Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ksiażki, dzienniki i inna literatura o Łodzi z 1939-1945~8
#1
Witam,
poszukuje książek, dzienników, pamiętników itp. dotyczących Łodzi w okresie 1939-1945 ( do 1948). Istnieją jakieś dzienniki lub opisy z samego getta? ( w bibliotece wojewódzkiej znalazłem jedynie materiały z sesji naukowej z 1984r.). Nie chodzi mi o suche fakty historyczne, bo te zbierałem już nie raz Smile . Pozdrawiam i z góry dziękuje za podpowiedzi.

P.S. gromadzę materiały do pracy maturalnej pt. " Obraz Łodzi w literaturze w okresie XIX i XX w. "
Odpowiedz
#2
W muzeach nic nie mają?
Odpowiedz
#3
Jest tego naprawdę sporo, co prawda w większości są to pozycje pochodzące sprzed 1989 roku. Ale nie wiem jak Ci się udało w Waryńcu znaleźć tylko jedną pozycję. Weź Cygańskiego "Łódź podczas okupacji..." i spójrz w bibliografię, na pewno coś tam znajdziesz.W chwili obecnej nie ma mnie w domu, ale postaram się ci podesłać kilka namiarów
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#4
Dzięki Xanadu, nie pomyślałem o muzeach, poleciałem dziś do dawnego więzienia policyjnego na Radogoszczu i... bingo :mrgreen: . W sumie nadziałem się na ksiażkę, która odwala za mnie dużą część roboty " Łódź w powieści i opisach" Wiesławy Kobylińskiej. Jednak podpowiedzi są nadal mile widziane, bo od przybytku głowa nie boli.
Pozdrawiam cocaine
Odpowiedz
#5
To że piszesz że książka za Ciebie coś odwala to niezbyt o Tobie dobrze świadczy:-( i mnie osobiście wk...rza
Poszukaj takich pozycji:
Budziarek M. Łódź, Lodsch, Litzmannstad, wycinki z życia mieszkańców okupowanego miasta
Bojanowski T. Łódź pod okupacją niemiecką
To na razie na zachętę. Mam nadzieję że potrafisz posługiwać się bibliografią.
Istnieje też sporo literatury, także wspomnieniowej dotyczącej życia łodzkiego Getta. Na Twoim miejscu bym się raczej tym zainteresował. Niestety nie moge nic z tytułów podesłać. Bo tym czym ja się zajmowałem to tylko problemy dotyczące samego wyzwolenia Łodzi.
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz
#6
A co Cię Fidel wkurza w tym, że "odwala za mnie część roboty"? Odwala, bo zawiera w sobie wiele artykułów i esejów na temat Łodzi oraz odnośniki do powieści, nie jest to w żadnym wypadku coś w rodzaju opracowania i streszczenia. Poprostu nie muszę szukać, bo jest w jednym miejscu Smile . Dziękuję też za podrzucenie Budziarek M. Łódź, Lodsch, Litzmannstad, była bardzo pomocna. Myślę, że na tyle co znalazłem, wystarczy, choć i tak będę musiał to skrócić żeby w ciągu 15 min. prezentacji zmieścić się z całym materiałem. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
#7
OKI POWODZENIA
[Obrazek: belka.png]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości