Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monety średniowieczne w Piotrkowie
#1
Witam. Nurtuje mnie taki temat związany z odkryciem prawdopodobnie w 1939 roku skarbu monet średniowiecznych. Jako prawdopodobną lokalizację podano okolice Bugaja, wiadomo, że zachowało się do naszych czasów 31 sztuk srebrnych denarów Etelreda II, Ottona I, Henryka II, Konrada II i innych. Brak jednak wiadomości co do dokładnych danych związanych z odkryciem, niektórzy numizmatycy powątpiewają nawet czy na pewno jest to skarb z Piotrkowa. Może ktoś natknął się na jakiś denar chodząc po lasach w okolicy Bugaju, żeby mieć jakieś potwierdzenie co do naprawdę interesującego i świetnie zachowanego skarbu piotrkowskiego.
Mam jeszcze taką ciekawą informację, co do prawdopodobnie tego skarbu, gdyż mam informacje o tym, że w bliżej nieokreślonym miejscu i czasie syn kasjerki z Urzędu Wojewódzkiego w Piotrkowie znalazł monetę Henryka II....Czyli jakiś ślad w Piotrkowie był...
Odpowiedz
#2
Czy chodzi o coś takiego :cwaniak: :
[Obrazek: 1248944026_03.jpg]
[Obrazek: 1248944044_11.jpg]
[Obrazek: 1248944134_31.jpg]
Odpowiedz
#3
Właśnie w tym stylu. Wiem, że w gronie poszukiwaczy jest spora grupa z okolic Piotrkowa i ten apel jest głównie do nich....a mnie zależy na tym, żeby to fajnie opublikować (choć już zestaw zabytków z tego skarbu został kilkakrotnie opisany, ostatnie nawet przeze mnie). Brakuje tylko jednego - potwierdzenia, że są spod Piotrkowa. Bo w Piotkowie osadnictwo jest znane już z VII-VIII wieku na terenie Starego Miasta. Pozdrowienia dla resty-ego
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości