Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nagrobek z I wojny na ul Nowej
#1
Właśnie wertuję "Księgę fabryk Łodzi" i na stronie 198 znalazłem informację (i foto), że na Nowej 5 w obrębie dawnej Fabryki Maszyn Jana Arkuszewskiego znajduje się płyta z I wojny. Jak się zdaje (zdjęcie jest tak wykadrowane, że widać prawie tylko ów nagrobek) służy ona z kostkę brukową. Nie jest to pewnie żadna sensacja, ale sprawa powszechnie znana też - jak sądzę - nie jest.
Dajmy Polakom zwalczać się wzajemnie. Nie ma lepszej metody. Wskutek przyczyn politycznych sami eliminują spośród siebie tyle ważnych dla konspiracji figur, ile my nigdy nie moglibyśmy wytłuc [...]
SS-Oberführer W. Bierkamp
Odpowiedz
#2
bartek bijak napisał(a):w obrębie dawnej Fabryki Maszyn Jana Arkuszewskiego znajduje się płyta z I wojny.
Byłem i nie znalazłem. Ul. Nowa 5 to teraz parking i kilka podwórek. Może jakaś podpowiedź gdzie szukać? Jak wygląda?

Pijoter
Odpowiedz
#3
Fragment wspomnień żołnierza Kuzniecowa (przed wojną nauczyciel rosyjskiego w szkole w Penzie, walczył pod Bolimowem, nad Rawką i pod Wolą Szydłowiecką): "Staram się nie patrzeć na trupy, żeby nie zobaczyć znajomej twarzy... Gdzieś tam zapłaczą po nich żony i matki, ale nas trupy nic nie obchodzą.... Zwalane są jak gnój do jam, przysypywane ziemią, na stawianie krzyży i modlitwy czasu nie ma, a i chęci - po co? Nie żyją. Gniją i śmierdzą. Dziś oni, jutro ja, po co to komu..."
Ilu leży - nawet bez najmniejszego krzyżyka? Tylko kopacze wiedzą...
:-(
Odpowiedz
#4
Byłem i tym razem znalazłem.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://1914.pl/lodzkie/lodz#nagrobek">http://1914.pl/lodzkie/lodz#nagrobek</a><!-- m -->

Bartek, dzięki za pomoc - poszukiwania idą zdecydowanie lepiej gdy wiadomo czego się szuka :-)

Jakby ktoś planował tam się pojawić to dla ułatwienia dodam, że trzeba się kierować na współrzędne: N51.76713, E19.48173 (+/- 4m). Następnym razem chyba zabiorę jakieś narzędzia by oczyścić nagrobek z piachu...

Pijoter
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości