Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
95 rocznica bitwy
#1
Serdecznie zapraszam już w najbliższą niedzielę na uroczystości związane z 95 rocznicą walk pod Gałkowem. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.galkowek.com">http://www.galkowek.com</a><!-- m -->
Pozdrawiam
Domin
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#2
Województwo Łódzkie napisał(a):W rocznicę „Operacji Łódzkiej” 23 listopada 2009 r.Dokładnie 95 lat temu, 23 listopada 1914 r., wojskom niemieckim udało się przerwać obronę rosyjską i wyjść z okrążenia przez Brzeziny. W lesie w pobliżu Gałkowa została rozbita 6 Dywizja Syberyjska. W ciągu kilku godzin poległo 20 tysięcy żołnierzy, w tym wielu Polaków, wcielonych do obu zaborczych armii. Wiązanki kwiatów na cmentarzach złożyła Elżbieta Hibner, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.


W niedzielę 22 listopada na cmentarze w Pustułce i Gałkowie przyjechali z Warszawy członkowie stowarzyszenia „Russkij Dom” oraz dyplomaci z ambasady rosyjskiej. Po raz pierwszy Łódź odwiedziła też ekipa telewizji z Petersburga, która nakręciła reportaż o podłódzkich cmentarzach z I wojny.
Rocznicę uczciły władze gmin Koluszki i Brzeziny, powiatu łódzkiego wschodniego, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Brzeziny. Szczególne słowa uznania padły pod adresem Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Grupa Łódź”, które jako pierwsze w 2006 r. rozpoczęło porządkowanie zapomnianych cmentarzy.
W Pustułce z okolicznościowym programem wystąpiły dzieci ze szkoły w Kolonii Gałkówek. Polsko-rosyjskie spotkanie zakończyło się przy ognisku na terenie leśnego ośrodka edukacyjnego w Janówce. – Jesteśmy głęboko wzruszeni pamięcią Polaków o poległych żołnierzach i troską o cmentarze – powiedziała Galina, prezes „Russkiego Domu”.
– Będziemy przyjeżdżać co roku i mamy nadzieję, że te historyczne miejsca staną się nową płaszczyzną spotkań Polski i Rosji.
(mj)

[Obrazek: 98342_02.jpg]

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lodzkie.pl/lodzkie/news/new98342.html">http://www.lodzkie.pl/lodzkie/news/new98342.html</a><!-- m -->

ps. ku pokrzepieniu serc ;-)
wy, siostry, niezły burdel macie w tym archeo!
:-P
Odpowiedz
#3
Cytat:W ciągu kilku godzin poległo 20 tysięcy żołnierzy
Ech. Skąd się biorą takie liczby?
Odpowiedz
#4
Serdecznie pozdrawiam
Liczbę zabitych rozpowszechnił Stella, opierając się zapewne na książce Nowikowa o bojach 6 Dywizji Syberyjskiej pod Łodzią ( można ją znaleźć na grwar.ru )
Dane te są według mnie mocno zawyżone, gdyż ogólną liczbę żołnierzy biorących udział w boju oceniam maksymalnie na 16 tysięcy żołnierzy( 8500 Niemców i około 7000 Rosjan ) Szukając materiałów do książki o walkach pod Gałkowem, posługiwałem się źródłami zarówno niemieckimi, jak rosyjskimi. Co było do przewidzenia, każda ze stron zawyżała siły przeciwnika, ale starałem się przeanalizować informacje podane przez obie strony.
Co do liczby poległych - spoczywają oni na dwóch cmentarzach wojennych oraz w bratniej mogile w Kaletniku oraz na kwaterach wojskowych trzech cmentarzy ewangelickich. Chciałbym przypomnieć, że cmentarz w lesie Pustułka jest nekropolią zbiorczą tzn. spoczywają na niej żołnierze polegli również w innych walkach niż w lesie gałkowskim ( proszę sprawdzić daty na nagrobkach ) Myślę, że autor książki popełnił błąd, a liczba zabitych była kilkakrotnie mniejsza.
Pozdrawiam
Domin
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#5
Tzw. przełamanie pod Brzezinami jest opisane (po angielsku) m.in. w książce "Infanty in Battle" (trzeba poszukać hasła "Brzeziny")
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www-cgsc.army.mil/carl/resources/csi/iib_iji/iib_iji.asp#55">http://www-cgsc.army.mil/carl/resources ... iji.asp#55</a><!-- m -->
Odpowiedz
#6
Propo przełamania pod Brzezinami, to ostatnio nieźle się zdziwiłem jak poznałem nazwę okupowanych Brzezin z lat 1939-45. Ślad wydarzeń 1914 roku odbił się nie tylko na Łodzi-Litzmannstadt, ale również i na Brzezinach, które przechrzszczono na Loewenstadt (miasto Lwów - od Lwów Litzmanna). Ciekawostka, nie miałem o tym pojęcia.
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#7
Z Nowikowem jestem w stałym kontakcie, jego dane pochodzą ze zbiorów "Referatu Specjalnego ds gromadzenia danych i ewidencjonowania wiadomości o poległych lub rannych oraz zaginionych bez wieści żołnierzy służby czynnej, walczących przeciwko armiom nieprzyjacielskim", utworzonego 28 lipca 1914. Zachowało się toto z nazwiskami, datami, stopniami, miejscami śmierci itd. Żeby się w tym kopać, trzeba mieć lata czasu. Każdy pułk (syberyjski) ma teczki, liczące od 111 do 420 stron. Dla przykładu: 20 pułk syberyjski, walki pod Łodzią 15 listopada: 166 zabitych, 1298 rannych, 1496 zaginionych bez wieści. 1 lutego 1915 koło Rawki - 112 zabitych, 664 rannych, 488 zaginionych, 2 zwiało do Niemców.
A to tylko jeden pułk, i wcale nie najcięższe walki...
Odpowiedz
#8
Stello, przyznaję się do błędu :-( , liczbę poległych podał niejaki von Blum, a Nowikow tylko ją zacytował.Nie będę w tym miejscu szerzej analizował tych danych, żeby moderatorzy mnie nie upomnieli za zaśmiecanie działu, ale nadal uważam, że liczba poległych jest stanowczo przesadzona.
Pozdrawiam
Domin
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości