Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odział partyzancki ppor."Sama"
#1
Witam
Może któryś z Szanownych Forumowiczów ma namiar na literaturę poświęconą walkom oddziału ppor.Ryszarda Ziółkowskiego"Sama" na ziemi koluszkowskiej w 1944r. Niedawno rozmawiałem z jednym z ostatnich żyjących partyzantów tego oddziału, dlatego bardzo chętnie poszerzyłbym swoją wiedzę.
Domin
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#2
Ja jedynie wiem w którym miejscu zostali okrążeni i prowadzili potyczkę z wermachtem a z książek to może będzie wzmianka w " Dzieje Koluszek" Zofii Kładzińskiej
Odpowiedz
#3
Chodziło by mi bardziej o coś konkretnego np namiar na książkę p.Żukowskiego "Chłopcy od Sama" z 1991r. Ciekawe, czy jest ona jeszcze gdzieś dostępna ( na Allegro kiedyś była)
krusiu napisał(a):Ja jedynie wiem w którym miejscu zostali okrążeni i prowadzili potyczkę z wermachtem
Dziękuję za informację, lecz zastanawia mnie, czy myślisz o walce w Rewicy, czy też koło leśniczówki Zieleń (na pd. od Koluszek), a może jeszcze innej, o której nie wspominał mi partyzant?
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#4
Ja mam Wink super lektura! Tak na marginesie Domin, Chłopcy od Sama wykleili transport wojskowych gdzieś pod Justynowem, a to chyba twoje okolice!
Pozdrawiam Jagodowy
Odpowiedz
#5
Ja wiem tylko o walce koło leśniczówki Zieleń (na pd. od Koluszek)
Odpowiedz
#6
Jagoda czy posiadasz skany jakieś tej publikacji ??
Odpowiedz
#7
Domin może coś z tych książek

T. Biernacki, Tajne nauczanie w Koluszkach

C. Jabłoński, Z problemów urbanizacji Koluszek, Rocznik Łódzki

F. Kwiatosz, Okupacja, partyzantka- wspomnienia

D. Pecyna, Okupacja hitlerowska w Koluszkach 1939-1945

M. Wojalski, Koleją do ,,Ziemi obiecanej’’

W. Żukowski, Chłopcy od Sama
Odpowiedz
#8
Witam
Jagoda napisał(a):Ja mam Wink super lektura
Jak masz, to podeślij skany. Będę bardzo wdzięczny,a i zbiory muzeum poszerzą się o opisy nieznanych szerszemu gronu historii partyzanckich.
Jagoda napisał(a):Chłopcy od Sama wykleili transport wojskowych gdzieś pod Justynowem
Ba, nawet dwa razy i nawet wiem gdzie :-D
Krusiu, bardzo dziękuję za spis książek. Czy któreś z nich można wypożyczyć w koluszkowskiej bibliotece?
krusiu napisał(a):Ja wiem tylko o walce koło leśniczówki Zieleń (na pd. od Koluszek)
A tu niespodzianka, oddział który został okrążony w leśniczówce to nie "chłopcy od Sama" lecz dwudziestoosobowa grupa żołnierzy AK z Piotrkowa Trybunalskiego. Oddział ten miał wesprzeć "Sama" w likwidacji obozu "baudienstu" w Będzelinie (10.VIII.1944), lecz wskutek zdrady został okrążony, po czym stoczył całodniową walkę z 10-krotnie silniejszym kombinowanym oddziałem niemieckim.
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Domin
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#9
Mnie się najbardziej podobała akcja w Słotwinach. Chłopcy się wtedy mocno dozbroili. Ale o tym możemy porozmawiać po lekturze, nie chcę piratować ale skany części mogę udostępnić po świętach być może.
Pozdrawiam Jagodowy
Odpowiedz
#10
Witaj Domin. Mam pytanie jak nazywa się ten były partyzant z oddziału "Sama" i czy masz jakieś namiary na niego? Ja swego czasu kilka razy rozmawiałem z panem Jerzym Szymczakiem z Łodzi jak również z Panem Tadeuszem Cichockim. Z tego co wiem to 1.5 roku temu żyło jeszcze w sumie 5 członków tego oddziału. Szczegóknie interesowała mnie likwidacja dwóch żandarmów z Głowna jak również potyczka w Anielinie Swędowskim koło Strykowa.
Odpowiedz
#11
Kilka lat temu w Brzezinach dostałem w muzeum (
od Starszego Pana chyba kustosza teegoż muzeum) niepublikowaną historię oddziału Partyzanckiego" Sama" autorstwa Tadeusza Cichockiego ps."Sekcja" w formie maszynopisu. Dzięki uprzejmości tego Pana z muzeum zrobiłem oczywiście ksero tego maszynopisu. Można porównać sobie obraz działaności oddziału widziane oczami dwóch członków oddziału Jerzego Żukowskiego ps."Kaper"- książka "Chłopcy od Sama" i Maszynopis Tadeusza Cichockiego ps."Sekcja"
http://swiadkowiehistorii.pl/relacje.php...ctwo&id=41
Odpowiedz
#12
Cześć. Z panem Mirosławem Chwiałkowskim rozmawiałem trzy lata temu. Niestety nie ma z nim kontaktu, przyjechał wtedy na kilka dni do Różycy z Warszawy i dzięki Jego uprzejmości mogłem dowiedzieć się wiele o działalności Oddziału. Pan Mirosław ur. w 1926 r. trzymał się krzepko i mógł opowiadać godzinami. Czy żyje? Nie wiem. Nie przypominam sobie, by wspominał o akcjach o których mówisz, raczej koncentrował się na okolicach Koluszek.
Gałkówek - Raj dla Eksploratorów
http://www.galkowek.pl/
Zapraszam
Odpowiedz
#13
Niestety nie miałem przyjemności z nim porozmawiać. Być może jeszcze zdążę jeżeli oczywiści żyje, ludzie tak szybko odchodzą.

Sugeruję dyskretnie abyś w przyszłości edytował swoje wpisy zamiast dopisywania jednego postu pod drugim.
Xan.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości