Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pawłówek - transzeja
#16
Przyznam, że nic nie wiem o dacie jego wykopania ani powiązaniach z liniami obronnymi, ale oceniając jego rozmiary trudno uznać to za jakieś cywilne produkcje wodociągowe, czy cokolwiek innego. Szacunkowo, miał rozciągać się na 7 - 8 km (tyle wiem od informatora), obecnie ciągnie się może na ok. kilometr, z czego miejsca, które przejrzałem wykrywaczem idąc wzdłuż całości - były najgłębszymi i najszerszymi. Reszta z wolna przeistacza się w podłużną dolinkę w rodzaju zapadliska ziemnego.
Odpowiedz
#17
Jednak faktycznie jest to rów przeciwczołgowy. Najprawdopodobniej należał on do planowanej i częściowo zrealizowanej linii polowych fortyfikacji niemieckich, nazwanej potocznie "Litzmannstadt Stellung".
Linia ta oplatała Łódź od rejonu Nowosolnej, poprzez Olechów, Starową Górę, Tuszyn? do Dłutowa. Czy tak naprawdę zostało coś więcej po niej? Trudno powiedzieć. Faktem jest że Niemcy stawili zaciekły opór na "umocnionych pozycjach pod Starową Górą" w styczniu 1945. Niewykluczone że mogły powstać tutaj obiekty typu ringstand ale jest to jednak mało prawdopodobne.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#18
gunship napisał(a):Niewykluczone że mogły powstać tutaj obiekty typu ringstand ale jest to jednak mało prawdopodobne.
Teren jest i był tam podówczas mocno zalesiony więc stawianie ringstagów nie było by najsensowniejszym pomysłem. Ani tam pagórków ani otwartych przestrzeni, chyba, że do ostrzeliwania drogi, ale do tego wystarczyło by kilka gniazd pod karabiny maszynowe. Bardziej to mobilne niż betonowe dziuple... i mniej z tym zachodu.
Odpowiedz
#19
Niekoniecznie. Przebieg linii b-1 pokazuje że w lasach też budowano punkty oporu złożone z 2 lub 3 obiektów. Przerzedzano tylko przedpole tak żeby zwiększyć pokrycie terenu ogniem.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#20
Witam. Ta linia nie była powiązana z liniami nad Pilicą i Wartą, była budowana równolegle do granicy z generalna gubernią w listopadzie 44. Widziałem kiedyś mapke na której byla ona zaznaczona. Szła od Łodzi,na południe od Pabianic,dalej Karczmy,Zelów,Kluki itp.Nie miała charakteru ciągłego tylko miejscami w ważnych punktach były okpy i rowy przeciwczołgowe,np. pod Zelowem wykopano 3 kilometry rowów,pracowała przy nich miejscowa ludnośc z łapanek.
Odpowiedz
#21
Ta linia jak i jej przebieg nie jest do końca zweryfikowany. Tak jak napisałeś nie była związana bezpośrednio z liniami a-2 i b-1, aczkolwiek być może były planowane jakieś pośrednie pozycje ryglowe. W niektórych dokumentach niemieckich pojawia się oznaczenie "Litzmannstadt Stellung" dlatego przyjęto takie nazewnictwo.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#22
Na tej mapce coś tam widac,linie obrony zaznaczone na zielono.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#23
Mógłbyś zapodać link do pliku z hosta - w większej rozdzielczości?
Odpowiedz
#24
No mniej więcej tak jak zielona linia Smile Znam tą mapkę...

Przy okazji przenoszę temat do działu fortyfikacji.
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#25
Xanadu napisał(a):Mógłbyś zapodać link do pliku z hosta - w większej rozdzielczości?
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gutenberg-e.org/esk01/maps/">http://www.gutenberg-e.org/esk01/maps/</a><!-- m -->
Niestety, widać jak widać.
Pozdr.
L
Odpowiedz
#26
Trochę sobie posiedziałem nad tą mapką w Photoshopie, ale cudów nie dało się wycisnąć.
[Obrazek: 72c70ac8b92c5695.jpg]
Odpowiedz
#27
Na południu, od okolic Ważnych Młynów (gdzie ten odcinek ma jak się zdaje początek), linia ma charakter rowu ppanc poprzedzanego okopami. Robi to wrażenie niedokończonych umocnień, bardziej rozbudowanych w miejscach przecięcia z drogami. Czy na wysokości Łodzi i bardziej na północ ma to również taki charakter?

Co do logiki całości - Rawski (do którego ujęcia tematu wszyscy "bunkrolodzy" się mocno przykleili...) pisał tylko o liniach OKH - czyli projektowanych na poziomie OKH - które też pokazał na słynnej mapce. Nie wyklucza to istnienia szeregu innych linii pośrednich oraz ryglowych, budowanych na poziomie Armii, Dywizji, poszczególnych Gauleiterów. Potwierdza się to zresztą w terenie - dopiero całość, łącznie z ortstutzpunktami i festungami, daje faktyczny obraz całości fortyfikacji niemickich anno 1944.
Odpowiedz
#28
Z tego co zauważyłem, raczej trudno odnaleźć jakieś pozostałości tej linii od strony wschodniej i północno-wschodniej Łodzi. Tereny przez które teoretycznie mogła przebiegać taka linia, poddane zostały po wojnie silnym procesom urbanizacyjnym. Poza tym istnieje taka możliwość że Niemcy wykorzystali pozostałości linii okopów z okresu 1914-1915, szczególnie w rejonie Andrzejów - Andrespol.
Co prawda mam kilka ciekawych informacji ale o tym za jakiś czas Smile
"Bóg walczy po tej stronie, która ma lepszą artylerię" - Napoleon Bonaparte
Scale Model Warehouse Poland smwarehouse.pl
Odpowiedz
#29
Tak sobie przejrzałem ten wątek, bo jutro wybieramy się w okolice Karczm uczcić dzień wagarowicza Wink i podpytam tubylców o ew. pozostałości tego rowu.
(04-04-2011, 18:06)gunship napisał(a): Co prawda mam kilka ciekawych informacji ale o tym za jakiś czas Smile
Czy już dość czasu minęło? Wink
I drugi cytat:
(19-07-2010, 13:13)Vaderian napisał(a): "Najładniejsza" część zabezpieczeń w formie rowu przeciwczołgowego znajduje się w trójkącie Dłutów - Stoczki - Świerczyna. Rów owy ma (miał) 8km długości i 4m głębokości. Obecnie jest płytszy ale i tak imponujący. (...)PS. Rów widoczny jest na zdjęciach satelitarnych (trzeba się trochę wpatrzyć)
Czyżby to oto chodziło?

[Obrazek: 3300f0389fb4dddam.jpg]

Odpowiedz
#30
Xanadu oznaczenie na zdjęciu jest błędne ale łatwo trafić jak będziesz kierował się drogą w kierunku Bełchatowa to trzeba skręcić w pierwszą leśną drogę za dworem,bylem tam w sobotę i będzie ciężko nią przejechać. Najlepiej dojechać do Świerczyny będzie po lewej stronie skręcić w drogę jechać drogą aż ujrzysz pancerny krzyż na końcu drogi tak po kilometrze i jesteś przy transzei.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości