Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Umocnienia w okolicach Chorzyny
#16
Polecam też znajdujące się niedaleko Chorzyny umocnienia w Lipnikach, Łukomierzu i Siemkowicach, a na północ od Chorzyny w Kamyku.
Pozdrawiam.
L
Odpowiedz
#17
Pragnę uzupełnić wcześniejszą wypowiedź. Wydaje się, że umocnienia te są fragmentem pozycji ryglowej pomiędzy liniami b-1 i b-2. Świadczy o tym najdłuższy mi znany w w. łódzkim rów p-czołgowy. Rów zaczyna się pod Konopnicą (na południe od wsi Sarbinów N 5119’59,97’’ E 18 55’3,8’’) i ciągnie się przez wsie :
Chorzyna (od wschodu), Dąbrówki Kobylańskie, Aleksandrów, Kruszynę, Delfinę, Piskornik do bagien nad rzeczką (rowem) Wierzbicą i dalej na południowy zachód od Łukomierza, na wschód od Siemkowic do wsi Sadowiec Pieńki na magistrali węglowej (N 51 9’21,3’’ E 18 55’3,8’). Bagatela prawie 21 km w prostej linii !!!!!!!
Na wysokości wsi Sadowiec Pieńki na wschód od magistrali biegnie drugi rów
p-czołgowy za miejscowość Trębaczów, ale to jest już chyba linii b-1.
Pozdr.
Leszek
Odpowiedz
#18
No właśnie - b1. A jakieś większe pozostałości po tej linii w tym terenie?
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#19
Rów przeciwczołgowy świetnie zaznaczony jest na mapach w geoportalu na dużym powiększeniu (nie ortofotomapa - tylko zwykłe mapki).

Schrony w okolicy Trębaczewa i okolic (nie wszystkie - nadal prowadzę tam badania terenowe) opisałem w wątku "Schrony linii b1 b2 Niwiska Górne - Trębaczew - Dylów Szlach"

Jeśli chodzi o Ringstand 69 zamieniony w mogilnik w Chorzynie to został on oczyszczony, ale niestety po oczyszczeniu został całkowicie zasypany. Zdjęcia tego schronu <!-- m --><a class="postlink" href="http://osjakow.info/content/view/175/1/">http://osjakow.info/content/view/175/1/</a><!-- m -->

W najbliższym czasie zamierzam wybrać w okolice Chorzyny i zinwentaryzować wszystkie schrony i umieścić je na mapce w google.
Zainteresowanym chętnie wyślę adres.
Odpowiedz
#20
Tak jak wcześniej napisałem - wybrałem się w okolice Chorzyny połazić po terenie. Udało się znaleźć 16 schronów. Pod tym adresem mapka: <!-- m --><a class="postlink" href="http://i114.photobucket.com/albums/n252/johnky/chorzyna.jpg">http://i114.photobucket.com/albums/n252 ... orzyna.jpg</a><!-- m -->

Numeracja od 1 do 10 jest taka sama jak w artykule M. Śledzińskiego, natomiast numeracja od 11 do 16 jest już moja. Czerwonym paskiem zaznaczony jest rów przeciwczołgowy o którym pisał Leszek.
Sledziński nie odnalazł schronów nr 9 i 10. Teraz mogę powiedzieć stanowczo, że znajdują się one w zaznaczonych miejscach i mają się świetnie.
Nr 1,2,6 (został całkowicie zasypany),7 to RS 69. Pozostałe to RS 58 (w większości wersja "d").

Właściciel działki, na której stoją schrony nr 12 i 13 powiedział, że "w lasach chorzyńskich tego "łajdactwa" (czyt. schronów) jest pełno". Teraz powstaje pytanie: czy "pełno" oznaczało te 8 sztuk zaznaczonych na mapie? czy jest jeszcze więcej schronów.

Jeśli ktoś wie o jakichś schronach nie zaznaczonych na tej mapie - bardzo proszę piszcieSmile

Teraz jest najlepszy czas na poszukiwania gdyż w lasach jest pełno grzybiarzy dobrze znających teren. Mi pomogli w odnalezieniu nr 9.
Odpowiedz
#21
Brawo Johny. Chylę głowę. Prosimy o więcej.
Pozdrawiam
L.
Odpowiedz
#22
Kawał dobrej roboty! Podziwiam! Chociaż beton to nie moja działka. A tak przy okazji z tego co się orientuję to umocnienia te nie zostały wykorzystane prawda? podobnie zresztą jak linia Pilicy. Wychodzi tam coś z gleby?
Op.
Odpowiedz
#23
Dzięki. W sprawie walk na tym terenie wiem niewiele, więc nie udzielę wiarygodnej odpowiedzi. Ale chciałbym zwrócić uwagę na ciekawe rozmieszczenie schronów. Układają się w formę "worka", w który wpaść miały wojska atakujące od wschodu. Wydaje mi się, że taki mógł być zamysł rozlokowania schronów w ten charakterystyczny sposób.

Jeśli chodzi o linię Pilicy to koledzy z forum są bardziej zaznajomieni z tematem niż ja. Ja skupiam się w tej chwili na liniach b1 i b2. Może w przyszłym roku na wiosnę połażę po okolicach Sulejowa i okolic.
W tym roku chcę jeszcze zinwentaryzować i nanieść na mapę punkt oporu Wólka Prusicka. Jest to temat dość dobrze opisany na innych forach, tym niemniej wolę osobiście pojechać tam i poszperać. Również w tym roku chciałbym dokończyć eksplorację okolic Pajęczna (Trębaczew, Dylów, Niwiska). Ile się uda z tych planów zrealizować - zobaczymy. W każdym razie podzielę się wiedzą na forum.

Pozdrawiam
johny
Odpowiedz
#24
Witam. Chętnie pomogę w okolicy Pajęczna. Dysponuje również zdjęciami części obiektów z Wólki Prusickiej. :-)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości