Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
moździerz ze szrapnela 150mm, ale jakiego?
#1
Mam ciekawe znalezisko ze złomowiska.
Przedmiot może być związany z działaniami nad Rawką lub niekoniecznie.
Wydaje mi się że to jest rodzaj moździerza do ucierania, choć wygląda jak urna... (aż kusi by się do niego kiedyś kazać w testamencie zapakować ;-) )
średnica około 147mm choć jak widać skorupa jest skorodowana. Być może brakuje mu do kalibru 150mm przez korozję.
Długość to około 22cm i 2mm
Czy jest to carski czy pruski czy austriacki szrapnel to nie wiem, może mi pomożecie?


Załączone pliki Miniatury
           
Odpowiedz
#2
Ivan napisał(a):średnica około 147mm choć jak widać skorupa jest skorodowana. Być może brakuje mu do kalibru 150mm przez korozję.
Długość to około 22cm i 2mm
Czy jest to carski czy pruski czy austriacki szrapnel to nie wiem, może mi pomożecie?
Jak dla mnie kaliber około 152,4-155 mm. Zmierz średnicę pierścienia wiodącego, będziesz znał kaliber. Fajny kawał złomu! Gratulacje!
Pozdr MJ
Odpowiedz
#3
Czołem
Jagoda w zasadzie ma racje. Jest to cięty pocisk kalibru 152mm - Rosja Carska.
Pocisk do haubicy wz.09.
Niestety nie jestem w stanie stwierdzić czy to szrapnel czy odłamek. Musiał by być cały.
W każdym razie ciekawy kawał żelastwa :wypas:

Pozdrawiam
Sturmvogel
Odpowiedz
#4
Moim zdaniem szrapnel na krawędziach można zauważyć jakby pozostałość gwintu .
Odpowiedz
#5
No niby tak.
Aczkolwiek można dywagować, gdyż szrapnele jak również pociski odłamkowe były dwudzielne...
W przypadku szrapneli "czepiec" przystosowany był do zapalników czasowych z redukcją pod duży gwint np do 130 sekundowych lub 44 sekundowych, zaś w odłamkach "czepiec" mógł być przystosowany do zapalników uderzeniowych 1GM lub M1884.

Stąd brak konkretnego pomysłu.
W każdym razie jeszcze poszukam, może coś się wyjaśni.

Pozdrawiam
Sturmvogel
Odpowiedz
#6
ten szrapnel był trochę przerobiony by stać się moździerzem - zapomniałem dodać że na krawędzi ma takie coś co wygląda jak mocowanie do klapki - może miał przykrycie.
Pewne jest to że został zrobiony z niewystrzelonego pocisku - ktoś wziął sam metal, skorupę z tego. Uszy są pięknie zamocowane, nie widać żadnego "spawu" - jak ten ktoś to zrobił to pewnie tajemnica.
Tam gdzie to złomowisko to w pobliżu kiedyś były koszary artylerii ciężkiej (przy torach kolejowych w kierunku na Warszawę - ten koszarowiec rozebrano kilka lat temu - nie skojarzyłem bo może to z rozbiórki wywieziono złom...) Może ten moździerz był z tej okolicy....
Jakbyście mieli fotki 150tki carskiej to możnaby porównać - szczególnie dno, może się kształt zgodzi.
Ja kilka lat temu widziałem raz taką skorupę u kogoś ale nie pamiętam już przedmiotu. Carskie 122ki znam, rozpoznaję nawet niewyraźne na fotografiach - bo Niemcy lubili się pstrykać z pociskami.
150tka chyba jest rzadka?
Odpowiedz
#7
Czołem

Poszukałem i coś znalazłem.
Wydaje mi się że to nie jest skorupa szrapnela tylko pocisku odłamkowego. Niestety w języku polskim ciężko coś znaleźć na ten temat ale...
Znalazłem dwa schematy szrapneli kalibru 152mm i żaden z nich nie pasuje do znajdki Ivana. Nie zgadza się osadzenie pierścienia na pocisku - szrapnele miały je osadzone wyżej.
Natomiast znalazłem tez szereg przekrojów odłamków - i tu jakby bardziej pasuje.
Fotki w załączniku.
Pozdrawiam
Sturmvogel


Załączone pliki Miniatury
                   
Odpowiedz
#8
Skorupa ma cienkie ścianki te ścianki raczej nie są odłamkowe. No chyba że w środku miał koszulkę odłamkową, były takie?
Może u kogoś w zbiorach jest podobny artefakt - tzn skorupa pocisku.
Na internecie przypadkiem znalazłem foto carskich żołnierzy w atelier z dużymi pociskami - jeden to może 152ka.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#9
szukałem i znalazłem - kiedyś zachowałem jpg z aukcji z ebaya. Zamieszczam jako ciekawostkę - być może 152ka była podobna? Podpis na pocztówce jest że to 18 cm niewybuch. Bardzo fajne foto - o ile pamiętam powinno być z obszaru Polski, myślałem o kupnie tego ale cena mnie zniechęciła i brak obiegu. Nad Rawką leciały takie 18tki na Niemców ;-)
Mam nadzieję że kiedyś ktoś zamieści foto skorupy podobnej do tej "moździerzowej" 150tki i dojdziemy już bez wątpliwości co to było


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości