Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
02-03.12.2011 Konferencja "Ars et Arma"
#16
Czy tymi metodami można odcyfrować zupełnie zatartą monetę?
Odpowiedz
#17
Zobaczymy Cool , ale cudów bym się nie spodziewał.
Ironrat
Odpowiedz
#18
Ktoś się jutro wybiera?
Odpowiedz
#19
Ponawiam pytanie: jest to możliwe?
Odpowiedz
#20
Xanadu napisał(a):Ponawiam pytanie: jest to możliwe?
Dzisiaj się dowiem
W świecie nielegalnego handlu zabytkami ludzie, którzy są skłonni rozkopać spychaczami stanowisko archeologiczne albo pośrednio zapłacić za to poprzez nabycie skradzionych zabytków najwyraźniej nie mają żadnego honoru, kodeksu ani reguł.
Odpowiedz
#21
Cytat:Ponawiam pytanie: jest to możliwe?
Jest tylko jeden sposób udzielenia wiarygodnej odpowiedzi na to pytanie - sprawdzenie organoleptyczne. Problemem będzie na pewno rozmiar przedmiotu - czyli monety - oraz sposób jej nagrzewania. Na pewno nie da się prosto przejść od mieczy do monet. Nie ta skala.

Ironrat
Odpowiedz
#22
Rozumiem, mimo to jednak monetkę/krążek mogę poświęcić na ten zbożny cel i przekazać na eksperymenty. W takiej postaci też nic o niej nie wiem więc nawet, gdyby się zmarnowała, to nie będę rozpaczał.
Odpowiedz
#23
Byłem, widziałem , posłuchałem Wink
Niewiele bo nie niewiele ,z braku czasu ale na kilka prelekcji sie załapałem.
Powiem krótko - było warto i polecam innym na przyszłość!!

Nie będę tu przytaczał szczegółów poszczególnych wystąpień bo mam nadzieje że doktor No zamieści jakieś podsumowanie z konferencji :cwaniak:
Odpowiedz
#24
resty napisał(a):Nie będę tu przytaczał szczegółów poszczególnych wystąpień bo mam nadzieje że doktor No zamieści jakieś podsumowanie z konferencji :cwaniak:
Najlepszym podsumowaniem będzie lektura tomu, który ukaże się w przyszłym roku Smile W każdym razie było interesująco. Szkoda, że tylko resty stawił się własną osobą ale tym bardziej zasłużył na podziękowania.
P.S. Specjalista od termografii przyjechał tylko na swoje wystąpienie i wrócił więc nie zdążyłem o nic zapytać. Ale to da się nadrobić.
W świecie nielegalnego handlu zabytkami ludzie, którzy są skłonni rozkopać spychaczami stanowisko archeologiczne albo pośrednio zapłacić za to poprzez nabycie skradzionych zabytków najwyraźniej nie mają żadnego honoru, kodeksu ani reguł.
Odpowiedz
#25
Czyli to nie był ktoś z Łodzi?
Edit:
Przyjrzałem się jeszcze raz programowi - żałuję bardzo, że nie mogłem być - masz na myśli P.P. i miecze z Muzeum Pierwszych Piastów?

Ironrat
Odpowiedz
#26
P.P. też się tym zajmuje ale na codzień robi takie badania pan K.R. z UMK Smile
W świecie nielegalnego handlu zabytkami ludzie, którzy są skłonni rozkopać spychaczami stanowisko archeologiczne albo pośrednio zapłacić za to poprzez nabycie skradzionych zabytków najwyraźniej nie mają żadnego honoru, kodeksu ani reguł.
Odpowiedz
#27
Masz na myśli K.R. z IA UMK?
Akurat tam z termowizją największe doświadczenie mają chyba spece od zabytkoznawstwa i konserwacji.

Ale po co tak daleko szukać. O ile się nie mylę, to badania zaprezentowane przez MPP przeprowadzono w Łodzi.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lucivo.pl/2011/11/mpp-o-mieczach.html">http://www.lucivo.pl/2011/11/mpp-o-mieczach.html</a><!-- m -->

Ironrat
Odpowiedz
#28
K.R. z IA UMK zajmuje się właśnie konserwacją pod kątem heavy metalu zwłaszcza i wszystkim dookoła tego.
Miecze z M.P.P na O.L. faktycznie P.P. badał na P.Ł. Jeśli jesteś zainteresowany pogadaniem z P.P. to da się to załatwić. Pozdrawiam.
W świecie nielegalnego handlu zabytkami ludzie, którzy są skłonni rozkopać spychaczami stanowisko archeologiczne albo pośrednio zapłacić za to poprzez nabycie skradzionych zabytków najwyraźniej nie mają żadnego honoru, kodeksu ani reguł.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości