Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Armia Czerwona na ulicach Łodzi
#16
Przyznam, że paru fragmentów nie znałem więc podejrzewam, że gdzieś pewnie leży o wiele dłuższy materiał filmowy z tej okazji nakręcony.

Jakiś czas temu wygrzebałem na YT w niemieckich kronikach fragmenty wchodzenia Niemców do Łodzi w 1939 - sami spójrzcie:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/watch?v=UB__D8fIX9w">http://www.youtube.com/watch?v=UB__D8fIX9w</a><!-- m -->

Znów widać Piotrkowską, znów Plac Wolności ... kolumny wojska, tylko innego. I co nieco śmieszne, zmierzajace w przeciwnym kierunku niż w 1945
Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie
i dymi mgłą katyński las (...)
Odpowiedz
#17
Bolas best
Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą. Paton
Odpowiedz
#18
No to jak sobie dokładnie obejrzałem filmik, to łodzianie witają mi.żołnierzy Wojska Polskiego, więc zdjęcia musiały być zrobione po 20 którymś stycznia kiedy nasze polskie oddziały przyszły koło 20 stycznia. Na pewno 19 stycznia 1945 r. w godzinach wieczornych przybyli polscy oficerowie łącznikowi. Najbliższe regularne jednostki wojskowe 1 AWP uderzały wtedy na bydgoszcz. Więc myślę że były to jakieś jednostki mające zabezpieczyć porządek w Łodzi, bo jak z dostępnych mi źródeł wiadomo milicja obywatelska była w fatalnym stanie łącznie z tym że wstępowali do niej niemcy łódzcy (choć jak myślę to nie było takie złe), rozszabrowano magazyny wojskowe na chojnach i olechowie.Były rozliczne kradzieże i rabowanie sklepów. Choć co trzeba przyznac, udało się utrzymać ciągłą pracę Elektrowni Łódzkiej, a pracownicy Tramwajów Łódzkich po wycofaniu się niemców, momentalnie podjeli się mozolnej pracy sciągania wozów tramwajowych z całej Łodzi, nawet z Polesia, z pomoca zaprzęgów konnych i siłą własnych rąk. Po prostu je pchali. Sporo na ten temat znalazłem pisząc pracę.
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#19
Według planów 20 stycznia w Łodzi miały znaleźć się pododdziały 3 Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej WP, jednakże ze względu na problemy z paliwem, dopiero 21 stycznia w godzinach popołudniowych, do miasta dotarł oddział sztabowy tejże dywizji i rozpoczął organizację dowództwa obrony przeciwlotniczej miasta Łodzi przy ul. Napiórkowskiego.
6 lutego do miasta dotarły 66 i 69 pułk art.plot.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#20
FIDEL dwa posty wyżej napisał
"... w fatalnym stanie łącznie z tym że wstępowali do niej niemcy łódzcy (choć jak myślę to nie było takie złe), rozszabrowano magazyny wojskowe na chojnach i olechowie.Były rozliczne kradzieże i rabowanie sklepów... "
Chodzi mi o te magazyny wojskowe na olechowie czy mógłby ktoś przyblirzyć o co chodzi i gdzie sie znajdowały
Odpowiedz
#21
Na pewno znajdowały się w okolicy stacji kolejowej Łódź - Olechów czyli Litzmannstadt – Verschiebebahnof
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości