mały apel: używajmy słów "rosyjskie", "rosyjskich" itp. zamiast "ruskie". Pomijam nawet fakt, że "ruski" i "rosyjski" mają odmienne znaczenie; to kwestia kultury.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#21
z tego co wyczytałem gdzieś na jakiejś stronie, to i w tych latach i w Pajęcznie stacjonowały na zmianę i wojska Rosyjskie, Austriackie jak i Niemieckie.
Jedni odchodzili a przychodzili drudzy...i nie wiem czy to nie pisało na oficjalnej stronie Pajęczna albo na wiki wyczytałem.
Odpowiedz
#22
Witam wszystkich .

Jestem nowym zapaleńcem który uwielbia na własnej skórze odkrywać naszą wspaniałą historie i tak oto w okolicach borowej góry dosyć niedawno znalazłem
coś takiego

Pytanie jak wyczyścić klamre ?
czy ktoś posiada jakieś stare mapy z tych okolic ?
czy może ktos mi napisać na prv na jakie wartości liczbowe bije np hełm
jakim sposobem szukacie bagnetów itd czy kopiecie każdy sygnał czy jak
czy jest tu ktoś z bełchatowa Smile

Serdecznie Pozdrawiam wszystkich użytkowników


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#23
Powoli,powoli.powoli.Napisz najpierw jaki masz detektor.
Klamry bym w nie czyścił-jest super
O zapalniku,jaki to typ na pewno ktoś się wypowie.Nie znalazłem jeszcze z zachowaną ścieżką prochową-fajny
Odnośnie map spróbuj choćby tu http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm
Być może przyjdzie czas ,że zorganizujemy coś w "Górach Borowych"(mamy trochę materiałów) ale na razie czas nie pozwala-śledź wątki,jeśli jesteś z okolicy to będziemy w kontakcie.
Pozdrówki.
Odpowiedz
#24
Jeśli chodzi o zapalnik wszystkie oznaczenia są widoczne bardzo dobrze Smile ja chodzę z teknetics T2 se
Odpowiedz
#25
uwielbiam odkrywać historie swoich okolic dlatego chetnie przyłącze sie do rozmowy
Odpowiedz
#26
Wiec możesz podzielić sie swoja wiedza z nami z miłą chęcią posłucham Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości